Wiadomości z Świętochłowic

Stalker odpowie za nękanie byłej partnerki

  • Dodano: 2021-09-13 08:15, aktualizacja: 2021-09-13 05:44

Uporczywe nękanie połączone z kierowaniem gróźb karalnych to zarzut, jaki usłyszał 22-letni mieszkaniec Świętochłowic. Mężczyzna zatrzymany został przez świętochłowickich kryminalnych. Sprawca regularnie nachodził w mieszkaniu swoją byłą partnerkę oraz wysyłał jej liczne wiadomości sms, grożąc jej przy tym pozbawieniem życia. Prokurator objął mężczyznę policyjnym dozorem i zakazał mu zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną.

Grozi mu do 8 lat więzienia


Do świętochłowickiej komendy wpłynęło zawiadomienie dotyczące stalkingu, czyli przestępstwa uporczywego nękania. Dotyczyło ono jednej z mieszkanek miasta. Pomimo że młoda kobieta zakończyła związek z 22-latkiem, ten regularnie ją nachodził, wzbudzając w niej poczucie zagrożenia. Ponadto stalker nękał swoją ofiarę licznymi telefonami i wiadomościami sms, a nawet zagroził jej pozbawieniem życia. Kryminalni zatrzymali mężczyznę na terenie Chorzowa. Chłopak trafił do policyjnego aresztu. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie świętochłowiczaninowi zarzutu uporczywego nękania swojej byłej partnerki oraz kierowania wobec niej gróźb karalnych. Decyzją prokuratora mieszkaniec Świętochłowic został objęty policyjnym dozorem oraz zakazem zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Teraz grozi mu kara do 8 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Pamiętajmy!

Objawami stalkingu może być uporczywe śledzenie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie mu krótkich wiadomości tzw. sms, wysyłanie maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy lub miejscu zamieszkania oraz innego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatności nękanej osoby. Wszystkie powyższe oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu. Często ignorowanie sprawcy, może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera. Przestępstwo stalkingu jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również