Wiadomości z Świętochłowic

Śmiertelny wypadek w Piaśnikach. Dostawczak zderzył się z tramwajem. Zginęła jedna osoba

 • Dodano: 2021-11-19 15:45, aktualizacja: 2021-11-20 00:12

W piątek, 19 listopada, o godzinie 14.24 na skrzyżowaniu ulicy Bytomskiej z Powstańców Śląskich w świętochłowickich Piaśnikach doszło do tragicznego wypadku. Tramwaj zderzył się z samochodem dostawczym - volkswagenem. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Tragiczny wypadek w Piaśnikach

Na miejsce zadysponowano helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 6 zastępów Państwowe Straży Pożarnej. Jak udało nam się dowiedzieć, niestety, jest ofiara śmiertelna. Pomimo reanimacji, nie udało się uratować mężczyzny, który kierował samochodem dostawczym. To 41-letni obywatel Ukrainy. To nie wszystko. Obrażenia odniosło także dwie pasażerki tramwaju.

- Motorniczy odniósł drobne rany w wyniku wybitej szyby w tramwaju, ale poza tym jego stan jest dobry - mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Na miejscu zdarzenia pracuje policja i straż pożarna. Wezwano także prokuratora. Droga będzie zamknięta przez kilka najbliższych godzin. 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący dostawczym volkswagenem skręcił w lewo w ulicę Powstańców Ślaskich, wtedy doszło do zderzenia pojazdu z tramwajem. Na miejscu lądował helikopter LPR. Pomimo podjętej reanimacji ratownicy nie zdołali przywrócić funkcji życiowych kierującego autem, którym okazał się 41-letniego obywatel Ukrainy - wyjaśnia oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.


Jak podaje Zarząd Transportu Metropolitalnego, po godz. 14.30 w pobliżu przystanku Piaśniki Skrzyżowanie awaryjnie wstrzymano ruch tramwajowy. Na odcinku Bytom Plac Sikorskiego-Chorzów Batory Zajezdnia uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza.

- Między Placem Sikorskiego w Bytomiu a Zajezdnią w Chorzowie Batorym kursuje autobusowa komunikacja zastępcza. Tramwaje linii 7 jadące z Katowic dojeżdżają do zajezdni w Chorzowie Batorym, tutaj zawracają do Katowic - wyjaśnia Andrzej Zowada.

Na czas prowadzonych czynności wytyczono objazdy ulicą Krasickiego i Chorzowską.

Śmiertelny wypadek w Piaśnikach. Dostawczak zderzył się z tramwajem. Zginęła jedna osoba

Komentarze (34)    dodaj »

 • mieszkanka

  Jestem za światłami, kiedyś były wprawdzie od strony Powstańców ale było światło teraz nie ma nic. Powiem szczerze sama mam czasami stracha tam jechać bo motorniczy jeżdżą tam jak szaleni, w ogóle nie zwalniają :( Już mi się raz zdarzyło nie zauważyć tramwaju, który gnał jak szalony... na szczęście się udało... Czy nit tego nie widzi? ani władze miasta ani motorniczy...

 • Hanus

  Wina Tuska

 • Ela

  Czy tak ciężko jest zamontować czerwone światło podczas przejazdu tramwaju !!!! Ile tam jeszcze musi być nieszczęść żeby ktoś się puknął w łeb i trochę pomyślał !!! Przecież to nie jest droga inwestycja !!!

 • czlowiek z WOrdu

  Kolejny ekspert z zakresu ruchu drogowego. A wystarczy stosować sie do 2 zasad :Trzeba myślec i przestrzegać zasad ograniczonego zaufania! O stosowaniu sie do znakow i syg nie wspomne

 • Świony

  Pomyśl to nie boli światło by się przydało i było przed remontem torowiska.

 • JrM

  Zgadzam się na pewno sygnalizacja świetlna w dużym stopniu może pomóc, zresztą od strony parku było czerwone światło, zlikwidowane podczas remontu linii tramwajowej.

 • Mieszkaniec

  To nic nie zmieni. Sygnalizacja która zabezpiecza przejazd tramwaju jest na wysokości Polnej w kierunku centrum jest przez kierowców lekceważąca na bieżąco

