Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Spór wokół zawieszenia Oddziału Pediatrii - lekarze apelują, prezydent uspokaja

 • Dodano: 2019-09-27 11:00

Zawieszenie Oddziału Pediatrii w świętochłowickim szpitalu budzi sporo emocji - nic dziwnego, bo wyłączenie go w czasie sezonu infekcyjnego na pewno będzie kłopotliwe. Zarząd szpitala powołuje się na kiepską sytuację finansową i zarzuca personelowi brak dobrej woli, sam personel twierdzi, że oddział może dalej funkcjonować, a podjęcie decyzji o zawieszeniu jest nierozsądne, z kolei prezydent Świętochłowic Daniel Beger stara się załagodzić emocje.

Zarząd szpitala wydał oświadczenie, z którym lekarze się nie zgadzają

Zarząd podjął decyzję o zawieszeniu Oddziału Pediatrii, o czym pisaliśmy w artykule: "Szpital w Świętochłowicach do końca roku zawiesza działalność Oddziału Pediatrii". Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się personel placówki, który uważa, że zawieszenie oddziału w czasie sezonu wzmożonych infekcji jest złą decyzją, Lekarze wystosowali pismo do prezydenta Świętochłowic Daniela Begera z prośbą o interwencję:

Planowane zawieszenie Oddziału przypada na okres zwiększonej zachorowalności wśród dzieci, a Miasto w tym okresie nie będzie w stanie zapewnić adekwatnej opieki swoim Małym Mieszkańcom. Brak możliwości hospitalizacji na miejscu będzie również dużym utrudnieniem zarówno dla Rodziców, jak i dla kierujących lekarzy. Biorąc pod uwagę ilość hospitalizowanych dzieci w okresie jesienno- zimowym w latach poprzednich, mamy obawy, czy ilość miejsc w szpitalach ościennych będzie wystarczająca dla Świętochłowickich Dzieci - czytamy w liście, jaki lekarze wystosowali do Daniela Begera - Równocześnie pragniemy zwrócić uwagę na trudną sytuację personelu, który jest zmuszony do zmiany miejsca pracy w trybie pilnym. Zawieszenie działalności Oddziału będzie wiązać się z bezpowrotną utratą wykwalifikowanych pracowników, którego deficyty na rynku są widoczne we wszystkich jednostkach opieki medycznej. Nadmieniamy również, że podawaną nam przyczyną zawieszenia pracy Oddziału jest remont, który ze względu na obecny stan techniczny można odłożyć na miesiące letnie. Poza tym, ostatni remont odbył się w grudniu 2018r. (pisownia oryginalna)

Daniel Beger spotkał się z lekarzami, ale oddział i tak czeka zawieszenie

Pismo jest datowane na dzień 19 września, a już kilka dni później, bo 24 września przedstawiciele lekarzy spotkali się z prezydentem Świętochłowic Danielem Begerem w Urzędzie Miasta. Podczas spotkania nie zapadły jednak żadne konkretne ustalenia, a na oficjalne stanowisko władz miasta musieliśmy poczekać do czwartku, kiedy to Daniel Beger opublikował oświadczenie na swoim profilu w serwisie Facebook:

Zawieszenie działalności oddziału pediatrycznego na 3 miesiące, choć nie było dla dyrekcji szpitala łatwą decyzją, pozwoli przede wszystkim zapewnić odpowiednią liczbę zaangażowanych fachowców zajmujących się naszymi dziećmi. W tym czasie oddział zostanie też dostosowany do obowiązujących wymogów sanitarnych, a jego modernizacja polepszy warunki leczenia oraz pracy. To również pierwszy krok planu naprawczego, który pozwoli na przywrócenie jego rentowności - pisze w swoim oświadczeniu Daniel Beger - Rozumiejąc obawy rodziców, do których przecież sam należę, zapewniam, że żadne dziecko nie zostanie pozbawione doraźnej pomocy. Natomiast mali pacjenci wymagający hospitalizacji przyjmowani będą w tym czasie na oddziały szpitalne w pobliskich miastach. Jednocześnie liczę na współpracę lekarzy, pielęgniarek, personelu niemedycznego oraz dyrekcji, głęboko wierząc, że wszystkim nam jednakowo zależy na dobru pacjentów i jedynego szpitala w mieście - czytamy dalej.

Pełne oświadczenie prezydenta w sprawie zawieszenia Oddziału Pediatrii w świętochłowickim szpitalu dostępne poniżej:

 

Zobacz także

Komentarze (43)    dodaj komentarz »

 • Jaca

  Miasto umiera dosłownie i w przenośni. Brawo wyborcy Begera ! Dziękujemy Wam !

