Wiadomości z Świętochłowic

Strajk Kobiet: Już dzisiaj w Świętochłowicach odbędzie się kolejna manifestacja

 • Dodano: 2020-10-27 10:15, aktualizacja: 2020-10-27 12:47

Od kilku dni przez cały kraj przetacza się fala protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Już dzisiaj na Placu Słowiańskim po raz kolejny zastrajkują świętochłowiczanki.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To pierwszy przypadek negacji wypracowanego w latach 90. XX wieku kompromisu aborcyjnego.

Wniosek rozpoznawany był na czwartkowej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym. TK rozpoznał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska. Orzeczenie o niezgodności przepisów z konstytucją zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży [...] jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK sprawia, że aborcja będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Protesty na Śląsku

Orzeczenie TK wywołało fale strajków w całej Polsce. Już w piątek w Katowicach odbył się spontaniczny protest. Był on kontynuowany również w sobotę. W niedzielę wieczorem na ulicach Katowic tłum po raz kolejny zebrał się przed Archikatedrą Chrystusa Króla, potem przeniósł się w kierunku centrum miasta, mijając lokalną siedzibę PiS.

Na Śląsku strajkowano jeszcze m.in. w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Tychach czy Dąbrowie Górniczej.

W poniedziałek strajkujący kontynuowali protest. W Katowicach protestujący sparaliżowali pojazdami rondo im. gen. Ziętka. Początkowo plan przewidywał wolną jazdę pojazdami na trasie Ikea - GH Silesia. Jednak szybko okazało się, że blokada ronda im. gen. Ziętka wystarczy do sparaliżowania ruchu drogowego w centrum Katowic. Wszystko zaczęło się o godz. 16. O godz. 19 ponownie protest przeniósł się pod Archikatedrę w Katowicach.

Protest w Świętochłowicach

W niedzielę protest odbył się także w Świętochłowicach. Mieszkańcy zademonstrowali swój przeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejny protest w naszym mieście odbędzie się we wtorek 27 października o godzinie 18:00 na Placu Słowiańskim.

- No to idziemy za ciosem. Pierwszy strajk pomimo tego, że czasu było mało, wyszedł dobrze!
A teraz runda druga. Już 27 października spotykamy się o 18 na Placu Słowiańskim na Lipinach. Będziemy przechodzić przez Piaśniki w kierunku Centrum. Tym razem niech każdy ma przy sobie znicz! Niech pod miejscem docelowym rozświetlą się wspaniałe światła walki o PRAWA KOBIET! - czytamy na stronie wydarzenia.

W sprawie protestów wypowiedział się także prezydent Świętochłowic - Daniel Beger. Na proteście mają pojawić się strażnicy miejscy, którzy będą rozdawali maseczki i rękawiczki.

- Ulicami Świętochłowic ma przejść kolejny protest pod hasłem "Strajk Kobiet". Jako samorządowcowi zarządzającemu tym miastem, jest dla mnie szczególnie ważne, aby przy moim pełnym poszanowaniu prawa do wypowiedzi i demonstracji, zapewnić również odpowiednią uwagę i bezpieczeństwo po stronie miasta. [...] W związku z faktem, że kolejny marsz zapowiada się jeszcze dłuższy, podjąłem decyzję, o delegowaniu do zapewnienia bezpieczeństwa i obsługi również pracowników Straży Miejskiej. Jak wszyscy doskonale wiemy, jesteśmy w czasie szczególnym. W czasie agresywnie postępującej pandemii. Nawet w trakcie tego typu wydarzeń musimy wszyscy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Dlatego też delegowani strażnicy miejscy będą w posiadaniu zarówno maseczek, rękawiczek jednorazowych, jak i środków dezynfekujących, które będą wydawać na żądanie. Każda z osób, która będzie chciała skorzystać z tej pomocy, będzie miała ją zapewnioną - mówił Daniel Beger.

Prezydent zaapelował także do organizatorów protestu o jego pokojowy przebieg.

- Respektuję możliwość manifestowania swoich poglądów, o ile nie narusza to obowiązującego prawa. Jednocześnie apeluję do organizatorów o pokojowy przebieg wszystkich wydarzeń i o wzajemny szacunek dla poglądów i przekonań własnych, ale także innych osób - podsumował prezydent Świętochłowic.

Komentarze (37)    dodaj »

 • Jest ponoć demokracja

  Od zmiany rządzących są wybory. Jeżeli większość będzie miała dość tych rządów to polecą na zieloną trawkę i tyle. Inne sposoby obalenia rządu to tylko w Afryce były możliwe.

 • EKSPERT PO ZAWÓDOWIE

  Podoba mi się to .Wydrą się na ulicy,chociaż nie rozumieją za co walczą,ale się wybiegają i chłop w chałupie będzie miał spokój, no może w nocy coś. .Tylko co będzie jak te babiny Jarosława obalą?Kto im do pińset plus? Niech mi Ktoraś wytlumaczy co ma oznaczać tyn piorun jeszcze w tych barwach??W historii Swiata niema organizacji ,partii ani państwa, które pod tymi barwami załozylo raj na ziemi.

 • Ehh..

  Mogli wymyśleć inny symbol. To się kojarzy od razu z SS. Zmieńcie to na coś innego, obojętnie na co. Też się przyjmie a tak drukują to już na maseczkach, koszulkach, majtkach itd.

 • oszust wyborczy

  Ciekawe czy zdrajca dziś też się pokaże z maseczką prawie na brodzie.

 • fałsz i obłuda

  Szumowina z mpgl jak zwykle już hejtuje i to z naszych podatków utrzymują takiego śmiecia.

 • ???

  Delfin nie miał okazji zabłysnąć

 • Chropoców

  Za to rudy błyszczy zgryzem

 • obiektywny

  am lecz się na nogi bo na głowę już się nie da

 • AM

  Ja bym Ci zalecił odwrotną diagnozę.

 • krist

  oj poprzewracało sie w du.,,ch żeby te pierony które nosicie nie walnęły was po głowach hahaha

 • tak ino pytom

  W kościołku już byłeś? O miłości do bliźniego kazanie było?

 • Nikt

  Szkoda słów na tępaka

 • AM

  Nie wiedziałem, że w Świętochłowicach mamy tyle idiotek i idiotów.

 • Maja

  A TY JEDEN GLUPI CO OBRAZASZ KOBIETY I PARTNEROW KOBIET NIE MASZ NIC DO POWIEDZENIA SIEDZ NA [...]IE BO SLAWY NIEZDOBEDZIESZ DURNIU

 • lol

  Ale za to wiadomo, że mamy pisdzielców jak AM.

 • Czarek

  Gdzie lokalne pisiory. Gdzie palka, mika, sonia ?

 • Genowefa Kleczkowska

  O co chodzi z tym piekłem kobiet. Jak zrobisz aborcję to pójdziesz do piekła? Czy jak.

 • edi he he

  myjcie się to nie będzie piekło

 • lol

  Oho edi widać, że śmieszek. Kolejny kuc, który wylewa swoją nienawiść do kobiet, bo go żadna nie chce.

 • bebok

  nie myją się to je piekło

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również