Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy policjanci apelują. Bądź odpowiedzialny, stosuj się do warunków kwarantany

  • Dodano: 2020-04-02 08:15, aktualizacja: 2020-04-02 07:04

Świętochłowiccy policjanci w czasie epidemii koronawirusa mają ręce pełne roboty. Mundurowi kontrolują czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. W radiowozach patrolujących drogi i ulice odtwarzają specjalne komunikaty do wszystkich mieszkańców, mające dyscyplinować ich do przestrzegania nowych obostrzeń wprowadzonych w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Apelujemy – bądź odpowiedzialny, stosuj się do warunków kwarantanny!

Służby powołane do niesienia pomocy w związku z epidemią koronawirusa mają ręce pełne roboty. W tym czasie oprócz codziennej służby związanej z ochroną bezpieczeństwa i porządku policjanci sprawdzają, czy osoby, które powinny odbywać domową kwarantannę, rzeczywiście jej przestrzegają. Sprawdzają nie tylko, czy dana osoba znajduje się we wskazanym miejscu, ale także pytają o stan zdrowia oraz czy potrzebne są artykuły spożywcze. Policjanci przypominają także, że do dyspozycji osób pozostających w kwarantannie jest darmowa aplikacja „Kwarantanna domowa”. Dzięki niej zyskujemy szybki dostęp do niezbędnych informacji na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej, bezpośrednie połączenie ze służbami, a także ułatwia ona zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Więcej na temat aplikacji www.gov.pl/kwarantannadomowa. Do osób przebywających na kwarantannie przesyłane są również komunikaty w formie MMS, zachęcające do skorzystania z aplikacji mobilnej.

Ponadto mundurowi w radiowozach patrolujących drogi i ulice odtwarzają specjalne komunikaty i apelują do mieszkańców o zachowanie najwyższej ostrożności w związku z pandemią koronawirusa.

Większość kontrolowanych osób podchodzi do tej sytuacji w sposób odpowiedzialny, jednakże zdarzają się przypadki nieodpowiedzialnego zachowania. Te wszystkie przypadki będą wyjaśniane, wszczęte zostały czynności wyjaśniające w tych sprawach. Przypominamy, że osoba pozostająca w kwarantannie musi bezwzględnie stosować się do jej zasad i nie opuszczać wskazanego miejsca pobytu. W każdym przypadku gdy dochodzi do złamania zasad kwarantanny, mundurowi prowadzą czynności, które kończą się przekazaniem informacji do służb sanitarnych i wnioskiem o ukaranie do sądu.

Informacja o osobie niestosującej się do postanowień decyzji o kwarantannie przekazywana jest służbom sanitarnym, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. złotych. Ponadto wobec takiej osoby policjanci prowadzić będą czynności wyjaśniające w kierunku art. 116 kodeksu wykroczeń zagrożonego karą grzywny. Jeśli natomiast sytuacja dotyczy osoby, u której potwierdzono zakażenie, wówczas będzie ona odpowiadała już o czyn z art. 161 kodeksu karnego, za popełnienie którego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przypominamy, że walka z pandemią koronawirusa spowodowała ograniczenia, które z dniem 1 marca 2020 r. uległy zaostrzeniu. Od dzisiaj obowiązuje automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od 1 marca br. z powodu np.

  • powrotu z zagranicy
  • kontaktu z zarażonym.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Anej

    Przykro mi to mówić, ale policja jak i straż miejska przestały reagować na brak maski u naszych mieszkańców.W prywatnych sklepach obsługuje się osoby które nie posiadają na twarzy masek. Personel nie Zwraca na to uwagi. Anej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.