Policjanci ze świętochłowickiej komendy zatrzymali sześć osób, które posiadały narkotyki. Jest to efekt działań operacyjnych, ale również mundurowych patrolujących ulice miasta, którzy w swoich zadaniach, w dalszym ciągu jako priorytet stawiając zwalczanie przestępczości narkotykowej.
Kolejni zatrzymani z narkotykami
Pomimo ciągłej walki z przestępczością narkotykową świętochłowiccy stróże prawa wciąż zatrzymują osoby, które naruszają przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W okresie ostatniego miesiąca policjanci zatrzymali aż 6 osób, które posiadały nielegalne substancje.
Kryminalni w toku prowadzonych działań operacyjno-rozpoznawczych zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 26 i 41 lat. Pierwszy z nich w swoim mieszkaniu przechowywał amfetaminę i marihuanę, natomiast u drugiego w kieszeni ujawnili zwitek folii aluminiowej z amfetaminą.
Mundurowi z prewencji podczas nocnego patrolu, zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 35, 37 i 39 lat, którzy posiadali przy sobie marihuanę i amfetaminę.
W efekcie policjanci przejęli łącznie blisko 210 porcji dilerskich substancji odurzających, które nie trafią na ulice miasta. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty, za które grozi im do 3 lat więzienia.
Mundurowi przypominają!
Zażywanie narkotyków niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, prawne i społeczne. Substancje psychoaktywne mogą prowadzić do uzależnienia, poważnych uszkodzeń układu nerwowego oraz licznych chorób psychicznych. Ich stosowanie wpływa także na zdolność koncentracji i podejmowania decyzji, co często prowadzi do wypadków czy przestępstw.
Konsekwencje prawne:
- za posiadanie, wbrew ustawie, środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności,
- osoba, która posiada znaczną ilość takich środków musi liczyć się z karą do 10 lat więzienia
- ten, kto chcąc osiągnąć korzyść majątkową lub osobistą, udziela innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, bądź ułatwianie użycie lub nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 10
- gdy udziela takich środków małoletniemu, bądź ułatwia użycie czy nakłania go niego, za kratami może spędzić nawet 20 lat
Policjanci apelują do młodzieży oraz rodziców o rozwagę i czujność. Ważne jest, aby edukować się na temat skutków stosowania substancji odurzających, unikać miejsc i osób z ich związanymi. W razie podejrzeń o kontakt bliskiej osoby z narkotykami należy szukać pomocy u specjalistów, na przykład psychologów lub ośrodków leczenia uzależnień.