Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy politycy żegnają senatora Marka Plurę

  • Dodano: 2023-01-23 13:00

W sobotę cały Śląsk pogrążył się w smutku – zmarł senator Marek Plura, człowiek, który zarażał optymizmem. Wielu znanych śląskich działaczy i polityków w ciepłych słowach wspomina wyjątkową postać senatora. Zmarłego pożegnali także świętochłowiccy lokalni politycy.

Wielka strata dla Śląska

W sobotę sieć obiegła wieść o śmierci senatora Marka Plury – polski polityk, działacz społeczny, psychoterapeuta, ale przede wszystkim Ślązak kochający Śląsk całym sercem. Wielu zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich polityków nie potrafi uwierzyć w odejście senatora. Prezydenci miast, działacze i przyjaciele Plury dzielą się w mediach społecznościowych wspomnieniami związanymi z politykiem. Dołączył do nich prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

- Niezwykle otwarty na relacje i inicjatywy. Orędownik śląskiej godki. Z senatorem widywaliśmy się zwykle przy #ObózZgoda, ale nie tylko. Śląsk stracił wielką osobowość. Spoczywaj w pokoju, Marku – czytamy we wzruszającym poście opublikowanym przez prezydenta Begera.

Marka Plurę pożegnał także były prezydent miasta Dawid Kostempski.

- Z wielkim smutkiem odebrałem informację o śmierci Marka. Rozpoczynaliśmy razem naszą przygodę samorządową ponad 18 lat temu. Przeżyliśmy wspólnie wiele wspaniałych chwil.

Do kondolencji przyłączył się także świeżo upieczony przewodniczący Rady Miejskiej, Bartosz Karcz.

- Marku, będzie nam brakowało Twoich celnych uwag i spostrzeżeń, Twojego optymizmu, którym zarażałeś wszystkich, Twojego poczucia humoru i radości życia, Twojego widzenia spraw, których inni nie dostrzegali.  Odpoczywaj w pokoju, Drogi Przyjacielu. Nigdy Cię nie zapomnimy! – czytamy w poście opublikowanym przez radnego w mediach społecznościowych. 

Wielki człowiek

Marek Plura urodził się w 1970 roku w Raciborzu. Działał jako psychoterapeuta, polityk i działacz społeczny. Założył Stowarzyszenie „Dobry Dom” i zainicjował powstanie konkursu Lady D. promującego niepełnosprawne kobiety w różnych dziedzinach życia. Działał w Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych. W swojej politycznej karierze był członkiem Rady Miasta Katowice, posłem na Sejm VI i VII kadencji, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji oraz senatorem X kadencji.

Silnie wspierał inicjatywę uznania Ślązaków za mniejszość etniczną oraz etnolektu śląskiego za język regionalny. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. Na co dzień mieszkał w Katowicach.

Komentarze (2)    dodaj »

  • hanus

    Wieczny odpoczynek racz mu dać panie.

  • gość

    spoko gośc, problem w tym , że politycy próbują się lansować na zmarłym , a żaden z nich nie znał marka. szkoda gościa był wielki!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również