Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Matura z alarmem bombowym w tle

  • Dodano: 2019-05-06 12:45, aktualizacja: 2019-05-06 21:37

Do matury przystąpiło w naszym mieście dziś 147 uczniów. Egzamin nie obył się jednak bez problemów. Rano pracownicy szkoły salezjańskiej Don Bosko otrzymali informację, że w budynku podłożono bombę. Dyrekcja szkoły natychmiast poinformowała o tym policję.

Do matury przystąpiło w naszym mieście 147 uczniów

Tegoroczny maturalny maraton rozpoczął się o dzisiaj godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego i zakończy się dopiero w drugiej połowie maja. Uczniowie muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym. Przedmiotami tymi są:

  • język polski,
  • matematyka
  • i język obcy nowożytny (np. angielski, niemiecki, francuski).

Dodatkowo absolwenci szkół i oddziałów, w których naucza się języków mniejszości narodowych, przystępują do egzaminu z języka danej mniejszości. Na tym jednak nie koniec. Uczniowie muszą też zmierzyć się z egzaminem pisemnym z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W części ustnej natomiast uczniowie zdawać będą język polski oraz język obcy bez określania poziomu.

W pierwszy dzień, czyli w poniedziałek 6 maja, uczniowie musieli zmierzyć się z egzaminem z języka polskiego. Poziom podstawowy rozpoczął się o godz. 9.00 a część rozszerzona o godz. 14.00. We wtorek maturzyści napiszą egzamin z matematyki a w środę z języka obcego. W kolejne dni młodzież przystąpi do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Życzenia maturzystom złożył prezydent Świętochłowic - Daniel Beger.

Drodzy Maturzyści,
przed Wami jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, który nie przypadkiem nazywamy "egzaminem dojrzałości". Wynik tego egzaminu będzie miał wpływ na Wasze dalsze losy i plany zawodowe. Dlatego życzę Wam wiary we własne umiejętności i siły. Dobrze wykorzystajcie Wasze talenty i zdobytą przez ostatnie lata w szkole wiedzę.

Matura to nowy etap Waszego życia, ale to wciąż czas młodości. Nie bójcie się urzeczywistniać Waszych marzeń, zachowajcie przy tym to, co w Was najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Pamiętajcie, że po maturze czekają Was najdłuższe wakacje.

Korzystając z okazji, nauczycielom pragnę wyrazić wdzięczność za wieloletnią pracę z młodzieżą. Rodzicom zaś dziękuję za oddanie i towarzyszenie swoim dzieciom w ich rozwoju oraz zapewne niejednokrotną pomoc w nauce.

Wszystkim przekazuję życzenia wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń oraz przychylności losu.

W tym roku matury pisemne potrwają od 6 do 23 maja, z kolei część ustna z języka polskiego i języka mniejszości narodowych od 9 do 22 maja, a z języków nowożytnych od 6 do 25 maja.

Wyniki tegorocznych matur zostaną opublikowane 4 lipca br. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego, zarówno w części ustnej, jak i pisemnej oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.

Uczniowie, którzy z ważnych powodów, nie mogą zmierzyć się z egzaminem w pierwszym terminie, mogą wnioskować o dodatkowy. W uzasadnionych przypadkach Centralna Komisja Egzaminacyjna wyraża zgodę i wówczas uczniowie przystępują do matury w dniach od 3 do 19 czerwca.

Alarm bombowy w Don Bosko!

Pracownicy Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych Don Bosko rano odebrali informację, że w budynku znajduje się bomba. Uczniowie zostali ewakuowani a matury przerwane.

- Dyrektor szkoły po otrzymaniu informacji o podłożonym ładunku wybuchowym, bez zbędnej zwłoki powiadomił o tym funkcjonariuszy policji. Po tym zgłoszeniu do szkoły zostały wysłane odpowiednie siły, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz policjant rozpoznania minersko-pirotechnicznego, w celu przeprowadzenia konkretnego rozpoznania - mówił sierż. Marcin Michalik. - Po kilku godzinach pracy stwierdziliśmy, że w budynku nie ma żadnego ładunku wybuchowego. Wszystko wróciło do normy - dodał.

Na szczęście maturzyści podeszli do swojego egzaminu zgodnie z harmonogramem, chociaż z powodu alarmu musieli się przenieść do innej szkoły.

Służby coraz częściej mówią o zmasowanym ataku

Alarmy bombowe ogłoszono w 122 szkołach na terenie całego kraju między innymi w Krakowie, Płońsku, Mławie oraz Nowym Dworze Mazowieckim. CKE podała, że w 61 z tych szkół - po sprawdzeniu - egzamin rozpoczął się zgodnie z harmonogramem o godz. 9.00. W 57 szkołach matury wystartowały z opóźnieniem.

W trzech szkołach sprawdzenie zostało przeprowadzone w trakcie egzaminu. Na ten czas egzamin został zawieszony. Zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu czynności sprawdzających przez służby. W jednej szkole ewakuowano zdających - egzamin został przerwany, zdający przystąpią do niego w czerwcu.

Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, w woj.śląskim wiadomo na razie o 12 mailach z informacją o bombie w szkole. To między innymi Rybnik, Świętochłowice czy Wodzisław Śląski, gdzie informację o ładunku wybuchowym dostało Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wszystkie alarmy były fałszywe.

Obecnie policja pracuje nad ustaleniem tożsamości osób, które wszczęły fałszywy alarm

Za fałszywe zawiadomienie o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku dzisiejszych alarmów w szkołach sprawcy muszą liczyć się także z konsekwencjami w postaci odszkodowania za straty finansowe związane z przerwaniem funkcjonowania obiektów.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.