Wiadomości z Świętochłowic

Radni zdecydowali. Świętochłowice przekażą Metropolii akcje spółki Tramwaje Śląskie

 • Dodano: 2023-08-29 13:15, aktualizacja: 2023-08-31 09:06

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przejmuje akcje spółki Tramwaje Śląskie. Poszczególne miasta pozbywają się swoich udziałów. Do tego grona dołączyły Świętochłowice.

Radni za przekazaniem akcji spółki Tramwaje Śląskie Metropolii

Świętochłowice pozbywają się akcji Tramwajów Śląskich Spółka Akcyjna. Taką decyzję podjęli świętochłowiccy radni podczas sierpniowej sesji Rady Miasta, która odbyła się w miniony poniedziałek. Nie jest to zaskakująca decyzja, bowiem dyskusja na ten temat trwa od dawna, a gmina nie jest jedyną, która zdecydowała się na ten krok.

Trwa proces transformacji zainicjowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która chce mieć większy wpływ zarówno na funkcjonowanie, jak i finansowanie spółki Tramwaje Śląskie. Proces przekazywania akcji został rozpoczęty, a teraz poszczególne rady podejmują stosowne uchwały. W Świętochłowicach decyzja została podjęta przez radnych 28 sierpnia. Przypomnijmy, że miasto posiada 522.500 akcji wycenianych na 5.225.000 zł, a to stanowi 3,49 proc. całości. Najwięcej akcji posiadają Katowice – aż 47,05 proc., a najmniej Siemianowice Śląskie - bo 0,38 proc. akcji.

Jak mówił prezydent Daniel Beger, podczas spotkań reprezentantów miast tworzących GZM ustalono, że komunikacja publiczna powinna w całości być zarządzana przez jeden podmiot.

- Razem z prezydentami, burmistrzami i wójtami gmin, przez które przebiegają linie tramwajowe, podjęliśmy decyzję o przekazaniu akcji do Metropolii – mówił prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

Niektóre gminy podjęły już decyzję o nieodpłatnym przekazaniu akcji spółki Tramwaje Śląskie Metropolii.

- Jestem tego zdania, że miasto Świętochłowice nie straci nic na zbyciu tych udziałów – podkreślił prezydent. - Nie ma ekonomicznego uzasadnienia, żeby przetrzymywać te udziały. Korzystając z tych rozwiązań, które podjęły już inne gminy, w tym Sosnowiec, zachęcam państwa radnych do tego, żeby przekazać udziały Metropolii – dodał.

Akcje zostaną przekazane GZM nieodpłatnie.

- Chcemy, żeby transport publiczny był na jak najlepszym poziomie, żebyśmy byli zadowoleni z tego jak ta usługa jest realizowana - mówił radny Łukasz Respondek.

Zaznaczył też, że istotną kwestią jest wartość udziałów, jakie gmina ma w spółce, jednakże nie to jest najważniejsze.

- Zastanówmy się, jakie jest zysk dla mieszkańca Świętochłowic. Zysk jest taki, że transport publiczny będzie funkcjonował na najwyższym poziomie – podkreślił radny.

Głos zabrał też radny Zbigniew Nowak.

- Jaki będziemy mieli wpływ na transport? Płacimy składki, to zaplata za usługi, a jeżeli płacimy to mamy prawo wymagać  – podkreślił radny Nowak.

Finalnie 16 radnych było „za” przekazaniem akcji spółki Tramwaje Śląskie Metropolii, a trzech opowiedziało się przeciw. Uchwała została przyjęta.

„Za” byli radno: Bawej Marcin, Beger Agnieszka, Garbaciok Jadwiga, Glombik Gerard, Grudniok Tomasz, Karcz Bartosz, Kurek Henryk, Łatas Rafał, Malcherek Dawid, Nowak Zbigniew, Owoc-Kania Urszula, Pawłowski Artur, Pogoda Zofia, Respondek Łukasz, Wichura Dorota i  Wojciechowska-Zbylut Bożena, a „przeciw” - Gniełka Grzegorz, Kubas Mariusz i Świerk Rafał. Radna Król Gerda wstrzymała się od głosu.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Autochton-Jo je stond

  co za gnioty żondzom we świonach

 • Maks

  Ciekawe czamu prezydent wymiyniõł akurat aldrajch?

 • Anna

  Wszyscy, ktorzy przyłożyli do tego rękę powinni odpowiadać karnie. Te akcje nominalnie były warte ponad 5 mln, a wg sprawozdania TŚ za 2022 r. nawet kilka razy więcej. Należało wynegocjować od GZM odpowiednią rekompensatę, zwolnienie lub obniżenie okresowe składki itp. Naiwniacy, ignoranci - przekażcie swoje prywatne majątki do GZM.

 • Urzednik

  Rekompensata jest przeciez wynegocjonowana. Wystarczy sie dowiedzieć zanim rzuca sie tego typu komentarze. Startuj do rady, dostaniesz sie i może zaczniesz sie uczyć polityki samorzadowej. Powodzenia!

 • No i co

  Takich wybieramy radnych

 • Marcin

  To akurat racja niech wszystko za darmo oddają, a później będą biadolić że kasy nie ma, trzeba podnieść podatki, czynsze, za śmieci,itp.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również