Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Sonia Kwaśny komentuje odwołanie z funkcji wiceprezydenta Świętochłowic

 • Dodano: 2019-05-02 08:45, aktualizacja: 2019-05-03 13:04

29 kwietnia prezydent Świętochłowic Daniel Beger podjął decyzję o odwołaniu swojej zastępczyni Sonii Kwaśny z pełnienia funkcji wiceprezydenta miasta - taka informacja została oficjalnie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Formalnie Kwaśny przestanie pełnić swoją funkcję 18 maja.

Oświadczenie w sprawie odwołania Sonii Kwaśny ze stanowiska Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta wydał prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Przyjęcie Programu Postępowania Naprawczego (PPN) jest dla Miasta Świętochłowice jedynym wyjściem z kryzysowej sytuacji finansowej. Dołożyłem wszelkich starań, by PPN został przygotowany rzetelnie, odnosił się do jak najkrótszego okresu oraz by konsekwencje w nim zawarte niosły jak najmniejsze skutki społeczne. PPN obejmował wyważony zakres oszczędności, przede wszystkim dawał możliwość pozyskania środków z Ministerstwa Finansów. Dzięki temu wsparciu nie tylko ustabilizowana zostałaby sytuacja finansowa miasta, ale także jego rozwój dzięki dobrej strategii obejmującej inwestycje infrastrukturalne w Świętochłowicach.

Jak można się było domyślać, nie bez znaczenia dla decyzji o odwołaniu wiceprezydent było postanowienie Rady Miasta o odrzuceniu programu naprawczego przygotowanego przez obóz Daniela Begera.

Tuż przed głosowaniem otrzymałem informację, iż Pani Sonia Kwaśny, która brała udział w pracach nad generowaniem oszczędności w kulturze, sporcie, edukacji i sprawach społecznych oznajmiła nagle, że nie popiera zawartych w nim rozwiązań. W konsekwencji jako jedyna z podstawowego kierownictwa urzędu nie podpisała "listu wsparcia". W związku z powyższym zdecydowałem o odwołaniu jej ze stanowiska Wiceprezydenta Miasta Świętochłowice.

W trakcie głosowania nad uchwałą dwóch przedstawicieli Ruchu Ślązaków (Świerk i Kubas), najbardziej związanych z b. wiceprezydent, opowiedziało się przeciwko PPN. Był to dla mnie jasny sygnał, że te trzy osoby - w celu doprowadzenia do zmiany władzy - zawiązali współpracę z ludźmi, którzy doprowadzili do konieczności wdrożenia PPN.

Obecnie jedynym zastępcą prezydenta pozostaje Sławomir Pośpiech.

Jednocześnie chciałbym zdementować plotki pojawiające się o potencjalnych kandydatach na nowego zastępcę. Co za tym idzie, jedynym moim zastępcą pozostaje Sławomir Pośpiech.

 

Do sprawy postanowiła odnieść się też sama zainteresowana - Sonia Kwaśny.

Szanowni Mieszkańcy,
30 kwietnia zostałam odwołana z funkcji Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Świętochłowice. Zanim przedstawię mój punkt widzenia na zaistniałą sytuację, chciałam w pierwszej kolejności podziękować wszystkim współpracownikom. Dziękuję naczelnikom, dyrektorom miejskich jednostek i placówek oświatowych oraz pracownikom wszystkich szczebli za życzliwość, zrozumienie i ciężką pracę. W mojej ocenie, dzięki dobrej współpracy, udało nam się wspólnie zrealizować wiele zadań z myślą o mieszkańcach.

Jak zaznacza odwołana wiceprezydent miasta, nie mogła ona firmować Programu Postępowania Naprawczego, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów.

Odwołanie mnie, jak napisał Prezydent Daniel Beger, nastąpiło w wyniku zdania odrębnego, jakie wyraziłam na temat programu postępowania naprawczego dla miasta. Programu naprawczego, w przedstawionej formie, rzeczywiście nie mogłam firmować, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów, nie odnosi się w ogóle do niedoszacowania budżetu i oparty jest w dużej mierze na obniżaniu kosztów osobowych, czyli zwolnieniach. Zaproponowane w programie cięcia nie mają pokrycia w planach finansowych jednostek, przez co ich wdrożenie pogłębiłoby tylko budżetowy chaos. To ledwie mała część zarzutów, które świadczą o tym, że program jest nierealny. Moje uwagi i wnioski były jednak bagatelizowane, dlatego też, gdy nie rozwiano moich wątpliwości co do kształtu dokumentu, odmówiłam podpisania "listu wsparcia”.

Sonia Kwaśny podkreśliła także fakt, że PPN zawierał zapisy, z którymi była wiceprezydent nie mogła się zgodzić.

