Wiadomości z Świętochłowic

SIM Śląsk stworzył ankietę nt. nowych mieszkań w Świętochłowicach

  • Dodano: 2023-01-25 06:15, aktualizacja: 2023-01-25 06:20

Zachęcamy do wypełnienia niezobowiązującej ankiety dotyczącej nowych lokali mieszkalnych w dzielnicy Zgoda.

Spółka SIM Śląsk planuje budowę blisko 150 nowych mieszkań w Świętochłowicach przy ul. Śląskiej

Będą one przeznaczone dla osób, które nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego i skorzystać z oferty deweloperskiej, ale też nie mogą otrzymać mieszkania komunalnego. Jest to oferta wynajmu za rozsądną cenę, z opcją wykupu lokalu. 5 grudnia 2022 r. Miasto Świętochłowice uroczyście przekazało spółce SIM Śląsk grunt pod budowę.

SIM Śląsk zachęca do obejrzenia koncepcji architektonicznej, a także wypełnienia niezobowiązującej ankiety dotyczącej inwestycji. Dla chętnych na stronie dostępna jest także wstępna deklaracja przystąpienia do umowy partycypacji lokalu. Link znajduje się TUTAJ.

Przypomnijmy, że SIM Śląsk to spółka Skarbu Państwa, której udziałowcami są gminy Świętochłowice, Chorzów, Zabrze i Tarnowskie Góry.

Nieruchomość gruntowa wniesiona do spółki przez Miasto Świętochłowice ma wielkość 1,7890 ha. Koncepcja architektoniczna zakłada wybudowanie 146 lokali mieszkalnych, mieszczących się w 4 dwusegmentowych budynkach. Plan zakłada również budowę dróg dojazdowych, parkingów naziemnych, placu zabaw oraz terenów zielonych. Wybudowane mieszkania będą w standardzie „pod klucz”, tj. gotowe do zamieszkania.

Spółka SIM Śląsk planuje rozpocząć realizację inwestycji budowalnej w połowie 2024 roku, a prace budowlane planowo potrwają ok. 2 lata.

Etapy przygotowania inwestycji w Świętochłowicach obejmują:

  • Maj 2021 – powołanie do życia spółki SIM Śląsk
  • Grudzień 2022 – przekazanie przez miasto do spółki gruntów pod budowę mieszkań
  • Adaptacja projektu architektoniczno- budowlanego (lub ogłoszenie przetargu na adaptację) oraz plan zagospodarowania terenu i uzgodnienia z gestorami mediów
  • Uzyskanie pozwolenia na budowę
  • Ankieta dla przyszłych najemców
  • Przygotowanie projektu wykonawczego
  • Uzyskanie środków RFRM i FD oraz kredytu SBC
  • Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
  • Realizacja inwestycji
  • 2026 – Oddanie pierwszych mieszkań

Komentarze (15)    dodaj »

  • Gosc

    Ktoś coś wie na temat ludzi chodzących po osiedlu na wzgórzu i robiących zdjęcia.? Fotografują bloki, garaże i samochody. Ktoś coś wie? Drony też latają.

  • Mieszkaniec

    Dlaczego tego typu projekt nie realizują na terenie po byłej ZuT Zgoda a w miejscu Góry Hugona gdzie tym sposobem naruszą naturalne środowisko?

  • gość

    bo tereny po zut zgoda są podzielone i sprzedane w prywatne ręce. dodatkowo w wielu miejscach pracują firmy, różne od produkcyjnych , przez handlowe po usługowe. np. w centrum tego terenu znajduje się ( chyba jeszcze) dusza przemysłowa hartownia i cała masa przedsiębiorstw. a hugon? cóż jeszcze w początku lat 60 poprzedniego wieku był analogicznym terenem przemysłowym , co ciekawe nikt nie dokonał tam rekultywacji terenu , jedynie wyburzono budynki i tym gruzem zasypano sztolnie. nawet drzewa tam rosną rachityczne , tych szlachetnych , dorodnych nie jest zbyt dużo. ale jeśli są to tereny miejskie powinny pozostać zielone , lub nawet powinna nastąpić "naprawa" tej zieleni poprzez nasadzenie czegoś czego ludzie związani z lasami ( nie mylić z tymi od wyrębu) nie nazywają chwastami.

  • Karlus ze Hugobergu

    @ gościu, co ty tu za brednie wypisujesz!Hugoberg nigdy nie by łterenem przemysłowym NIGDY! Chciano go przeistoczyć w taki ale w jakiś cudowny sposób się to nie stało i dzięki Bogu za to.Od strony Kochłowic kopalnia Nowy Wirek już pod koniec lat 60-tych w beszczelny sposób zasypała hałdą kilka hektarów lasu do tego dochodzą jeszcze dzikie wysypiska śmieci w różnych częściach lasu.W latach powojennych wybudowano domy na ul.Góra Hugona czy legalnie nie wiadomo trzeba by wyjaśnićTeraz stoją tam ruiny a urząd miasta nic nie robi w celu uporządkowania terenu i ewentłalnego zalesienia.Od strony świon w kilku miejscach wykarczowano nielegalnie bez konsultacji społecznych(komuna wraca)kilka hektarów lasu dla dewoloperów pod zabudowę(nielegalną).I tak z każdej strony kawałek po kawałku.Las Hugoberski ma już przeszło 150 lat dlatego trzeba z jak największą siłą zadbać i zachować go od zdewastowania i zniszcenia!!!

