Wiadomości z Świętochłowic

Ruszył nabór wniosków o stypendia dla uzdolnionych uczniów szkół średnich

  • Dodano: 2023-11-22 13:15

Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił rozpoczęcie naboru wniosków w ramach I. edycji projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty PLUS”. Celem programu jest wsparcie finansowe utalentowanych dzieci, które mają trudną sytuację materialną. 

Stypendia dla uzdolnionych

O przyznanie stypendium mogą się ubiegać uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych I stopnia oraz szkół artystycznych. W poprzedniej odsłonie programu „Śląskie. Inwestujemy w talenty”, który posiadał 7 edycji, stypendia trafiły do 5578 uczniów z naszego województwa. Zmianą względem poprzedniej edycji programu jest dodanie kryterium dochodowego; stypendium otrzymają uzdolnieni uczniowie, z dochodem na członka rodziny nieprzekraczającym 2359 zł lub 2674 zł – w przypadku rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością.

Stypendium wynosi 7 tys. zł rocznie.

- Łączna wartość projektu to 18,45 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu państwa to 16,61 mln zł, natomiast z budżetu Województwa Śląskiego – 1,84 mln zł - informuje Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.

W roku szkolnym 2023/2024 stypendia ma otrzymać 1000 uczniów.

Jak wnioskować?

Aby starać się o stypendium, konieczne jest złożenie wniosku. Przed przystąpieniem do wypełniania formularza, warto upewnić się, czy uczeń spełnia wszystkie kryteria wymagane do otrzymania stypendium. Wniosek należy wypełnić w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji. Po wypełnieniu wszystkich pól, system zezwoli na pobranie i zapisanie wniosku w formacie PDF. Do wniosku należy załączyć skany m.in. świadectwa za rok szkolny 2022/2023, zaświadczeń z turniejów/konkursów czy orzeczenia o niepełnosprawności (jeżeli dotyczy). 

Wniosek należy podpisać za pomocą podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego. W przypadku niepełnoletnich wnioskodawców, wniosek podpisuje rodzic lub opiekun prawny. Formularz wraz z załącznikami należy przesłać przez ePUAP na skrzynkę podawczą Urzędu Marszałkowskiego ePUAP: /UMWSL/skrytka.

Nabór wniosków trwa od 13 listopada do 13 grudnia 2023. Wyniki zostaną udostępnione na stronie internetowej projektu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również