Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Śląskie: Komunikat ŚZGiP nt. wzrostu cen opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych

 • Dodano: 2019-07-12 08:45, aktualizacja: 2019-07-12 09:01

Komunikat Śląskiego Związku Gmin i Powiatów nt. wzrostu cen opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych.

To nie dotyczy tylko naszej gminy

większości gmin w Polsce w ostatnim czasie następuje znaczny wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. W skali gmin członkowskich Śląskiego Związku Gmin i Powiatów średnio o 50-70%. Wzrost ten wynika ze wzrostu cen, które zaoferowały w nowych przetargach rozstrzyganych przez gminy przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów. W nielicznych gminach obowiązują co prawda jeszcze nieco niższe stawki opłat, które zostały określone w poprzednich i jeszcze obowiązujących przetargach, wszystko wskazuje jednak na to, że stawki te, po rozstrzygnięciu nowych przetargów, będą zdecydowanie wyższe.

Kto za to odpowiada? 

Bardzo często odpowiedzialność za podwyżki opłat za zagospodarowanie odpadów przypisuje się wójtom gmin oraz burmistrzom i prezydentom miast. Niejednokrotnie winą za ten stan rzeczy obarcza się rady gmin i miast, które podejmują stosowne uchwały w tym zakresie – niesłusznie. Warto przyjrzeć się przepisom regulującym te ważne dla każdego z nas zagadnienia. Przepisy w sposób jednoznaczny określają, że system gospodarki odpadami w każdej gminie musi być systemem samofinansującym się. Innymi słowy jeśli w wyniku przetargu ustalona zostanie kwota, za którą np. w danym roku przedsiębiorca będzie odbierał i zagospodarowywał odpady w gminie, to w dużym uproszczeniu na kwotę tę muszą złożyć się wszyscy mieszkańcy. Co ważne gmina nie może na tym systemie ani zarabiać, ani do niego dopłacać. Pojawiające się zatem tu i ówdzie, najczęściej podczas różnorakich sporów politycznych, argumenty, wedle których władze gminy zwiększają opłaty za „śmieci” w celu podratowania budżetu, są kompletnie nieprawdziwe.

Przyczyny podwyżek opłat 

Dlaczego zatem niemal we wszystkich gminach w Polsce opłaty z tytułu zagospodarowania odpadów wzrosły lub też niebawem wzrosną o kilkadziesiąt procent? Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Jednak tym, co w szczególności wpływa na wysokość opłaty jest drastyczny wzrost kosztów związanych z przetworzeniem odpadów, czyli tym co dzieje się z naszymi śmieciami, gdy przedsiębiorca za to odpowiedzialny odbierze je spod naszej posesji. Na te koszty wpływa m.in.:

 1. wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej ustalanej przez Ministra Środowiska
  Jeszcze w 2017 roku za każdą tonę odpadów składowaną na wysypisku firma odbierająca odpady zapłaciła 74,26 zł. W tym roku to już 170 zł. W roku przyszłym opłata ta została ustalona na poziomie 270 zł za tonę. A zatem w przeciągu zaledwie 3 lat wysokość tej opłaty wzrosła o 263%.
 2. wzrost cen energii
  Zużycie energii jest jednym z podstawowych kosztów obciążających niemal każdego przedsiębiorcę. Nie inaczej jest z przedsiębiorcami zajmującymi się zagospodarowaniem odpadów. Tymczasem dla przykładu, w stosunku do zeszłego roku, dla przedsiębiorców, średni wzrost cen energii w gminach należących do Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii wyniósł ok 54%.
 3. wzrost płacy minimalnej o ok. 12,5% w ciągu ostatnich 3 lat,
 4. wzrost wymagań technicznych w stosunku do miejsc magazynowania odpadów i in.,
 5. do tego dochodzą uwarunkowania w skali makro jak chociażby słabo rozwinięty rynek surowców wtórnych i brak rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za wprowadzanie ich do obrotu.

Jest jeszcze wiele czynników wpływających na zwiększenie kosztów obsługi systemu. Wszystko to musi znaleźć odzwierciedlenie w oferowanych w przetargach cenach wywozu i zagospodarowania odpadów.

Czy ten problem da się rozwiązać? 

Rozwiązanie problemu wadliwego, w opinii wielu fachowców, systemu gospodarki odpadami w naszym kraju, nie należy do zadań łatwych. Samorządowcy skupieni w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów są jednak zgodni, iż w procesie tym, ustawowo winni zostać ujęci producenci opakowań, którzy mimo, iż wprowadzają je do obrotu, nie współfinansują kosztów zbiórki, transportu oraz przetwarzania odpadów. Konieczne jest zatem wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Warto dodać, że Unia Europejska nakazuje wdrożenie odpowiednich przepisów w tym zakresie, póki co jednak nie doczekaliśmy się tego typu rozwiązań w polskim ustawodawstwie.

Ważna jest tu też odpowiednia postawa nas samych. To my musimy dążyć do tego, aby w naszych domach powstawało jak najmniej odpadów oraz do tego, by śmieci, które już „wyprodukujemy” były we właściwy sposób posegregowane.

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Marian51

  A do kogo idzie ta opłata " marszałkowska"? I dlaczego o tyle wzrasta?

 • leopold

  Na 500+ i ę iiotyzmy!!!

 • Amiga

  Leopold na Prezydenta.

 • Jola

  Lepiej dać na premie dla posłów i innych przy[...]asow prezesa, no nie?! Bo im się po prostu to należy!

 • "6"

  Już wkrótce Kontrowersje z Kubiny

 • prezes

  Ktoś coś wie i ujawni kontrowersyjną próbę lobbowania umowy na rzecz lokalnej telewizji ?

 • zaprzeczenie

  Nie nikt tego nie ujawni bo żadnego lobbowania nie było, lokalna telewizja w Świętkach jest tylko jedna - śtm i to patrioci są

 • bingo

  Haha

 • Taki jeden

  Czyli co? Najlepiej palić śmieci tak jak to robi menelstwo wtedy będzie ich mniej to i koszty zmaleją tak? Chory kraj! A tak na marginesie delfin po którym to tak chętnie wszyscy plują jednak miał dobry pomysł z budową spalarni w Świętochłowicach! Po zastosowaniu odpowiednich filtrów mogło to funkcjonować,a energię cieplną można było wykorzystać do ogrzewania mieszkań! A tak macie co chcieliście trzeba będzie bulić kasiurę i pewnie na tej podwyżce się nie skończy.

 • Lol

  Spalarnia powstała jako projekt naukowy/eksperymentalny l, który się zakończył. Więc nie gadaj głupot.

 • Iza

  W Wiedniu prawie w centrum działa spalania wiele lat. I działa.

 • ze wspólnoty

  Ale są tez i zyski ze sprzedaży przez naszą sortownię odzyskanych surowców wtórnych (w tym i plastiku). Na co one są przeznaczane ? Bo, cyt: "Co ważne gmina nie może na tym systemie ani zarabiać, ani do niego dopłacać" tu ważne to "zarabiać"

 • to ja

  Ciekawe. Należałoby się przyjrzeć tym firmom gdzie i jak składują odpady, które odbierają? I dlaczego w Polsce składuje się odpady z innych państw (w tym bardzo niebezpieczne odpady)? Jeszcze chwila i każdy będzie płacił za to że oddycha!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.