Wiadomości z Świętochłowic

Sezon działkowy w pełni. Uważaj na włamywaczy!

 • Dodano: 2022-08-19 08:15, aktualizacja: 2022-08-19 08:25

Sezon działkowy w pełni. Ciepła aura sprzyja relaksowi na działce. Niestety na terenach ogródków mogą pojawić się złodzieje i wandale. Warto więc pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego, co zostawiamy na działkach. Dzielnicowi miejscowej komendy odwiedzają tereny ogródków działkowych i ostrzegają przed działaniami złodziei.

Jak zabezpieczyć ogródek działkowy?

Włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem, występujący od wielu lat w całym kraju. Pomimo działań Policji zmierzających do ustalania i zatrzymywania sprawców tych przestępstw, zjawisko to nadal występuje. Łupem złodziei padają często kable, butle gazowe, narzędzia oraz wartościowe przedmioty takie jak radioodbiorniki, telewizory, lodówki, agregaty oraz drobniejszy sprzęt agd. W zasadzie wszystko, co można spieniężyć. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń, rozcinając baseny ogrodowe oraz dewastując rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.

Aby zapobiec występowaniu takiej przestępczości, dzielnicowi miejscowej komendy odwiedzają tereny ogródków działkowych i w rozmowach z działkowcami ostrzegają przed działaniami złodziei. Apelują o czujność, zamykanie furtek czy altanek i niepozostawianie dokumentów, czy gotówki bez nadzoru. Zachęcają też do należytego zabezpieczenia altanek czy pomieszczeń, w których chowane są narzędzia przydatne do pracy w ogrodzie.

PAMIĘTAJ ! ABY TWOJA DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA, NALEŻY:

 • Dokładnie zamknąć swoje altany i domki letniskowe, w tym okna. Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np.: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu,
 • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną,
 • Starannie zabezpieczyć altanę lub domek - wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty,
 • Regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania,
 • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei,
 • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami - poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje. Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.
 • Ubezpieczyć swój domek, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

O wszelkich pilnych zagrożeniach informujmy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Sytuacje, które nie wymagają natychmiastowej interwencji, można zgłaszać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub kontaktować się z dzielnicowym, wykorzystując stworzoną w tym celu aplikację Moja Komenda.

Komentarze (5)    dodaj »

 • ardi

  Policja zabezpieczyła kilkanaście pociętych rowerów miejskich z działki i co i chyba nic. Ten Pan ma się dobrze jest na wolności. Wartość tych kilkunastu rowerów jest chyba wysoka. Ten kucyk chodzi po Świętochłowicach i się śmieje z policji też.

 • Trabant Sztabowy

  Napisz coś więcej o tym kucyku, bo nie wiadomo co to za jeden, może jest konfidentem i dlatego go nie ruszają, a może miasto nie zgłosiło kradzieży i nie było za co ścigać kucyka.

 • Ardi

  Te rowery były chyba z Chorzowa ogródek koło stawu Skałką po bałaganie trafisz na ten ogródek. Głośna muzyka i otwarta furtka zaprasza.

 • Trabant Sztabowy

  Jak rozumiem to co piszecie, to koleś kradł miejskie rowery, ciął je i wynosił na złom? Być może problem leży w tym, że firma będąca właścicielem nie zgłosiła tego, a policja pewnie bez zgłoszenia kradzieży nie widzi problemu.

 • Mieszkaniec

  Niech przyjdzie do mojej piwnicy nawet będzie dla niego otwarta tylko jak wejdzie to na chwilę zgasze światło.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również