Stanęłam po stronie pracowników Urzędu Miejskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Ośrodka Pomocy Społecznej i innych jednostek, których miały dotknąć redukcje etatów. Nie mogłam bowiem pozwolić na to, że zwalniani będą długoletni pracownicy, podczas gdy wiele osób związanych z Prezydentem Miasta zostało niedawno zatrudnionych w urzędzie i spółkach, a jeden z radnych otrzymał pracę w miejskiej jednostce! O innych kwestiach, niezwiązanych z programem naprawczym, na które również nie mogłam wyrazić zgody, przyjdzie jeszcze czas rozmawiać.

Kwaśny zarzuciła też Danielowi Begerowi, że ten podejmuje złe decyzje, związane z gospodarowaniem finansami Świętochłowic.

Trzeba powiedzieć jasno, że poprzednia władza przez całe lata źle gospodarowała finansami Świętochłowic, aż w końcu miasto znalazło się na krawędzi przepaści finansowej, jednak nie zwalnia to obecnego Prezydenta od odpowiedzialności za to, co dzieje się z budżetem miasta od końca ubiegłego roku. Nie wszystkie decyzje Prezydenta podjęte w ostatnich miesiącach były bowiem trafione, stąd Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała Świętochłowice do opracowania programu naprawczego. Nie jest jednak tak, że Świętochłowice bankrutują! Takie stwierdzenie to spore nadużycie. Miasto może szybko wyjść ze stanu chwilowej zapaści poprzez wprowadzenie nowatorskich i odważnych decyzji.

Sonia Kwaśny przypomniała także w swoim oświadczeniu, że poparcie Ruchu Ślązaków w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu obecnego prezydenta Świętochłowic.

Poparcie kandydatury Daniela Begera podczas drugiej tury wyborów prezydenckich było decyzją moją i Ruchu Ślązaków i odbyło się na prośbę obecnego Prezydenta, a gwarantem stabilności zawiązanej koalicji miał być radny Zbigniew Nowak, jako osoba najbliżej znająca obecnego Prezydenta. Nasze poparcie w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu Daniela Begera. Obecnie, gdy Prezydent ustabilizował swoją pozycję, przejmując część radnych byłego Prezydenta Dawida Kostempskiego, Ruch Ślązaków stał się, jako całość, niepotrzebny, a rozmowy były toczone tylko z pojedynczymi radnymi poza wiedzą i zgodą szefa klubu Rafała Świerka. Przy okazywaniu odmiennych poglądów część radnych Ruchu Ślązaków stała się niewygodna i zbędna.

Na koniec była wiceprezydent zwróciła się do Daniela Begera i Zbigniewa Nowaka.

Chcę jeszcze zwrócić się do Prezydenta Daniela Begera oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Nowaka, aby w miarę możliwości zaapelowali do swoich zwolenników o zaniechanie nienawistnych postów, obrażania, insynuacji, snucia teorii spiskowych także w stosunku do osób, które nie mają z sytuacją w mieście nic wspólnego. Krytyka mojej osoby, nawet ta najbardziej dosadna, czy też radość z faktu mojego odwołania, jest jak najbardziej dopuszczalna i każdy ma do niej prawo. Nie przekraczajmy jednak granic dobrego smaku i unikajmy mowy nienawiści.

Całe oświadczenie Sonii Kwaśny możecie znaleźć na jej fanpage'u.

Zobacz także

Komentarze (104)    dodaj komentarz »

 • Zdruzgotany wyborca

  Szczerze przyznaję że żałuję głosyu na Begera. Ale to co zrobił Nowak, jakoś dziwnie siedzi cicho i już się tak nie pieni jak przed wyborami i nic mu nie przeszkadza. Widoczne czekał na funkcję. Niech się rozejrzyj po swoim rejonie gdzie jest syf do potęgi. O Hugona i Kaline też już nie walczy. WIELKIE ROZCZAROWANIE

 • ja

  Dostał się na wyższy stołek i się zadowolił.Przecież to pieniacz i krzykacz .

 • Asia

  A co z Mirkiem Adamskim teraz będzie? Szkoda go, taki wybitny fachowiec, no i lojalny

 • Dermatolog amator

  Jest na L4 zrobił mu się brązowy język. Żal na chłopa patrzeć, ale to chyba przez tą ilość zmian barw klubowych.

 • Zbyszek

  I bardzo dobrze. W końcu zrobią porządek w tym mieście z ludzi kostempskiego i karcza.

 • Mariola

  Szkoda że nie. można oceniać wypowiedzi emotikonami. Byłoby weselej.

 • :---D

  Ameby TERAZ WY!Za 5lat na prezydenta wybierzcie Zbigniewa N.NIE BĄDŹCIE SKROMNI!!!

