Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice i Ruda Śląska dążą do współpracy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi

 • Dodano: 2022-12-16 06:00, aktualizacja: 2022-12-16 06:11

W czwartek 15 grudnia 2022 władze Świętochłowic i Rudy Śląskiej podpisały list intencyjny, w którym deklarują podjęcie współpracy w celu rozeznania czynności powierzenia MPUK realizacji zadań Miasta Ruda Śląska z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi w trybie in-house.

Organizacja systemu zagospodarowania odpadów w mieście to temat trudny i stawiający przed nami wiele wyzwań. Dlatego rozważamy różne podejścia do tej kwestii, szukając optymalnego rozwiązania. Czy takim byłoby zlecenie tego zadania w trybie “in house” świętochłowickiemu przedsiębiorstwu? Na to pytanie odpowie analiza, którą przeprowadzimy wspólnie z Miastem Świętochłowice – mówił Michał Pierończyk, Prezydent Miasta Ruda Śląska.

Strony zweryfikują prawne i ekonomiczne założenia tego pomysłu

Zgodnie z nim odbiorem i zagospodarowaniem śmieci w Rudzie Śląskiej mogłyby zająć się świętochłowickie spółki – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Dysponują one bowiem potencjałem technicznym oraz innymi zasobami pozwalającymi na objęcie usługami odbioru odpadów komunalnych także miasto sąsiednie.

List podpisany przez prezydentów miast oraz prezesa Jacka Kamińskiego, który zarządza świętochłowickimi spółkami komunalnymi, ma umożliwić rozeznanie możliwości podjęcia współpracy.

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój świętochłowickich spółek zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych oraz ich segregacją, zagospodarowaniem, przetwarzaniem i składowaniem. Podpisany dziś dokument pokazuje, że przedsiębiorstwa komunalne, o ile są dobrze zarządzane, mogą stanowić konkurencję dla innych podmiotów rynkowych. Zainteresowanie Rudy Śląskiej możliwością świadczenia przez świętochłowicki MPGK i MPUK kluczowych usług dla mieszkańców potwierdza, że obrana w ostatnich latach strategia rozwoju oraz inwestycje będące jej pokłosiem przynoszą coraz lepsze efekty, zauważalne nie tylko w skali Świętochłowic. – dodaje Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger.

Dążenie do zapewnienia optymalnego funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w samorządach to aspekt, na którym zależy włodarzom większości miast. Zarówno Świętochłowice, jak i Ruda Śląska mają nadzieję, że rozpoczęcie współpracy będzie receptą na polepszenie sytuacji w tak trudnej materii, jaką stanowi przetwarzanie odpadów.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  A to nie czasem kontynuacja wspolpracy z Rudą Kostempskiego?

 • Mieszkaniec

  Właśnie mialem o tym napisać a jak się okazuje coraz więcej planów Kostempskiego jest realizowanych: Zjazd DTŚ który był be, niedługo rzeź drzew na Hugobergu którego tak bronił zatem mam wrażenie że drugi Kostempski to Beger no no

 • Mieszkaniec

  beger się cieszy jakby wygrał drugą kadencję... hehehe

 • Mieszkaniec

  W swoje 44 wizję miał i....ma ale koniec jego bliski

 • Mieszkaniec

  Takie jest jego życzenie urodzinowe

 • tak ino

  A nie podpisali tam jeszcze jakiegoś listu o odśnieżaniu ulic i chodników? Bo póki co nikt nie chce się wywiązać z zadań własnych gminy.

 • Brawo

  Brawo panie Pierończyk Rudzianie liczą na pana dlatego wygrał pan wybory .Rynek ODPADÓW za poprzednich rzadów zdominowały firmy NIEMIECKIE czas dać zarobić lokalnym firmom

 • RWD

  A czy Ruda Śląska dysponuje własnym wysypiskiem czy też odpady będą wożone do Świętochłowic? Bo jak będą to żaden interes. No i pewnie będzie okazja na nowe stołki dla kolesi.

 • Mieszkaniec

  Beger jes bardzo gościnny to śmieci przyjmie z pocałowaniem jakiegoś gyszyngu ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również