  • gość

    Karlusie z hugoberga - bredzisz! udajesz mądrego , a g. wiesz o najbliższej okolicy! dawno nie byłeś nawet na hugonie - ciągle stoją tam tablice informujące co tam stało i do kiedy , dodatkowo jest monografia świon i też jest tam opisane co działo się na hugonie. wystarczy umieć czytać. dodatkowo są setki żródeł opisujących wiele aspektów naszego miasta na przestrzeni lat. ale widzę , że ty wolisz zaklinać rzeczywistoś , zamiast zderzyć się z faktami. kiedy przeprowadziłęś się na hugoberk? i skąd? to będzie ciekawe , bo moja rodzina jest związana z tym miasterm od połowy osiemnastego wieku i coś niecoś wiem... umiem czytać , lubię grzebać , również w niemieckich archiwach , a tam wiedza o świonach jest preogromna do 1918 roku.

  • Mieszkaniec

    Przecież ten projekt budowy czterech bloków dosłownie na terenie lasu Hugona przyniesie katastrofalne skutki.Ok 500 mieszkańców to nie przelewki+po drugiej stronie szeregowce i domy przecież nie dość że Hugon zostanie "zadeptany" i żeby tylko to zostanie zaśmiecony.Przykre czasy nadchodzą a tyle się szerzy propagandy o eko sreko i ratowanie przyrody.Ps w ogóle mnie ciekawi ta inwestycja jak szybko jest realizowana na które są środki a zwykle "domki fińskie" nie dało lub nie chciało się uratować?Jak nie wiadomo o co chodziło to chodzi o KASĘ

  • Mieszkaniec

    No właśnie.Tez słyszałem że tereny po byłej ZuT Zgodą są w prywatnych rękach i jak długo żyje i mieszkam w Świętochłowicach nie przypominam sobie aby gdzieś i ktokolwiek mówił o sprzedaży tego terenu, zalatuje delikatnym wałkiem.Swoją drogą jak widzę te gruzy na sprzedaż które już stoją łata to znając życie właściciel pewnie żąda milion kosmodolców myśląc że znajdzie nabywcę i tak to się kręcić :/

  • gość

    tam działą całkiem sporo firm , a tereny na sprzedaż są z ceną z kosmosu - sprzedawane są tak by nikt ich nie kupił. widać sam fakt sprzedawania daje komuś jakieś profity.

  • Mieszkaniec

    Czyli "kupił za 1zl a chce sprzedać za mln"Ręce opadają.Podobno w tym temacie pałce maczal Lesik.

  • Oburzony Mieszkaniec

    Czy geodeci pracujący dla silesia inwest mają jakieś specjalne pozwolenia od prezydenta na parkowanie na trawniku w rejonie parku Chropaczowskiego? Chyba tak, bo dziwny trafem policjanci którzy widzą wykroczenia nawet tam gdzie ich nie ma, jakoś dziwnie przejeżdżali dzisiaj kilka razy obok tak zaparkowanego samochodu i nie reagowali. Samochód geodetów to czarna skoda na gliwickich rejestracjach, łatwo ją zidentyfikować bo codziennie się pojawia na tym inwestycyjnym bur delu sralezji inwest

  • skoczybrōzda

    Jeśli majōm pozwolynie z UM, to mogōm stować bele kaj. Styknie, że majōm tyn papiōrek za szybōm auta.

  • Mieszkaniec

    Czarno to widzę.Juz dziś zlazi się kwiat pilskiej młodzieży na plac zabaw Podgórze dewastując i pozostawiając bałagan jakby byli oderwani od pługa,w sumie może i to wieśniaki kto wie.A teraz na wyciągnięcie ręki dodatkowo ok 500 mieszkańców niewiadomego pochodzenia i statusu społecznego i niestety echo rej inwestycji także odbija się przecież na terenie góry Hugona bo nie jest tajemnicą jeśli ktoś dostaję coś za darmo to zazwyczaj tego nie szanuję.Mam odrobinkę nadziei że całość nie podzieli losu podobnej inwestycji po byłej szkole przy 1 Maja

  • mona

    To nie będzie darmo. Przypuszczam, że wysokość czynszu nie będzie na każdą kieszeń. Wg mnie to coś w rodzaju TBS-u.

  • Zgaganga

    A co najlepsze w obecnych czasach wandalami są częściej dzieci z tzw. "dobrych domów" w których ojciec i matka pracują od 6 - 22 i nie mają czasu zająć się wychowaniem swoich dzieci.

  • Ecik

    Czy jo wiym?wadziłbych sie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również