Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Szpital w Świętochłowicach do końca roku zawiesza działalność oddziału pediatrii

 • Dodano: 2019-09-25 12:30

Świętochłowicki szpital jest zmuszony zawiesić działalność Oddziału Pediatrycznego ze względu na brak chętnych do pracy. Brakuje zarówno lekarzy jak i pielęgniarek, więc od 1 października do 31 grudnia na oddział nie będą przyjmowani nowi pacjenci.

Oddział Pediatrii zawiesza pracę, ale młodzi pacjenci nie będą przenoszeni

W swoim oświadczeniu szpital poinformował, że leczący się tam teraz pacjenci nie zostaną nigdzie przeniesieni:

Podkreślamy, iż do 1 października br. pacjenci Oddziału Pediatrycznego nie będą przekazywani do innych ośrodków. Dzieci zostaną wypisane do domu po zakończonym procesie terapeutycznym.

Ta decyzja oszczędzi kłopotu pacjentom i rodzicom, a funkcjonowanie oddziału zostanie wygaszone po wypisaniu do domu ostatniego pacjenta.

Świętochłowicka pediatria przynosi straty

Jak poinformował szpital, oddział przynosił miesięcznie 9 tysięcy złotych straty, a hospitalizowanych w nim jest średnio od 3 do 5 pacjentów. Aby wyrównać stratę zarząd szpitala podjął próbę połączenia dyżurów w Oddziale Pediatrii z konsultacjami w nocnej i świątecznej opiece medycznej, lekarze jednak na to nie przystali.

Inna sprawa, że na oddziale do pełnego zabezpieczenia pielęgniarskiego brakuje 4 etatów, których uzupełnienie generowałoby kolejny koszt - szpital szacuje go na kwotę 24 tysięcy złotych.

Sam zarząd świętochłowickiego szpitala uważa jednak, że oddział mógłby dalej funkcjonować, gdyby lekarze zgodzili się jednak na połączenie dyżurów:

W związku ze stratą finansową generowaną przez oddział, w tym konkretnym przypadku lekarze zostali poproszeni przez Zarząd o wyrażenie zgody na połączenie dyżuru w Oddziale Pediatrii z konsultacjami w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Lekarze kategorycznie odmówili współpracy, zasłaniając się dobrem pacjenta. Tymczasem według danych statystycznych od poniedziałku do piątku po godz. 18:00 realizowanych jest ok. 5 konsultacji w ciągu 14 godzin dyżurowych, a w miesiącach wzmożonej zachorowalności dzieci oraz w dni wolne od pracy wciągu 14 godzin konsultowanych jest ok. 20 dzieci. Nasuwa się w związku z tym pytanie: Czy trzech lekarzy w godzinach popołudniowych i nocnych byłoby nadmiernie obciążonych pracą ze szkodą dla pacjentów? - czytamy w oświadczeniu świętochłowickiego ZOZ.

Poniżej pełna treść oświadczenia szpitala w sprawie zawieszenia działalności Oddziału Pediatrii:

 

Komentarze (55)    dodaj komentarz »

 • żulawianin

  My mieszkańcy Żulaw dziękujemy Świetochlowicom

 • Aaaaas

  To jest masakra co się dzieje teraz w Świętochłowicach

 • Anka z zaścianka

  Ktoś tu pisze, że komuna wybudowała 3 szpitale ale nie pamięta, że SLD i AWS zniszczyli to co było wybudowane. Jestem w tym wieku, że pamiętam lata 80. Komuniści rzucali czerwonymi legitymacjami i zapisywali się do "Solidarności" żeby było tak jak było. Teraz psioczą, że trzeba czekać kilka godzin na SOR a kto pozamykał licea pielęgniarskie, lekarzy wygnał za granicę?. By to odtworzyć to trzeba czekać minimum 5 lat na wykształcenie pielęgniarki i 12 na lekarza specjalistę. A o ile mi wiadomo to PiS rządziło w latach 2005 do 2007. nie mając większości oddali władzę w 2007 i od tego czasu rządzili nami ci "mądrzy, światli wykształceni z wielkich miast" i mamy cośmy chcieli. Pamiętacie spoty wyborcze PO i to co mówił Tusk? Tych emerytów pod palmami, tych lekarzy co to mieli dobrze zarabiać i dobrze leczyć? PiS nie jest lekiem na całe zło ale przynajmniej podzieliło się kasą ze społeczeństwem i robią co mogą, by wyciągnąć szpitale z zapaści.

 • na marginesie

  Pamięć masz dobrą ale dla formalności jednym z założycieli i działaczy AWS był Jarosław Kaczyński.

