Znane są już wyniki rankingu finansowego samorządu terytorialnego w Polsce w 2022 roku. Liderem są Tychy, a stawkę wśród miast na prawach powiatu w województwie śląskim zamyka Bytom. A jak wypadły Świętochłowice?
Duży awans Świętochłowic w rankingu finansowym
Jak wskazują realizatorzy, wspomniany ranking to analiza kondycji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Przygotowywany jest od 2017 roku przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Opracowuje się g na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez JST przy współpracy z niezależnymi, renomowanymi instytucjami: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023).
- Dziś mam dla Was dobrą wiadomość. Miasto Świętochłowice znalazło się na 23 miejscu najbogatszych miast na prawach powiatu w Polsce za 2022 r., plasując się tym samym na 9 pozycji w województwie śląskim. To historyczny wynik dla naszego miasta! – poinformował Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
Jak dodał, jest to wynik żmudnej pracy wielu ludzi.
- Często musiałem decydować o zaniechaniu małych projektów, i często były to niepopularne decyzje, by dojść do dzisiejszego poziomu. Za te działania przepraszam, choć były one konieczne. I choć to tylko statystyka, pokazuje właściwy kierunek obrany zaraz na początku 2019 roku. W porównaniu z tym rokiem to przeskok o 32 miejsca w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce! – podkreśla prezydent Beger.
A jak wypadły inne miasta województwa śląskiego?
- Tychy – 1,
- Gliwice – 7,
- Katowice – 8,
- Dąbrowa – 10,
- Jastrzębie-Zdrój – 11,
- Bielsko-Biała – 14,
- Jaworzno – 17,
- Sosnowiec – 20,
- Świętochłowice – 23,
- Piekary – 24,
- Częstochowa – 27,
- Siemianowice – 28,
- Rybnik – 30,
- Ruda Śląska – 31,
- Mysłowice – 37,
- Żory – 43,
- Zabrze – 47,
- Chorzów – 49,
- Bytom – 55.
Dane opracowane na podstawie danych RIO według stanu na koniec IV kwartału 2022 roku wskazują, że stawkę wśród miast województwa śląskiego (na 66 miast na prawach powiatu branych pod uwagę) zamyka Bytom (w 2021 na 55. miejscu), z kolei Świętochłowice uplasowały się na mocnym 23. miejscu. To olbrzymi awans, bowiem w rankingu za 2021 rok miasto zajmowało 47. lokatę.
Podczas tworzenia raportu pod uwagę brane były następujące wskaźniki:
- udział dochodów własnych w dochodach ogółem,
- relacja nadwyżki oper. do dochodów ogółem,
- udział wydatków inwestycji w wydatkach ogółem,
- obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń,
- udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń,
- relacja zobowiązań do dochodów ogółem,
- udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
Ranking najbogatszych miast
Przypomnijmy, że na początku tego roku pismo „Wspólnota” po raz kolejny przygotowało ranking najbogatszych miast na prawach powiatu w Polsce za 2022 rok. Niekwestionowanym liderem ranking najbogatszych miast (ranking dochodów per capita) wśród miast na prawach powiatu od lat jest Sopot, a drugie miejsce zajmuje Płock, z kolei trzecią lokatę zajęło Świnoujście, które awansowało z piątej pozycji. A jak wypadły miasta województwa śląskiego?
- Gliwice zajęły 5. miejsce,
- Bielsko-Biała – 8. miejsce,
- Dąbrowa-Górnicza -10. miejsce,
- Jaworzno – 12. miejsce,
- Tychy – 16. miejsce,
- Rybnik – 22. miejsce,
- Częstochowa – 25. miejsce,
- Chorzów – 27. miejsce,
- Jastrzębie-Zdrój – 33. miejsce,
- Żory – 38. miejsce,
- Bytom – 41. miejsce,
- Zabrze – 42. miejsce,
- Ruda Śląska – 43. miejsce,
- Świętochłowice -44. miejsce,
- Sosnowiec – 45. miejsce,
- Piekary Śląskie – 46. miejsce,
- Mysłowice – 47. miejsce,
- Siemianowice Śląskie – 48. miejsce.