Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do nowych obostrzeń

 • Dodano: 2020-10-14 06:45, aktualizacja: 2020-10-14 06:51

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa mamy obowiązek zakrywania ust i nosa m.in. w środkach komunikacji miejskiej, sklepach, a także na ulicy.

Niestety wciąż zdarzają się osoby, które zapominają o tym i nie stosują się do obowiązujących obostrzeń. Świętochłowiccy policjanci zapowiadają systematyczne kontrole noszenia maseczek w miejscach, w których jest taki obowiązek. Apelujemy o rozwagę i rozsądek!

Od 10 października do odwołania na terenie całego kraju została wprowadzona „żółta strefa”, w związku z czym wszyscy musimy respektować nakazy i zakazy. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Można to robić przy pomocy maski, przyłbicy, szalika, chusty lub kawałka tkaniny.

W związku z rosnącą falą zakażeń Świętochłowiccy policjanci sprawdzają przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa w  centrach handlowych, środkach komunikacji miejskiej oraz miejsc, gdzie może gromadzić się więcej osób. Kontrolują i reagują na przypadki naruszenia prawa. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. 

Nie podchodźmy do wprowadzonych obostrzeń lekceważąco!

Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy.

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • kres

  Na głupotę nie ma lekarstwa. Maska chroni przed koronawirusem SARS-CoV-2 Mnie i Ciebie.

 • Ang

  Niema gospodarstw prawnej

 • Gall Anonim

  Zakaz ten pojawił się w rozporządzeniu wydanym 10.04.2020 z mocą obowiązującą od 16 kwietnia. Zanim wszedł w życie został uszczegółowiony, a do przepisu wprowadzono wiele wyjątków (§ 18 rozporządzenia z 15.04.2020). W stanie prawnym od 2.05.2020 r. przepis ten głosił:§ 18. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa (…).AKTUALIZACJA: Następnie obowiązek był uszczegóławiany kolejnymi rozporządzeniami – zmieniała się też numeracja przepisów. W rozporządzeniu z 19.06.2020, Dz.U. poz. 1066 określał go § 19, a w rozporządzeniu z 7.08.2020, Dz.U. poz. 1356 określa go § 24. Przedstawione w artykule wnioski dotyczące stanu prawnego z maja 2020 r. nie tracą na aktualności.W praktyce obowiązek sprowadza się do powszechnego używania osłony twarzy, gdy wychodzimy z domu w przestrzeń ogólnodostępną. Wyjątki, choć liczne, dotyczą specyficznych wypadków uzależnionych między innymi od czynników zawodowych, miejsca przebywania danej osoby (np. las) czy uwarunkowań zdrowotnych uniemożliwiających bezpieczne noszenie maski.

 • minusujtawujta

  Wszystko ładnie, dużo tekstu, tylko że rozporządzenie zawsze odnosi się do ustawy. I to ustawa jest tu najważniejsza, bo rozporządzenie nie może narzucać zakazów, których nie ma w ustawie. Dlatego bezprawny jest nakaz noszenia masek przez zdrowych, choć by nie wiem ile jeszcze napisali rozporządzeń. Sejm mógł by w jeden dzień zmienić ustawę i wszystko byłoby legalne. Niestety rządzą ludzie, którzy prawo tylko niszczą, a nie szanują. W dodatku jeszcze uczą obywateli, że prawo można mieć w d...

 • AM

  Szacun dla policji. Opornych karać i to surowo.

 • Ale Menda

  Uderzyłes się w głowkę chłoptasiu? W rosji bys sie czuł idealnie zamordysto.

 • Gosc

  Pic na wodę, policja dobrze wie że to niezgodne z prawem i sądy uchylają mandaty. Nie noście tych szmat jeśli chcecie być zdrowi

 • AM

  Jesteś stuknięty.

 • Hanysek

  I cyk kasa z mandatów. Nie jestem przeciwnikiem maseczek, ale niech policja zacznie kontrolować polityków i im też wystawiać mandaty.

 • minusujtawujta

  "Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa mamy obowiązek zakrywania ust i nosa m.in. w środkach komunikacji miejskiej, sklepach, a także na ulicy." Po takim komunikacie dobry dziennikarz podałby jakie to paragrafy konkretnie nam to narzucają. Pseudodziennikarz który liczy na klikalność związaną z Covidem będzie tylko straszył ludzi konsekwencjami prawa którego nie ma. A teraz zapraszam bande covidian zastraszonych przez media to minusowania.

 • rozsądny

  Gościu, rozsądek głupcze ,rozsądek jet lepszy jak ustawa i przepisy. Jesteś egoistą chroń siebie i innych. Maska Cię uchroni przed koronawirusem SARS-CoV-2. Twoja rozum na ratunek już nie ma szans.

 • minusujtawujta

  Rozsądek podpowiada mi że za dużo oglądasz TV i nagle zostałeś specjalistą wirusologiem, bo w mediach powiedzieli... Twój zmanipulowany rozumek na ratunek już nie ma szans. Wyłącz TV i idź do lasu na spacer, może świeże powietrze Ci pomoże. Jakbyś czytał ze zrozumieniem, to byś zauważył, że nie wypowiadam się na tematy medyczne, tylko prawne. Może o tym coś byś napisał, a nie obrażał koleżko? Chyba że kolejny, któremu marzy się zamordyzm i bezprawie.

 • AM

  Jesteś stuknięty.

 • J am na 100%

  A coś merytorycznego potrafisz powiedzieć prostaczku, czy tylko umiesz obrażać?

 • vsdf

  A g...........o

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.