Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Młodzi cykliści pokazali swoje umiejętności na egzaminie praktycznym

  • Dodano: 2024-06-06 07:45, aktualizacja: 2024-06-06 08:02

Dyrektorzy świętochłowickich szkół podstawowych zorganizowali dla swoich uczniów egzaminy na kartę rowerową. W Miasteczku Drogowym przy Szkole Podstawowej nr 1 policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach przeprowadził egzamin praktyczny na kartę rowerową, podczas którego oceniał umiejętności młodych cyklistów.

Egzaminy na kartę rowerową świętochłowickich uczniów

Wiele dzieci posiada rowery i chętnie z nich korzysta.  Aby jednak mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Wielu może się zdawać, że karta rowerowa to już przeżytek, jednak wcale tak nie jest. Jest ona potrzebna dzieciom, jeśli chcą jeździć po drogach, jeśli jej nie posiadają- nie mogą same poruszać się na rowerze.

W dnia 4 i 5 czerwca br. policjant ze świętochłowickiej drogówki odwiedził uczniów zdających egzaminy praktyczne na kartę rowerową. Do wyzwania przystąpiło około 60 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, 5 i 17.

Tor przeszkód i test wiedzy - co czekało na kandydatów na kartę rowerową?

Egzamin na kartę rowerową podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. W drugiej części przeprowadzony został sprawdzian umiejętności praktycznych.

W „Miasteczku Drogowym” przy Szkole Podstawowej nr 1 uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. Pod uwagę brano właściwą interpretację znaków drogowych oraz sygnalizowanie wykonywanych manewrów.

Kask i odblaski - niezbędne wyposażenie rowerzysty

Mundurowy opowiedział o przepisach ruchu drogowego związanych z poruszaniem się na rowerze, jak również zwrócił uwagę na prawidłowe wyposażenie roweru, oraz zachęcali do jazdy w kaskach ochronnych i elementach odblaskowych. Dzieci bardzo dobrze pamiętały numery alarmowe i w jakich sytuacjach powinno się z nich korzystać.

Policja przypomina:

 - Karty rowerowej potrzebuje osoba niepełnoletnia, powyżej 10 roku życia, jeśli ma zamiar przemieszczać się samodzielnie przy pomocy hulajnogi elektrycznej. Zamiast karty może używać także prawa jazdy, np. AM, A1 czy B1. Ponadto od 15 roku życia karta rowerowa uprawnia do poruszania się pojazdem zaprzęgowym, a od 17 roku życia pozwala przewozić rowerem inne osoby, jeździć rowerem wieloosobowym lub kierować rikszą.

Świętochłowice: Młodzi cykliści pokazali swoje umiejętności na egzaminie praktycznym / fot. KMP Świętochłowice

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Świętochłowice / fot. KMP Świętochłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również