Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do nowych obostrzeń

 • Dodano: 2020-10-14 06:45, aktualizacja: 2020-10-14 06:51

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa mamy obowiązek zakrywania ust i nosa m.in. w środkach komunikacji miejskiej, sklepach, a także na ulicy.

Niestety wciąż zdarzają się osoby, które zapominają o tym i nie stosują się do obowiązujących obostrzeń. Świętochłowiccy policjanci zapowiadają systematyczne kontrole noszenia maseczek w miejscach, w których jest taki obowiązek. Apelujemy o rozwagę i rozsądek!

Od 10 października do odwołania na terenie całego kraju została wprowadzona „żółta strefa”, w związku z czym wszyscy musimy respektować nakazy i zakazy. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Można to robić przy pomocy maski, przyłbicy, szalika, chusty lub kawałka tkaniny.

W związku z rosnącą falą zakażeń Świętochłowiccy policjanci sprawdzają przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa w  centrach handlowych, środkach komunikacji miejskiej oraz miejsc, gdzie może gromadzić się więcej osób. Kontrolują i reagują na przypadki naruszenia prawa. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. 

Nie podchodźmy do wprowadzonych obostrzeń lekceważąco!

Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy.

Komentarze (15)    dodaj »

 • kres

  Na głupotę nie ma lekarstwa. Maska chroni przed koronawirusem SARS-CoV-2 Mnie i Ciebie.

 • Ang

  Niema gospodarstw prawnej

 • Gall Anonim

  Zakaz ten pojawił się w rozporządzeniu wydanym 10.04.2020 z mocą obowiązującą od 16 kwietnia. Zanim wszedł w życie został uszczegółowiony, a do przepisu wprowadzono wiele wyjątków (§ 18 rozporządzenia z 15.04.2020). W stanie prawnym od 2.05.2020 r. przepis ten głosił:§ 18. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa (…).AKTUALIZACJA: Następnie obowiązek był uszczegóławiany kolejnymi rozporządzeniami – zmieniała się też numeracja przepisów. W rozporządzeniu z 19.06.2020, Dz.U. poz. 1066 określał go § 19, a w rozporządzeniu z 7.08.2020, Dz.U. poz. 1356 określa go § 24. Przedstawione w artykule wnioski dotyczące stanu prawnego z maja 2020 r. nie tracą na aktualności.W praktyce obowiązek sprowadza się do powszechnego używania osłony twarzy, gdy wychodzimy z domu w przestrzeń ogólnodostępną. Wyjątki, choć liczne, dotyczą specyficznych wypadków uzależnionych między innymi od czynników zawodowych, miejsca przebywania danej osoby (np. las) czy uwarunkowań zdrowotnych uniemożliwiających bezpieczne noszenie maski.

 • minusujtawujta

  Wszystko ładnie, dużo tekstu, tylko że rozporządzenie zawsze odnosi się do ustawy. I to ustawa jest tu najważniejsza, bo rozporządzenie nie może narzucać zakazów, których nie ma w ustawie. Dlatego bezprawny jest nakaz noszenia masek przez zdrowych, choć by nie wiem ile jeszcze napisali rozporządzeń. Sejm mógł by w jeden dzień zmienić ustawę i wszystko byłoby legalne. Niestety rządzą ludzie, którzy prawo tylko niszczą, a nie szanują. W dodatku jeszcze uczą obywateli, że prawo można mieć w d...

 • AM

  Szacun dla policji. Opornych karać i to surowo.

 • Ale Menda

  Uderzyłes się w głowkę chłoptasiu? W rosji bys sie czuł idealnie zamordysto.

 • Gosc

  Pic na wodę, policja dobrze wie że to niezgodne z prawem i sądy uchylają mandaty. Nie noście tych szmat jeśli chcecie być zdrowi

 • AM

  Jesteś stuknięty.

 • Hanysek

  I cyk kasa z mandatów. Nie jestem przeciwnikiem maseczek, ale niech policja zacznie kontrolować polityków i im też wystawiać mandaty.

 • minusujtawujta

  "Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa mamy obowiązek zakrywania ust i nosa m.in. w środkach komunikacji miejskiej, sklepach, a także na ulicy." Po takim komunikacie dobry dziennikarz podałby jakie to paragrafy konkretnie nam to narzucają. Pseudodziennikarz który liczy na klikalność związaną z Covidem będzie tylko straszył ludzi konsekwencjami prawa którego nie ma. A teraz zapraszam bande covidian zastraszonych przez media to minusowania.

 • rozsądny

  Gościu, rozsądek głupcze ,rozsądek jet lepszy jak ustawa i przepisy. Jesteś egoistą chroń siebie i innych. Maska Cię uchroni przed koronawirusem SARS-CoV-2. Twoja rozum na ratunek już nie ma szans.

 • minusujtawujta

  Rozsądek podpowiada mi że za dużo oglądasz TV i nagle zostałeś specjalistą wirusologiem, bo w mediach powiedzieli... Twój zmanipulowany rozumek na ratunek już nie ma szans. Wyłącz TV i idź do lasu na spacer, może świeże powietrze Ci pomoże. Jakbyś czytał ze zrozumieniem, to byś zauważył, że nie wypowiadam się na tematy medyczne, tylko prawne. Może o tym coś byś napisał, a nie obrażał koleżko? Chyba że kolejny, któremu marzy się zamordyzm i bezprawie.

 • AM

  Jesteś stuknięty.

 • J am na 100%

  A coś merytorycznego potrafisz powiedzieć prostaczku, czy tylko umiesz obrażać?

 • vsdf

  A g...........o

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.