 • nigdy więcej delfinów

  Podziękuj Kostempskiemu i Karczowi. Zarżnęli Świony na wiele wiele lat

  • nigdy więcej delfinów
   2019-09-30 06:54
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Jaca

  Ale Świętochłowice rozkwitły, wszyscy co tu przyjeżdżali po latach nie potrafili ukryć zachwytu. A teraz nawet nie ma kasy żeby zebrać śmieci z chodników, zadbać o skwery, oswietlić ulice. Mamy żyć w brudzie i ciemnościach?:

 • zbilansowany

  Rozkwitły owszem, ale tylko po stronie: winien - w bilansie. Dlatego po stronie: ma - w bilansie jest tak jak widzisz. Ciesz się że teraz jest tak dobry gospodarz, za rok Ty nie poznasz miasta.

 • Księgowa

  To dobrze, bo po stronie Winien księguje się przychody :)

 • Jaca

  Ja już nie poznaje. Ciemnogród zapanował.

 • Obserwator

  Ludzie piszą komentarze, nie mając pojęcia o czym mowa. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza i jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie (takie kraje jak Czechy czy Rumunia są daleko przed nami). Wielu lekarzy już wyjechało za granicę, kolejni się przygotowują do tego kroku. W szpitalach na terenie całego kraju zamykane są kolejne oddziały, bo brakuje specjalistów, nie jest to wyłącznie problem Świętochłowic. Potrzebni są w szpitalach specjaliści nie tylko z pierwszym, ale i drugim stopniem specjalizacji, a jako że tych brakuje lekarze ciągną na 2 i więcej etatach. Problem jest ogólnopolski i z całą pewnością nie został wywołany przez prezydenta Begera.

 • zawiedziony

  Problemem Begera jest brak kadr. Przypadkowe osoby w tym te z obozu Kostempskiego a oni mu kręcą lody i byli zamieszani w sprawy które teraz mają być wyjaśnione, zapomina a wręcz odsuwa tych co dla niego się poświęcali a to zaowocuje klęską.

 • Konstanty

  Kiołbasa - to Ty?

 • vhvhvjv

  Remont to moze przesada, naprawy owszem. Wc bez klamek, kran bez galek, normalka. Wystarczylby Pan ze srubokretem i kilkoma zapasowamy czesciami.Natomiast zamykanie oddzialu jest strzalem w kolano. I to wyjdzie przy nastepnych wyborach. Jest kilka innych miejsc, ktore bez niesnasek mozna by. zamknac i te kase na oddzial przeznaczyc, np.straz miejska, taka instytucja co to ja widac tylko na kalendarzach...Mam wrazenie, ze to miasto jest ostatnio jednym wielkim absurdem! Niby bida ze znikamy z mapy, zaraz spoko, mamy hajs. Nastepnie otwarcie neonatologii czy tam poloznictwa, i [...], zamkniecie dzieciecego. Nagrody dla straznikow miejskich, ktorych nie widac i nie slychac. Mozna by mnozyc te przyklady. No ale trzeba przecierpiec, moze nastepnym szczescie dopisze i bedzie konkretny czlowiek tym miastem rzadzil.

 • Abstynent

  Oby nie ty..vhvh czy jak ci tam, bo chyba pisząc te mądrości nie umiałeś już się podpisać ze złości ,chciał byś coś napisać ale się to kupy i d.. nie trzyma weź i rób to co ci wychodzi najlepiej i sadzać po jakości wpisu nie jest to rzeczowe pisanie tylko .... dopisz sobie sam co

 • Nie cierpiący

  Największym absurdem to jesteś ty..piszesz pod innymi nickami i tylko masz w głowie na każdy temat artykułu jedno -straz miejska-co ci zrobili ?izba czy mandat?:) co do szpitala to myśle że sytuacja się wyjaśni i będzie ok o ile za dużo „mądrych” ludzi nie będzie się mieszać jak ten żałosny przedmówca ..

 • Arabella

  Kiedy referendum w sprawie odwołania tego nieudacznika ja się pytam?

 • leopold

  Kogo o to pytasz prosta kobieto?

 • adriaan

  Kostempski się sam odwołał. Nie będzie referendum.

 • Piko

  Ciekawe kiedy doczekamy prawdziwego prezydenta takiego z jajami gospodarza a nie złodzieji kombinatorów i nieudaczników poparcie przed wyborami zyskują DZIĘKI załatwionej pracy w spółkach miejskich Oto obraz prezydentów naszych Czasów.

 • Dario

  teraz mnie zaniepokoiłeś, pisz zaraz co ukradli i kto personalnie ! Trzeba to zgłosić do prokuratury

 • długi

  Między innymi ty, te wszystkie nieroby, zatrudnione po znajomości, co nawet na swoje wynagrodzenie nie zarobili.

 • Ttt

  Nazwiska!!!

 • Matematyk

  Po nazwisku to po pysku. Kto wie, ten wie, jak chcesz zgłosić sprawę do prokuratury to zainteresuj się miastem i sam się dowiedz, a nie na łatwiznę. Pierwsze z brzegu ile dla miasta zarobili przyjaźni, a ile wynagrodzenia pobrali, prosta matematyka.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.