Wiadomości z Świętochłowic

Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa w Świętochłowicach [PROGRAM]

  • Dodano: 2022-09-15 09:15

Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się po raz 30.! Jubileuszowa edycja przebiega w całej Polsce pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W Świętochłowicach również przygotowano specjalne atrakcje - w planie zajęcia warsztatowe oraz gra terenowa.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 w Świętochłowicach - program

17 września o godz. 12.00 odbędą się warsztaty z “malowanych haftów” oraz “wikliny papierowej”.

Dziedzictwo to nie tylko obrzędowość, uroczystości i tradycje, ale także elementy codzienności. Tej dawnej oraz dzisiejszej. Obecnie modne staje się czerpanie z przeszłości, czy to w formie dosłownej (eksponaty, vintage) lub inspirowanej (przedmioty współczesnej produkcji inspirowane starymi elementami). Odniesiemy się do etnodizajnu, który w kreatywny sposób ‘bawi się’ elementami starymi i nowymi, nadając lub zmieniając ich znaczenia a także zrywając z konwenansami dosłowności i znaczenia. Poznamy hafty w dawnym wydaniu oraz te, które aktualnie powstają i wzorują się na nich. Ponadto pojawi się jeden z ginących zawodów, czyli wikliniarstwo. U nas w wydaniu z twistem.

  • Miejsce: Muzeum Powstań Śląskich, ul. Wiktora Polaka 1, 41-600 Świętochłowice.

Również 17 września, jednak o godz. 14.00 zaplanowana jest gra terenowa “Detektywi na tropie tajemnic Lipin i Chropaczowa”.

Celem gry jest przybliżenie społeczności lokalnej historii i tradycji świętochłowickich dzielnic Lipin i Chropaczowa – rozszerzenie oferty kulturalnej, kształtowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa kulturowego i społecznego.

Zadaniem uczestników będzie poruszanie się po dzielnicy Chropaczów i Lipiny. Wykonywaniu zadań i robieniu zdjęć ze wskazanymi miejscami. Miejsca nie będą podane wprost, informacje o nich będą w formie wskazówek oraz zagadek. Wygrywa zespół, który zbierze największą liczbę punktów i jako pierwszy dotrze na ostatni punkt gry pokonując całą trasę.

  • Miejsce: CKŚ Grota, ul. Chorzowska 73, Świętochłowice

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa w Świętochłowicach [PROGRAM]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również