 • GM

  Skrzyżowanie to należy do tych niebezpiecznych w mieście ze względu na jego charakterystykę. Zauważcie, że niemalże przez cały dzień na pasie w kierunku centrum stoi sznur aut, które w znacznym stopniu ograniczają widoczność skręcającym w ul. Powstańców Śl. Druga rzecz pomiędzy ulicą Bytomską a torowiskiem jest zbyt mało miejsca, aby można było po skręcie swobodnie zatrzymać się i spojrzeć czy nadjeżdża tramwaj. Szkoda, że przy okazji remontu linii tramwajowej, nie przesunięto odrobinę torowiska tak, aby miejsca było ciut więcej co zwiększyłoby bezpieczeństwo. Ktoś powie są znaki ostrzegawcze na asfalcie na pasie do skrętu w lewo i znaki pionowe, a i owszem jednak z perspektywy kierowcy z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem wiem, że każdemu może zdarzyć się po prostu po ludzku zagapić się ... Kolejną kwestią jest zachowanie motorniczych na tym przejeździe. Część z nich jak zauważyłem zwalnia przed skrzyżowaniem i dzięki im za to, jednak niestety są i tacy, którzy jadą z pełną prędkością nie zważając uwagi jak niebezpieczny jest to przejazd, z powodu ograniczonej widoczności. Widząc uszkodzenia furgonetki można przypuszczać, że tramwaj jechał ze sporą prędkością. Być może kierowca który zginął z racji tego, że był obcokrajowcem, nie znał tego miejsca i to mogło w dużej mierze przyczynić się do tej tragedii. Kondolencje dla rodziny, [*] dla zmarłego, dla nas przestroga aby wzmóc czujność. Dla wszystkich szerokiej i bezpiecznej drogi !

 • Fińskie domki

  Torowisko zostało przebudowane zgodnie ze sztuką. Remontu nie umie się doczekać ulica Bytomska, która w założeniu, miałaby być nieco węższa, a chodnik od strony tramwaju zlikwidowany. W ten sposób wygospodarowało by się miejsce na dodatkowe miejsce dla skręcających w ulicę Powstańców. Oczywiście sygnalizacja też poprawiłaby bezpieczeństwo, ale u nas nic się nie da. Fińskie domki za to wyremontowane lśnią jak złoto.

 • Mieszkaniec

  Jeżeli chodzi o inwestycje i projekty drogowe wystarczy oglądać "absurdy drogowe" na tvnturbo dodał bym jeszcze do tego zir którzy są odpowiedzialni za sygnalizację świetlną i cyrk na kołkach gotowy..

 • Motorniczy7

  Niestety muszę się z Tobą zgodzić i uważam że co druga osoba nie powinna wykonywać tego zawodu. Ile razy już prowadząc 7 w kierunku Bytomia np na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej z Stawowa odpuściłem żeby nie doszło do tragedii ale nie wszyscy motorowi tak postępują.

 • Motorniczy

  Ty tak poważnie???

 • GG

  Do 1946. A w Twojej ocenie co to jest jak nie skrzyżowanie? Dla mnie tylko i wyłącznie wina kierowcy. Pojazd szynowy /patrz tramwaj/ ma pierwszeństwo a samochód przejeżdżał przez torowisko tramwajowe. W tym miejscu tramwaj może jechać 50 km/h. Trzymaj się faktów.

 • Remik

  Gdzie teraz Ci co krytykuja wolna jazdę w miescie i patrole na głownych drogach miasta

 • hanus

  Chwila nieuwagi i klops.

 • ...

  Przez parę godzin nie było żadnej komunikacji zastępczej kłamcy

 • Ze Świon

  Komunikacja zastępcza była, ale nie helikopterami tylko autobusowa która niestety też stała w tych korkach. Jak miała sie dostać w pobliże miejsca wypadku jak wszystko było zakorkowane.

 • gość

  nie fajne info.

 • tak ino godom

  Ostatnio był artykuł o tym, że Świętochłowice są najbezpieczniejszym miastem jak chodzi o wypadki. Może w ramach tego zaszczytnego tytułu ktoś pomyśli w mieście, że trzeba coś zrobić z niektórymi skrzyżowaniami zamiast budować hale sportowe? Polna-Bytomska, Powstańców Śląskich-Bytomska i Stawowa-Bytomska (ewentualnie Kubiny-Bytomska). To chyba takie najbardziej newralgiczne skrzyżowania z Bytomską gdzie albo dochodzi do wypadków, albo wyjazd na Bytomską w godzinach szczytu jest utrudniony. Można pomyśleć o jakiejś sygnalizacji, która będzie sterowana automatycznie i będzie regulować ruchem, gdy pojawi się odczyt o stojących samochodach na powyższych drogach podporządkowanych. Z pewnością wpłynęłoby to na bezpieczeństwo.

 • eLka

  Karygodna i rażąca wina po stronie kierowcy samochodu a co poniektórzy doszukuja się winny gdzie Indziej jak niebezpiecznie skrzyżowanie które jest słabo zabezpieczone czy oznakowane, winny po stronie motorniczegoCzy wy tak na poważnie? No chyba że tego typu komentarze piszą osoby nie posiadające uprawnień do kierowania bo jeśli nie to nie powinniście wsiadać za kółko.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również