Wiadomości z Świętochłowic

Strajk Kobiet: Już dzisiaj w Świętochłowicach odbędzie się kolejna manifestacja

 • Dodano: 2020-10-27 10:15, aktualizacja: 2020-10-27 12:47

Od kilku dni przez cały kraj przetacza się fala protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Już dzisiaj na Placu Słowiańskim po raz kolejny zastrajkują świętochłowiczanki.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To pierwszy przypadek negacji wypracowanego w latach 90. XX wieku kompromisu aborcyjnego.

Wniosek rozpoznawany był na czwartkowej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym. TK rozpoznał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska. Orzeczenie o niezgodności przepisów z konstytucją zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży [...] jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK sprawia, że aborcja będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Protesty na Śląsku

Orzeczenie TK wywołało fale strajków w całej Polsce. Już w piątek w Katowicach odbył się spontaniczny protest. Był on kontynuowany również w sobotę. W niedzielę wieczorem na ulicach Katowic tłum po raz kolejny zebrał się przed Archikatedrą Chrystusa Króla, potem przeniósł się w kierunku centrum miasta, mijając lokalną siedzibę PiS.

Na Śląsku strajkowano jeszcze m.in. w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Tychach czy Dąbrowie Górniczej.

W poniedziałek strajkujący kontynuowali protest. W Katowicach protestujący sparaliżowali pojazdami rondo im. gen. Ziętka. Początkowo plan przewidywał wolną jazdę pojazdami na trasie Ikea - GH Silesia. Jednak szybko okazało się, że blokada ronda im. gen. Ziętka wystarczy do sparaliżowania ruchu drogowego w centrum Katowic. Wszystko zaczęło się o godz. 16. O godz. 19 ponownie protest przeniósł się pod Archikatedrę w Katowicach.

Protest w Świętochłowicach

W niedzielę protest odbył się także w Świętochłowicach. Mieszkańcy zademonstrowali swój przeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejny protest w naszym mieście odbędzie się we wtorek 27 października o godzinie 18:00 na Placu Słowiańskim.

- No to idziemy za ciosem. Pierwszy strajk pomimo tego, że czasu było mało, wyszedł dobrze!
A teraz runda druga. Już 27 października spotykamy się o 18 na Placu Słowiańskim na Lipinach. Będziemy przechodzić przez Piaśniki w kierunku Centrum. Tym razem niech każdy ma przy sobie znicz! Niech pod miejscem docelowym rozświetlą się wspaniałe światła walki o PRAWA KOBIET! - czytamy na stronie wydarzenia.

W sprawie protestów wypowiedział się także prezydent Świętochłowic - Daniel Beger. Na proteście mają pojawić się strażnicy miejscy, którzy będą rozdawali maseczki i rękawiczki.

- Ulicami Świętochłowic ma przejść kolejny protest pod hasłem "Strajk Kobiet". Jako samorządowcowi zarządzającemu tym miastem, jest dla mnie szczególnie ważne, aby przy moim pełnym poszanowaniu prawa do wypowiedzi i demonstracji, zapewnić również odpowiednią uwagę i bezpieczeństwo po stronie miasta. [...] W związku z faktem, że kolejny marsz zapowiada się jeszcze dłuższy, podjąłem decyzję, o delegowaniu do zapewnienia bezpieczeństwa i obsługi również pracowników Straży Miejskiej. Jak wszyscy doskonale wiemy, jesteśmy w czasie szczególnym. W czasie agresywnie postępującej pandemii. Nawet w trakcie tego typu wydarzeń musimy wszyscy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Dlatego też delegowani strażnicy miejscy będą w posiadaniu zarówno maseczek, rękawiczek jednorazowych, jak i środków dezynfekujących, które będą wydawać na żądanie. Każda z osób, która będzie chciała skorzystać z tej pomocy, będzie miała ją zapewnioną - mówił Daniel Beger.

Prezydent zaapelował także do organizatorów protestu o jego pokojowy przebieg.

- Respektuję możliwość manifestowania swoich poglądów, o ile nie narusza to obowiązującego prawa. Jednocześnie apeluję do organizatorów o pokojowy przebieg wszystkich wydarzeń i o wzajemny szacunek dla poglądów i przekonań własnych, ale także innych osób - podsumował prezydent Świętochłowic.

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • Jest ponoć demokracja

  Od zmiany rządzących są wybory. Jeżeli większość będzie miała dość tych rządów to polecą na zieloną trawkę i tyle. Inne sposoby obalenia rządu to tylko w Afryce były możliwe.

  • Jest ponoć demokracja
   2020-10-31 15:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • EKSPERT PO ZAWÓDOWIE

  Podoba mi się to .Wydrą się na ulicy,chociaż nie rozumieją za co walczą,ale się wybiegają i chłop w chałupie będzie miał spokój, no może w nocy coś. .Tylko co będzie jak te babiny Jarosława obalą?Kto im do pińset plus? Niech mi Ktoraś wytlumaczy co ma oznaczać tyn piorun jeszcze w tych barwach??W historii Swiata niema organizacji ,partii ani państwa, które pod tymi barwami załozylo raj na ziemi.

  • EKSPERT PO ZAWÓDOWIE
   2020-10-29 21:47
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ehh..

  Mogli wymyśleć inny symbol. To się kojarzy od razu z SS. Zmieńcie to na coś innego, obojętnie na co. Też się przyjmie a tak drukują to już na maseczkach, koszulkach, majtkach itd.

 • oszust wyborczy

  Ciekawe czy zdrajca dziś też się pokaże z maseczką prawie na brodzie.

 • fałsz i obłuda

  Szumowina z mpgl jak zwykle już hejtuje i to z naszych podatków utrzymują takiego śmiecia.

 • ???

  Delfin nie miał okazji zabłysnąć

 • Chropoców

  Za to rudy błyszczy zgryzem

 • obiektywny

  am lecz się na nogi bo na głowę już się nie da

 • AM

  Ja bym Ci zalecił odwrotną diagnozę.

 • krist

  oj poprzewracało sie w du.,,ch żeby te pierony które nosicie nie walnęły was po głowach hahaha

 • tak ino pytom

  W kościołku już byłeś? O miłości do bliźniego kazanie było?

 • Nikt

  Szkoda słów na tępaka

 • AM

  Nie wiedziałem, że w Świętochłowicach mamy tyle idiotek i idiotów.

 • Maja

  A TY JEDEN GLUPI CO OBRAZASZ KOBIETY I PARTNEROW KOBIET NIE MASZ NIC DO POWIEDZENIA SIEDZ NA [...]IE BO SLAWY NIEZDOBEDZIESZ DURNIU

 • lol

  Ale za to wiadomo, że mamy pisdzielców jak AM.

 • Czarek

  Gdzie lokalne pisiory. Gdzie palka, mika, sonia ?

 • Genowefa Kleczkowska

  O co chodzi z tym piekłem kobiet. Jak zrobisz aborcję to pójdziesz do piekła? Czy jak.

  • Genowefa Kleczkowska
   2020-10-27 21:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • edi he he

  myjcie się to nie będzie piekło

 • lol

  Oho edi widać, że śmieszek. Kolejny kuc, który wylewa swoją nienawiść do kobiet, bo go żadna nie chce.

 • bebok

  nie myją się to je piekło

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.