Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Kiedy zostanie otwarte kąpielisko na "Skałce"?

 • Dodano: 2019-06-12 08:15, aktualizacja: 2019-06-12 08:54

Tylko krok, a dokładniej wyniki szczegółowych badań wody dzielą nas od otwarcia basenu ekologicznego na „Skałce”.

Analiza została zlecona, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom obiektu

Po uzyskaniu pozytywnej opinii basen zostanie niezwłocznie otwarty – prawdopodobnie już w ten weekend.

Wstępne wyniki badań, które zostały wykonane 3 czerwca br. przez laborantów z ChŚPWiK nie zagrażają otwarciu basenu. Ostateczna decyzja podjęta zostanie gdy poznamy efekt badań mikroorganizmów o dłuższym okresie inkubacji (m.in. legionelli) z niecki ekologicznej oraz niektóre parametry badań brodzika.

Przypomnijmy, że pływalnia ekologiczna została wykonana w technologii „stawu naturalnego” i jest podzielona na dwa sektory – rekreacyjny (basen) oraz regeneracyjny (system filtrujący). Przeprowadzona analiza prawna wykazała, że pływalnia ekologiczna nie wymaga pozyskania pozwolenia wodnoprawnego. W świetle obowiązujących przepisów basen na terenie obiektu OSiRSkałka” jest kwalifikowany jako pływalnia.

W dalszym ciągu dyskusyjne jest spełnienie przez obiekt narzuconych prawnie restrykcyjnych wymagań mikrobiologicznych. Pływalnie ekologiczne bazujące na naturalnych procesach samooczyszczania, w których nie stosuje się środków chemicznych, nie są w stanie sprostać wymaganiom jakościowym wody, a jednocześnie takie obiekty są przyjazne środowisku i nieszkodliwe dla zdrowia osób pływających. Nie mniej jednak, w związku z obwiązującą obecnie definicją kąpieliska oraz miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, do pływalni ekologicznych, nie jest możliwe zastosowanie mniej restrykcyjnych przepisów odnośnie jakości wody, tj. jak dla kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.

Przy pozytywnym wyniku badań kąpielisko jest możliwe do otwarcia w najbliższy weekend (być może nawet w piątek). Prowadzone prace na terenie kąpieliska „Skałka” do tego czasu będą zakończone. Specyfika obiektu zmusza do podjęcia szczegółowych badań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości wnoszone przez użytkowników kąpieliska.

Zobacz także

Komentarze (25)    dodaj komentarz »

 • Jo

  To kiedy otworzą to cudo? Wakacje się zaczynają a nie każdy ma kasę nad morze jechać

 • Asia

  Ten beger to jest zabawny człowiek. Mija 7 miesiac jego rządzenia a ten zachowuje się jakby dalej był w opozycji.

 • krist

  mam nadzieję że w końcu ludzie odpowiedzialni będą dbali o trawę na basenie bo ostatnie lata masakra niech zobaczą jak ma wyglądać trawa na basenie przykład jest na Frynie

 • Wiola

  Czyżby glonojady delfina wyzdychaly

 • Ciekawe że w morsowaniu całą jesień i zimę badania nie są potrzebne

 • Gość

  To nie o wodę chodzi tylko ratowników brak, a co mieli pisać że nie mamy ratowników i basen będzie zamknięty?! Pomyślcie ludzie?!

 • Ciekawe że w morsowaniu całą jesień i zimę badania nie są potrzebne

 • leopold

  "Pływalnie ekologiczne bazujące na naturalnych procesach samooczyszczania, w których nie stosuje się środków chemicznych, nie są w stanie sprostać wymaganiom jakościowym wody," nie ja to wymyśliłem. Oczywiście Ty wiesz swoje. I tak trzymaj.

 • Gość

  Szczęśliwi ci co dostali ogródki. Reszta jest zbędna

 • Johm

  Byłem raz na basenie z córką. Żal mi było rozkładać koc. Nie mogłem znaleźć skrawka trawy. Bródno. Nie myślę co było kiedyś i jaki prezydent wtedy rządził. Dzisiaj mamy 2019 rok i prawie lipiec a nikt nie zadbał o to aby poprawić wizerunek basenu. Porównajcie nasz basen z basenem na Frynie.

 • KBA

  A skąd wiesz że nie poprawili jak go jeszcze nie otwarli i nie mogłeś sprawdzić ?

 • Jo

  Szkoda,że system filtracji nie działa prawidłowo.Z tego co wiem to tylko mały basen brodzikowy nadaje się do użytku

 • leopold

  Ja tylko jeszcze zapytam o stan finansowy istniejący w okresie użytkowania basenu w aspekcie wypowiedzi z 2013 roku " Z analiz i szacunków wynika, ze każdego roku będzie generował dochody w wysokości 1 mln 700 tys. zł, które zostaną przeznaczone na działalność bieżącą i spłatę zobowiązań, czyli rat kredytu do Banku Ochrony Środowiska – dodaje." Dla niektórych tłumaczę ,że dochód to przychód minus koszty funkcjonowania. Zatem ile jest tych zarobionych milionów i na co je przeznaczono??? Aby mieć tylko ten zysk , pomijam koszty basen powinien sprzedać 170 tys biletów po 10zł. Jak dodamy koszty to razy dwa. Zatem zakładam,że prognozowany wynik nigdy nie został osiągnięty, a sama inwestycja jest kolejnym kamieniem u szyi miejskiego budżetu . Jeżeli jest inaczej i ktoś to wie to czekam na radosne wieści!!!

 • biały słoń

  to się nazywa biały słoń, czyli pomnik wybudowany po to żeby do niego dopłacać, w Świętochłowicach mamy takich białych słoni dużo bo to nie tylko basen ale też muzeum, fontanna albo dwie wieże, Pan Kostempski powinien wyemigrować do Indii bo tam podobno białe słonie żyją i nie trzeba ich budować

 • Asia

  To pytanie zadają Kostepskiemu.

 • leopold

  Ten basen to taki sam bubel jak inne twory albo potwory Dawida.Jedyny jego atut to jest to,że cała Polska słyszała ,że w dziadowskim miasteczku odważny prezydent buduje basen jakiego nikt nie ma . Nikt nie ma bo to nie bajorko w prywatnym ogródku na dwa zadki tylko obiekt do masowego użytkowania ,a jako taki jak słychać nie spełnia norm czystości wody jaką zapewniają tradycyjne filtry i stacje uzdatniania wody. to samo dotyczy chińskiego w szkole i stadionu i zawodowej drużyny żużlowej z pustą kasą!!! Co będzie jak gromada ludzi wylezie z wody z chorobami skórnymi??? Biedne miasto zapłaci odszkodowania???

 • Jarki

  [...]o taki basen od kilku lat funkcjonuje. na Kocierzu ale skąd ty możesz wiedzieć siedząc w necie ANONIMOWO spam'ujac.A taki basen sprawdza się doskonale bo nie sa wymagane środki chemiczne.

 • leopold

  Przypomnę Ci o tym jak zamkną to coś z powodu zagęszczenie wody uryną i rozwodnionym nawozem ludzkim z uprawnych w trakcie kąpieli ufajdanych gaci.

 • Ala

  O matko bosko to tam leją do basenu i piora za[...] gacie? To po takiej kąpieli można wyjść bez skóry. Nie nie nie.Ciekawe czy to gorole?

 • ...

  Gwarantuję Ci, że żaden basen chemiczny nie wytrzymałby takiej próby.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.