Świętochłowiccy policjanci po raz kolejny aktywnie włączyli się w „Dzień seniora”, który przypada 14 listopada. Była to doskonała okazja, by po raz kolejny przestrzec przed działaniami ze strony oszustów. W spotkaniu na Wieżach KWK Polska udział wzięli pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie, którzy w ramach kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” rozpowszechniali wśród seniorów wiedzę na temat korzyści, jakie daje konto w banku i jak bezpiecznie z niego korzystać.
Świętochłowice: Policja i ZUS w Dniu Seniora
Mundurowi ze świętochłowickiej komendy wspólnie z pracownikami ZUS w Chorzowie wzięli aktywnie udział w Dniu Seniora, którzy przypada 14 listopada. Spotkanie na Wieżach KWK Polska było doskonałą okazją do tego, by w ramach kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” ma rozpowszechnić wśród seniorów wiedzę na temat korzyści, jakie daje konto w banku i jak bezpiecznie z niego korzystać.
Dodatkowo policjanci po raz kolejny ostrzegali starszych mieszkańców naszego miasta przed osobami, które podszywając się na przykład pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny albo pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze.
Seniorzy ostrzegani przed oszustami
Pomimo przeprowadzanych akcji profilaktycznych i wielokrotnych apeli ze strony policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Oszuści grasujący w regionie, podszywają się pod zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym. Przedstawiają się za policjantów, a następnie przekonują starsze osoby, że pracują nad grupą przestępczą, która kradnie oszczędności bankowe. Informują, że oszczędności zdeponowane na rachunkach bankowych są zagrożone, a szajka oszustów rzekomo bez problemu dokonuje ich wypłat. Następnie proszą o wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich policjantom.
Jak rozpoznać oszustów? Przestroga dla seniorów z Świętochłowic
Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer 112 (najlepiej z innego telefonu na przykład od sąsiadki, lub odkładając słuchawkę, tak jak zwykle kończysz rozmowę)