 • Pielęgniarka

  A może ta likwidacja ma związek z urazem jaki ma Pan Beger do tego szpitala ?? Pan Beger opowiadał, że nienawidzi tego szpitala bo coś tam nie tak było jak się jego córki rodziły.. ten człowiek jest bardzo zemstliwy, on nienawidzi Ślązaków i będzie niszczył to miasto tak długo jak się da. Dopóki ludzie w końcu się nie obudzą i zorganizują referendum.

 • Zuza

  Zespół Aspargera to tłumaczy - brak empatii

 • wdzięczna mama pacjenta

  Od kiedy szpital ma generować zyski?? Po drugie, niedługo w tym mieście nam tylko fontanna zostanie. Po trzecie, 3-5 dzieci to tam jest w wakacje, kiedy większość wyjeżdża - w pozostałych miesiącach wszystkie łóżka zapełnione. Pielęgniarek na oddziale faktycznie na styk, dwoją sie i troją. Leżałam na tym oddziale z dzieckiem kilkanaście razy, za każdym razem personel zaangażowany w pracę, życzliwy i po,mocny, ich praca bardzo potrzebna... No i nie wyobrażam sobie, żeby lekarz miał biegać z oddziału na izbę przyjęć - są różne przypadki, na oddziale dziecko może zacząć się dusić itp - co, wtedy mamy czekać aż lekarz skończy przyjęcie? I na odwrót, idziesz na izbę przyjęć i czekać parę godzin aż lekarz przyjdzie z oddziału? Chore to wszystko... pewno, najlepiej pozamykać wszystko w pierony... ;/

  • wdzięczna mama pacjenta
   2019-09-26 12:29
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Kupi

  Zamykają oddział, bo 9000 brakuje... no nie wierzę...

 • Swietochłowiczanka

  Lekarze są, pielęgniarki też. Straty generowane w miesiącach letnich na Oddziałach Pediatrycznych to norma. Wszystko wyrównuje się w miesiącach jesienno-zimowych. Ludzie błagam myślcie!

 • Socjomixer

  lekarzom się w [...]ach poprzewracało, klika jak kościół, zapomnieli co znaczy "primum non nocere".

 • leopold

  Z przedstawionego powyżej wyliczenia "brakuje 4 etatów, których uzupełnienie generowałoby kolejny koszt - szpital szacuje go na kwotę 24 tysięcy złotych." wychodzi,że pielęgniarka średnio zarabia brutto 6000zł!!! Niesamowite!!!

 • Mirko

  Wychodzi na to, że koszt zatrudnienia jednej pielęgniarki to 6000zł. A to wcale nie znaczy, że te 6000 zarabia pielęgniarka. Z szybkiej kalkulacji wychodzi wynagrodzenie brutto w wysokości ok. 5000 zł, a to ok. 3500 netto. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty wyposażenia stanowiska pracy, o których nic nie wiadomo. Ten dysonans pomiędzy kosztem pracodawcy, a kwotą na koncie pracownika to obciążenia wynikające z podatków i ubezpieczeń.

 • Komisarz EU koleżanka Bergera

  Za mniej niż 6 tyś. netto pracuje złodziej albo idiota.

  • Komisarz EU koleżanka Bergera
   2019-09-27 08:52
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Kto tam

  Suski to ty???

 • Antoni.

  Nie Antoni.

 • Józef B.

  Kiedyś, za tej "złej komuny", w Świętochłowicach były 3 szpitale, w tym pediatryczny na ul. Szkolnej (dziś nie ma po nim śladu). Zła "komuna" wybudowała praktycznie nowy szpital połączony z piaśnickim. Pracowały poradnie z wieloma specjalistami. A dziś? To woła o pomstę do ....? Świętochłowice to niby miasto powiatowe, które nie wypełnia wobec swych obywateli elementarnych obowiązków! Co się dziwić, że władze miasta nie umieją zadbać o jedyny szpital i oddział pediatryczny skoro nie umieją zadbać nawet o zwykłe trawniki!

 • Fan

  Wielka szkoda oddziału pediatrycznego i małych pacjentów. Jeżeli prezes ZOZ nie potrafi znaleźć dobrego rozwiązania problemu to powinna niezwłocznie się podać do dymisji albo niech czeka na dyscyplinarne zwolnienie przez Begera - jedyna rzecz którą bez problemu potrafi zrobić - oczywiście w asyście Porębskiego, który świetnie takie wydarzenia filmuje.

 • Friday

  Ania24 to Ty?

 • reżyser

  Do czasu będzie filmował!

 • Kark

  Ania24 to naprawdę Ty!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.