Wiadomości z Świętochłowic

Radni przeciwni podwyżkom stawki podatku od nieruchomości

 • Dodano: 2021-12-17 07:00, aktualizacja: 2021-12-16 23:38

W czwartek, 16 grudnia, w Świętochłowicach zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Zgodnie z porządkiem obrad radni mieli podjąć decyzję w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz udzielenia dotacji dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o.

Radni na "nie". Podwyżek nie będzie!

Do trzech razy sztuka? Do tej pory dwukrotnie starano się podnieść wysokość stawek podatku. Bezskutecznie. Radni nie zgodzili się na podwyżki.

16 grudnia na wniosek prezydenta Daniela Begera zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Rajcowie mieli po raz kolejny pochylić się nad kwestią wysokości stawek podatku od nieruchomości. I po raz trzeci nie uchwalili podwyżek. Przeciwko było 12 radnych, a 8 - Marcin Bawej, Agnieszka Beger, Tomasz Grudniok, Jadwiga Garbaciok, Jacek Kamiński, Rafał Łataś, Zbigniew Nowak i Bożena Wojciechowska-Zbylut opowiedziało się „za”.

Co miało się zmienić?

- Dla większego zobrazowania poszczególnych skutków dla mieszkańca, podatek od budynków mieszkalnych w przypadku właściciela mieszkania o powierzchni użytkowej wynoszącej 55 mkw z gruntem o powierzchni 60 mkw, wzrost tego podatek będzie wynosił 2 grosze za metr kwadratowy, a w przypadku podatku od gruntów pozostałych – o 1 grosz wzrostu za metr kwadratowy – mówiła Skarbnik miasta.

W skali roku ma to być 1,70 złotych więcej.

Właściciel domu o powierzchni 100 mkw z gruntem o powierzchni 350 mkw miałby zapłacić więcej o 2 grosze za metr kwadratowy, a za grunt  - 1 grosz więcej za metr kwadratowy. W skali roku podwyżka wyniesie 5,50 zł.

W przypadku właściciela firmy mieszczącej się w budynku o powierzchni użytkowej 900 mkw i terenu np. 2000 mkw byłby to wzrost o 87 groszy za mkw. Natomiast podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej miałby wynieść więcej o 3 grosze za mkw.

Dyskusja była krótka 

Radny Bartosz Karcz wskazał podczas dyskusji na panującą drożyznę oraz kwestię związaną z wejściem w życie Nowego Ładu w 2022 roku, przyznając, że jest przeciwny podwyżkom. Z kolei radny Rafał Świerk stwierdził, że kilka razy radni głosowali zarówno w sprawie ulicy Imieli, jak i ulicy Zielonej, a teraz w kwestii podatków. Powiedzial, że sesje zaczynają się przemieniać w cyrk.

Podczas tej samej sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę dotyczącą udzielenia dotacji dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o. „Za” było 20 radnych.


Źródło: Sesja Rady Miasta

Komentarze (24)    dodaj »

 • mieszkaniec

  Prezydent jednak mistrz, nazwać na sesji wiceprezydenta kłamcą, wiceprezydent też mistrz wskazywać negatywne opinie RIO prezydenta obecnej kadecji i podważać decyzje radnych prezydenckich , mieszkańcy Świętochłowic niepotrzebują szopki mają sesje rady miasta. Jak sam prezydent stwierdził mieszkańcy są ugotowani, pracownicy są ugotowani mimo zapowiedzianych podwyżek jest 99,99% szans, że mimo zapłaconych ZUS-ów będą bez wynagrodzeń. Wystarczy, że jedna ugoda nie zostanie zawarta, komornik zajmie konto i są niewypłacalni, dojdzie tylko 1 milion nieuregulowanych roszczeń i miasto jest niewypłacalne. Strach robić interesy z gminą bo wiadomo, że muszą kogoś wyrolować żeby dalej funkcjonować, a w związku z sytuacją gospodarczą dochody miasta spadną, teraz kreatywnie rolują tylko w głosie skarbnik było słychać, że sama nie wierzy, że budżet się zepnie. No i jeszcze Beger mistrz jak do mikrofonu wywalił, że trzeba przeciągnąć młodego radnego bo go można tanio kupić. Zresztą już go rozegrali jak młodego.

 • Listek

  Nawet też za podwyżka?szok

 • niania

  DELFIN KOSTEPSKI I JEGO MATKA TO ZLODZIEJE

 • zefel

  Ty a gardło cie niy boli???

 • miejscowa

  Za co ci radni zbierają pieniądze...

 • głupia Gienia

  Rząd kombinuje jak wyhamować inflację a Świętochłowicki "Dyzma" robi wszystko aby ją napędzać! A większość inwestycji w tym mieście to jedna wielka fuszera za pieniądze z naszych podatków. Tylko ślepcy tego nie widzą i wazeliniarze zasiadający na stołkach w miejskich spółkach utrzymywanych również z naszych podatków.

 • Mariusz

  Nazwiska tych 12 radnych którzy z pobudek politycznych wstrzymują rozwój miasta

 • mieszkaniec

  Podwyżki podatków miały iść na podwyżkę pensji dla prezydenta miasta i najbliższych współpracowników.

 • tak ino godom

  Kostepscy oddajcie mieszkańcom ukradzione pieniądze , wasza odsiadka nie napełni kasy miasta złodzieje

 • SPRAWIEDLIWA

  CZY KTOS NA RADZIE PODNIESIE SPRAWE BYLEGO PREZYDENTA KOSTEMPSKIEGO I JEGO ARESZTOWANIA GDZIE 100 MILIONOW UKRADZIONYCH MIESZKANCOM SWIETOCHLOWIC , GDZIE FAKTURY , DRONY , LAPTOPY I IPHONY ? ? ? PYTAŃ JEST WIELE

 • zefel

  Czy ktoś na tym portalu podniesie sprawę netykiety???

 • Tylko tak

  Może wreszcie swietochlowiczanie się obudzą i zmienia radę miasta Przecież te nazwiska powtarzają się od dziesiątek lat To granda by taka Gerda była dożywotnia radna a inni idą w jej ślady Nawet Fidel Castro tak długo nie rządził Wymienić ich przy kolejnych wyborach

 • Czarek

  Ile podatnika miała kosztować umowa dla lokalnej "telewizji" lobbowana przez "ślązaków" ?

 • mieszkaniec

  Mniej niż dostali przyjazne za nic nie robienie, bo nic niepotrafią, nawet kiepsko udają, że coś potrafią.

 • kres

  Panie Zbyszku przy tej władzy wszystko Panu pasuje, nawet fetoru z wysypiska już Pan nie czuje.Wyborcy to zapamiętają!

 • Fiona

  Karcz na sesji? Jestem mieszkańcem tego miasta i nie zgadzam się aby mnie reprezentował radny którym interesuje się prokurator. Niech się wynosi do Katowic gdzie mieszka.

 • Obserwator

  Nazwiska Radnych głosujących za podwyższeniem podatku warte zapamiętania przy najbliższych wyborach samorządowych. Tym 8 radnym juz chyba mieszkańcy podziękują i nie uzyskają oni mandatu na kolejną kadencję......

 • voytek81

  Brawo dla tych 12 radnych. Nie dajcie się "skałuzyć" jak piwolej, TaśTaś czy rzeźbiarz ludowy bo zapewne będą nowe stanowiska dyrektorskie do rozdania.

 • Wzburzony

  Mam to w tyle wyjeżdżam daleko od świon daleko od Polski

 • gość

  Farsa. Ci co byli przeciw teraz będą krzyczeć że chcą inwestycji .

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również