Wiadomości z Świętochłowic

Stres w ciąży i jego konsekwencje

  • Dodano: 2017-11-17 14:30, aktualizacja: 2017-11-17 17:17

Tak wiele słyszymy o konieczności unikania stresu w ciąży. Łatwo powiedzieć, skoro dla wielu kobiet już sama wiadomość, że zostaną mamami, a ich życie zmieni się diametralnie, jest mocno stresująca.

Mimo wszystko jednak należy pamiętać, że zdenerwowanie w ciąży nie służy ani matce, ani dziecku mającemu przyjść na świat. Dlaczego powinno się unikać stresujących sytuacji w oczekiwaniu na dziecko i jakie mogą być ich konsekwencje? Wyjaśniamy poniżej.

Z pewnością wielu z nas słyszało o tzw. pozytywnym stresie, będącym czynnikiem motywacyjnym i pobudzającym do działania. Krótkotrwałe i mało destrukcyjne stresy dnia codziennego, faktycznie mogą stanowić bodziec do aktywności, dlatego są pożądane. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że długotrwałe pozostawanie w sytuacji wzburzenia nerwowego może szkodzić. W przypadku kobiet w ciąży stres szkodzi podwójnie – mamie i dziecku. W okresach nerwowego napięcia organizm wzmaga produkcję hormonu stresu, przez co przyszła mama może odczuwać takie objawy jak:

  • złe samopoczucie,
  • nudności, wymioty,
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • problemy z regularnym oddychaniem,
  • rozdrażnienie i wiele innych.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży

Warto uświadomić sobie również, że każdy nas wypracował indywidualne metody walki ze stresem. Niestety do częstych należą podjadanie czy sięganie po używki, takie jak papierosy czy alkohol. Szczególnie w okresie ciąży jest to niewskazane. Znacznie lepszymi metodami na redukcję napięcia nerwowego będzie sięgnięcie pod dobrą książkę, słuchanie muzyki czy aktywność fizyczna (oczywiście dostosowana do możliwości kobiety ciężarnej). Zła dieta, alkohol czy palenie w ciąży mogą powodować szereg konsekwencji zdrowotnych dla dziecka i matki. Do najpoważniejszych możemy zaliczyć: alkoholowy zespół płodowy, przedwczesny poród, niską masę dziecka po urodzeniu, a nawet ryzyko poronienia.

Chroń swoje zdrowie

Każda przyszła matka powinna zdawać sobie sprawę z faktu, jak istotna jest troska o zdrowie w ciąży. Jednak błędem popełnianym przez wiele kobiet ciężarnych jest ograniczenie tej troski wyłącznie do aspektów fizycznych takich jak wzmacnianie odporności czy rezygnacja z różnych aktywności fizycznych, mogących zagrażać dziecku. Warto z podobnym zaangażowaniem troszczyć się także o sferę nerwową i minimalizować kontakt z czynnikami stresowymi.

Wniosek jest jeden: wystarczy wybierać odpowiedzialne i bezpieczne metody na stres w ciąży, a zdrowie dziecka nie będzie zagrożone. Więcej informacji o tym, jak unikać stresujących sytuacji w ciąży i jak radzić sobie z nerwowymi sytuacjami znajdziesz pod adresem http://mamaluch.pl/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.