Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy policjanci podsumowali działania "Bezpieczny rowerzysta"

  • Dodano: 2020-06-02 06:45, aktualizacja: 2020-06-02 07:14

Świętochłowiccy policjanci przeprowadzili, po raz kolejny działania pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”. Mundurowi sprawdzali wyposażenie i stan techniczny jednośladów oraz przypominali o zasadach poruszania się po drodze i zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Zwracali także uwagę na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego powodujących zagrożenia i utrudnienia ruchu rowerowego. Każdy skontrolowany rowerzysta otrzymał elementy odblaskowe.

Po raz kolejny świętochłowicka drogówka przeprowadziła działania pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”

Działania skierowane były do wszystkich uczestników ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem osób poruszających się na rowerach. Stróże prawa zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących jednośladami oraz innych uczestników ruchu drogowego powodujących zagrożenia i utrudnienia w ruchu. Sprawdzali wyposażenie i stan techniczny rowerów oraz przypominali o zasadach poruszania się po drodze. Ci, którzy nie mieli w trakcie kontroli obowiązkowych świateł pozycyjnych, mogli otrzymać taki zestaw od policjantów drogówki. Każdy skontrolowany rowerzysta otrzymał również elementy odblaskowe.

Przypominamy!

Obowiązkowe wyposażenie rowerów to:

  • co najmniej jeden sprawny hamulec,
  • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,
  • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Więcej na temat tego, jakie wymagania związane z bezpieczeństwem musi spełniać Twój rower, znajdziesz tutaj.

Stróże prawa w trakcie działań przypominali również o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu, bowiem nietrzeźwy rowerzysta stanowi szczególne zagrożenie na drodze. Nie tylko dla samego siebie. Nietrzeźwy rowerzysta w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. W konfrontacji z samochodem rzadko kiedy ma szanse na wyjście z tego bez szwanku.

Podczas działań świętochłowiccy policjancia ujawnili łącznie 28 naruszeń przepisów oraz wyeliminowali z ruchu dwóch kierujących na „podwójnym gazie”, w tym jednego rowerzystę.

W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), może zostać ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast cyklista, który jechał rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) – mandatem w wysokości 500 złotych.

Apelujemy do kierujących jednośladami i samochodami o zachowanie ostrożności! Poruszając się po drogach rowerem, należy obserwować otoczenie. Każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi w skutkach konsekwencjami.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.