Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: 153 wnioski o 500+ na dzieci z Ukrainy

 • Dodano: 2022-04-13 13:00

W województwie śląskim do ZUS wpłynęło ponad 27 tys. wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy. Z terenu Świętochłowic takich wniosków złożono 153 na 245. dzieci. 

153 wnioski o 500+ na dzieci z Ukrainy

Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia. Uchodźcy mogą ubiegać się o świadczenia dla rodzin po nadaniu numeru PESEL.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy wypłat: bieżący - do 31 maja tego roku oraz przyszły - od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r. 

- Z województwa śląskiego wpłynęło do ZUS ponad 17 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla 26 tys. ukraińskich dzieci – na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również 10,3 tys. wniosków o świadczenie na 15,8 tys. dzieci – na kolejny okres wypłat - poinformowała Beata Kopczyńska, regionalna rzecznik prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.

Z terenu działalności Oddziału ZUS w Chorzowie w sumie złożono 2634 wnioski na okres do końca maja tego roku, dotyczyły one blisko 4 tys. dzieci. Natomiast na drugi okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r., złożono 1,6 tys. wniosków za 2,4 tys. dzieci. W tym oddziale najwięcej zgłoszeń pochodzi z Katowic, a następnie z Chorzowa i Rudy Śląskiej.

500+ na dzieci z Ukrainy

Przypominamy, że świadczenie 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce. Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne są numery PESEL – opiekuna i dzieci. Do wpisania do wniosku potrzebny też będzie numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail. 

- Wnioski o świadczenia dla rodzin w ZUS są wyłącznie elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają je za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Konto w portalu mogą założyć samodzielnie przez internet, za pomocą profilu zaufanego lub bankowości. Z rejestracją konta w PUE i złożeniem elektronicznego wniosku pomagają też pracownicy ZUS w placówkach zakład - dodaje Kopczyńska.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Mazur

  Polska patologia już się trzęsie. Chwila i zmieni się rynek dzięki pracowitym Ukraińcom.

 • Robertt

  Niestety naiwniaku ale w tym kraju są wszyscy ważni poza uczciwie pracującymi Polakami. Patologia zawsze miała się dobrze i będzie mieć nadal.

 • Znicz

  Kolejno dawka goroli sie zjechała

 • krist

  znicz chłopaku ze sosnowca zamilcz

 • Mieszkaniec

  Zamień się sytuacją

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również