Wiadomości z Świętochłowic

Przetarg na obsługę linii autobusowej nr 231 unieważniony. Jaka będzie jej przyszłość?

 • Dodano: 2019-06-25 08:30, aktualizacja: 2019-06-24 14:48

Linia autobusowa 231 łączy Osiedle Ustronie z centrum Świętochłowic i Chorzowem. W dni robocze kursuje co godzinę, od 5.12 aż do 22.12. Niedawno pojawiły się pogłoski o tym, że jej funkcjonowanie jest zagrożone. Dementujemy.


W połowie czerwca unieważniono przetarg na wykonywanie usług autobusowego transportu publicznego na linii komunikacji miejskiej nr 231. Dlaczego? Okazuje się, że swoją ofertę złożyła tylko jedna firma. Była to A21 Sp. z o.o. z Żor. Niestety, oferty nie udało się odczytać w terminie.


- Przetarg unieważniony został, ponieważ firma obsługująca linię nie podpisała go podpisem kwalifikowanym, co uniemożliwiło odszyfrowanie oferty – wyjaśnia prezydent Daniel Beger na swoim facebookowym profilu.


Choć komisja przetargowa podjęła wiele prób odszyfrowania tej oferty, nie powiodło się. Otwarcie ofert wyznaczono na 7 czerwca o godz. 9.30, ale powiodło się to dopiero 13 czerwca.

- Ponadto, w trakcie otwarcia ofert Zamawiający zwrócił się przy użyciu poczty elektronicznej do Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) z prośbą o podanie przyczyn braku możliwości otworzenia ww. oferty. Wobec wielokrotnych kontaktów telefonicznych z UZP oraz brakiem odpowiedzi ze strony Urzędu, Komisja przetargowa w dniu 07.06.2019 r. o godz. 13.00 zakończyła sesję otwarcia ofert (oferty nie odszyfrowano i nie doszło do jej otwarcia) – czytamy w uzasadnieniu unieważnienia przetargu.


Świętochłowiczanie obawiają się, że fiasko związane z przetargiem może przyczynić się do likwidacji linii.

- Obawy mieszkańców Świętochłowic są bezpodstawne. Zgodnie z badaniami linia 231 sprawdza się. Nadal będzie zatem funkcjonować. Dodam również, że aktualnie nie zakładamy wprowadzenia na niej zmian – wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego. 

Przypomnijmy, że trasa linii 231 biegnie od ul. Chopina w Świętochłowicach, przez ulice Sikorskiego, Bytomską i Dworcową. Autobus zatrzymuje się m.in. w pobliżu Muzeum Powstań Śląskich, obok cmentarza na ul. Szpitalnej i dalej w Chorzowie na ul. Gwareckiej i  w pobliżu Centrum Edukacyjnego. To jedna z nowszych linii autobusowych, która została wprowadzona na życzenie mieszkańców. Obecnie znajduje się w fazie testów, ale ZTM potwierdza, że sprawdza się i nie zostanie zlikwidowana. Z uwagi na to, że na Osiedlu Ustronie mieszka spora grupa seniorów, autobusy ją obsługujące zostały dostosowane do ich potrzeb. 

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • zmiana

  Jak nie będzie autobusu 231, to obecnej władzy miasta też nie będzie.

 • mieszkaniec

  Czy leci z nami pilot? Można by zapytać kto tu rządzi i z jakim skutkiem? Autobus linii 231 nie załatwiony tok jak powinno to być.Wykup mieszkań za bonifikata też stoi w miejscu. Koszenie traw i wiele wiele innych.

 • Robertt

  231 to jedyny dobry projekt delfina. Sam 10 lat temu podsuwałem pomysł aby skierować tam 102. Wtedy krytykował mnie że to durny pomysł bo tam i tak wszyscy mają auta. Takie Januszowe myślenie. Przetrasowałbym jednak tę linię 231 tak aby zahaczałaby o mijankę. Co do przystanku 870 przy żołnierskiej to szkoda słów. Poroniony pomysł.b

 • Stanisław

  To bardzo potrzebna linia. Dobrze, że ją wprowadzono i mam nadzieję, że będzie tak jak mówi ZTM, bez zmian.

 • Jatka

  Autobus na Osiedlu Ustronie jest koniecznością nie może być tak aby starsza osoba szła piechotą 1,5 km do centrum.

 • pasażer

  Ja bym zlikwidował przystanek autobusowy linii 870 na rondzie przy Żołnierskiej. Jadąc w stronę Gliwic w godzinach szczytu autobus staje w korkach, na dojeździe do ronda, tylko po ty by obsłużyć przystanek, na którym raptem prawie nikt nie wsiada i nie wysiada.

 • Morwa

  Też to zauważyłem. Strata czasu, ale to trzeba do ZTM pisać w tej sprawie

 • kobuch

  No nie wiem, nie wiem, przystanek o którym mówisz załatwił sam prezydent Kostempski i nawet raz się tym autobusem przejechał (w jedną stronę, z powrotem przywiózł go kierowca). Pomysł z likwidacją tego przystanku byłby dla niego na pewno dużą traumą.

 • Tylko pytam

  To jak Panie Prezydencie ? To już forma papierowa dokumentów nie istnieje ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.