Wiadomości z Świętochłowic

Spotkanie świąteczne dla Ukrainy

 • Dodano: 2022-04-22 09:00

W nadchodzący weekend wielu prawosławnych mieszkańców Ukrainy obchodzi Wielkanoc. Nie inaczej jest w przypadku osób, które przyjechały z Ukrainy do Świętochłowic, aby tu znaleźć swój kąt. Z okazji świąt spotkają się w lipińskiej “Grocie”, aby wspólnie celebrować ten czas.

Ukraińska Wielkanoc już w ten weekend

Już w niedzielę, 24 kwietnia, o godzinie 15.00 nasi ukraińscy przyjaciele chcą spotkać się we własnym gronie i obchodzić święta wielkanocne w spokojnej, przyjacielskiej atmosferze. Jest to oddolna inicjatywa samych uchodźców. Choć te święta nie będą dla nich takie, jak zawsze, każdy stara się, aby były jak najlepsze i radosne. Dlatego do organizacji spotkania szybko włączyły się świętochłowickie stowarzyszenia i instytucje.

- Wolontariusze działający na co dzień na rzecz uchodźców przebywających w Świętochłowicach przygotują trochę smakołyków. Same panie z Ukrainy już organizują się w tym temacie i zapowiedziały, że przyniosą swoje specjały. Restauracja Prowent ugotuje nam żurek, którym poczęstujemy gości zza wschodniej granicy, aby posmakowali także naszych świątecznych potraw. W całym przedsięwzięciu pomaga Stowarzyszenie Cezar, Przyjazne Świętochłowice oraz Wszyscy razem, wszyscy równi. Planujemy animacje dla najmłodszych. Ta nieoceniona grupowa współpraca zaowocuje wspaniałym spotkaniem, nie mam co do tego wątpliwości. Zapraszamy w niedzielę wszystkich Ukraińców przebywających w Świętochłowicach – relacjonuje Monika Szpoczek, koordynatorka miejskiego magazynu zbiórki dla Ukrainy, na co dzień kierownik Sekcji Aktywności Lokalnej i Świetlicy Środowiskowej "Promyk" działającej w Lipinach.

Aby ułatwić i uprzyjemnić to świętowanie, mieszkańcy miasta mogą przynosić produkty, z których panie z Ukrainy będą mogły wyczarować pyszne potrawy. Żywność (produkty suche, a także owoce, warzywa, nabiał, wędliny) przynosić można do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Harcerskiej 1 w godzinach przyjmowania darów (pn-śr-pt 17.00-19.00, sb 10.00-13.00) bądź w innych godzinach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Współorganizatorem spotkania jest Centrum Kultury Śląskiej oraz Program Aktywności Lokalnej Ośrodka Pomocy Społecznej.

Komentarze (4)    dodaj »

 • tak ino

  A nie mógł tego zorganizować Kościół Prawosławny w Polsce?

 • No

  Mógł, ale po co skoro Polacy pchają się tłumnie do pomocy. Przyda się kasa popom na nowe złote łańcuchy a głupi polak niech daje, jak chce

 • gość

  w świonach kościół prawosławny?

 • Filemon

  A nie mogłeś ty pomóc?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również