 • haha

  podobno radny Zbigniew nie ma wykształcenia wymaganego na stanowisko prezydenta bo już dawno by tam się pchał.Ma chłop parcie na władzę haha

 • Stanisław

  Poczytej trocha jełopie, Prezydent nie potrzebuje szczególnego wykształcenia, gdyby chciał dawno by był Prezydentem a jedyny jego błąd że zawierzył i poparł ta blondynka, znam go i parcia na szkło nie ma, bez jego poparcia i ciężkiej pracy to Kwaśny nie miała by nawet 10% tych głosów które dostała, teraz to ona sobie może pomarzyć

 • jo

  Znasz go jak samego siebie,prawda Zbyniu?

 • jo

  Wykorzystali niecnie i wykopali

 • kisiel

  To ona wykorzystała ale to się już nie wróci

 • Miro

  Chorzów też ma długi ale tego nie widać ma dobrych inwestorów remontuje ulice stawiają nowe osiedla i budynki a w swionach to tylko umiom kamienice doprowadzać do ruiny nawet w centrum brak placu zabaw dla naszych pociech jeden skromny był i został zatopiony w fontannie

 • oburzony

  Wy jestescie chyba nie normalni. Juz nie mozna o tym placu słuchać.Jacy z was rodzice?Przy jezdnidzieci spaliny wdychały.Co to za plac zabaw?

 • leopold

  Pogadaj z proboszczem Piotra i Pawła niech walnie plac zabaw na placu kościelnym będziesz miał w samym centrum dla Twoich pociech!!!

 • MUCHA 111

  WYBRALIŚCIE OSOBĘ NIKOMU NIEZNANĄ,BEZ DOŚWIADCZENIA,A DOBRY MENAGER MIASTA ,KTÓREGO DOKONANIA WIDAĆ W WIELU MIEJSCACH ZOSTAŁ W KŁAMLIWEJ KAMPANII OSKARŻANY O NADUŻYCIA I NIEGOSPODARNOŚĆ.PANI SONIA CHODZIŁA PO SKLEPACH I OCZERNIAŁA BYŁEGO PREZYDENTA.

 • leopold

  A ten manager to niby upadły Dawid??? Swego czasu przywieźli go tu towarzysze partyjni, a doświadczony był ,że ho,ho..........w noszeniu teczki. Znałeś go??? Ktoś go znał???Tak robił sobie fotki odwiedzając miasto z właścicielem teczki!!! A te dokonania????Najbardziej je widać w finansach miasta!!! Pusta kasa , stos faktur do zapłacenia i marne szanse na spłatę tego co ten manager beztrosko wydał!!! No i ta wisieńka na torcie - zdewastowany stadion , który mógł jeszcze służyć w tym stanie kilka lat piłkarzom , rowerzystom, spacerowiczom, ale manager kazał go rozkopać w październiku, a w listopadzie wystąpił o dotację na ten ce - bo tam miał być podobno żużell!!!MANAGER!!!! Po co by ktoś oczerniał takiego mistrza samopromocji i samozadowolenia??? Jego dokonania daleko wyprzedzają jakakolwiek myśl prześmiewczą najlepszego kabareciarza !!! Wystarczy naga prawda , ale trzeba otworzyć oczy i umyć czasem uszy!!! Faktem jest bezspornym,że Dawid wielkie serce miał( może nadal ma)wszak jego zastępca zarabiał w miasteczku z jego Dawidowej dobrej sercowej woli jakieś 40% więcej od niego dawida jego szefa. Poszukajcie w której firmie prezes zarabia mniej od zastępcy - jeżeli nie ma tak wielkiego serca to taki prezes idiotą jest chyba!!! Albo chyba że robi za jednego dolara jak jakiś samochodziarz???

 • Mariola

  Trochę poleciałeś po bandzie. Chyba jesteś za młody i nie ogarniasz co było za Mosia a co zrobiona za 8 lat rządów Kostempskiego. Zrobił długi, bo tak się porobiło, że jak nie masz kasy to dotacji nie dostaniesz. Skąd wziąć, ano jedynie z banku, bo podatki marne, a lokatorzy unikają płacenia czynszu. Moim zdaniem jak Kostempski narobił długów to powinien je spłacać. On przynajmniej wiedział gdzie pukać by kasa się znalazła. Teraz została negatywna propaganda, bo ten nowy na niczym poza krytykanctwem się nie zna. I mamy rączkę w nocniczku.

 • voytek81

  wybrali w wolnych wyborach, głosami jak widac niezadowolonych i świadomych mieszkanców - gdyby było super rewelacyjnie pewnie prezydent by sie nie zmienił, a tak odważnie wybrali nieznane ale a nóz inne (specjalnie nie pisze, staram sie być bezstronny "lepsze"), dokonania poprzednika jak i niestetu wielu obecnych radnych widać w zadłużeniu i stanie naszego Miasta

 • aktualnie

  Czytając Twoje komentarze trudno jest stwierdzić, że jesteś bezstronny. Bardziej nasuwa się pytanie co Ci Beger obiecał

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.