Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice otrzymają kolejny milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

 • Dodano: 2021-03-31 12:00

Świętochłowice otrzymają dodatkowy milion złotych na inwestycje. W ramach III naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskano fundusze na modernizację zasobów mieszkaniowych gminy.


Rząd rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Rząd rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków z 13,5 mld zł. Dzięki wsparciu w woj. śląskim zrealizowane zostaną planowane inwestycje m.in. 

 • modernizacja linii tramwajowej nr 14 w Mysłowicach, 
 • budowa i wyposażenie obiektu Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej 
 • czy zakup autobusu szkolnego do przewozu dzieci w gminie Kuźnia Raciborska. 

Dzięki 531 695 686,35 zł przyznanych w ramach pierwszego rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w naszym województwie realizowana jest budowa przedszkola przy ul. Szkolnej w Suszcu, przebudowa DW 941 od obwodnicy m. Ustroń do DW 942, budowa hospicjum stacjonarnego w Rybniku. 

– Te środki to realna pomoc dla samorządów przygotowana przez polski rząd. Dzięki temu wsparciu śląskie samorządy nawet w tak trudnym czasie pandemii koronawirusa mogą się rozwijać – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.


Zrównoważony rozwój – RFIL dla małych gmin i dużych miast w całej Polsce

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:

 • 6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce;
 • 4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku;
 • 1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu – przyznane właśnie teraz;
 • 1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.).


Jakie działania zostaną zrealizowane w naszym regionie?

Jak zapowiada Jarosław Wieczorek, kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 191 816 033 zł, przyznany w II konkursie RFIL, pozwoli zrealizować ważne lokalne inwestycje.

Śląskie samorządy wykorzystały już w 2020 roku środki w wysokości 182 852 316,29 zł. Dzięki rządowym środkom realizowane są potrzebne nam wszystkim inwestycje. Wśród nich są:

 • poprawa zaopatrzenia w wodę pitną dla południowej części Gminy Przystajń poprzez rozbudowę istniejącego ujęcia wody w Borze Zajacińskim (budowa zbiornika retencyjnego, sieci międzyobiektowych, montaż układu pomp poziomych wraz z adaptacją lub rozbudową budynku technicznego, wymiana sterowania, montaż odstojnika) oraz budowę odcinków transferowych wodociągu w kierunku miejscowości Kamińsko wraz z budową stacji podnoszenia ciśnienia (przepompowni na istniejącej sieci wodociągowej);
   
 • zakup i montaż wysokospecjalistycznego tomografu dla SP ZOZ w Myszkowie w celu przeprowadzania diagnostyki obrazowej pacjentów: oddziałów i rejonu obsługiwanego przez szpital oraz zespołów ratownictwa medycznego w stanach zagrożenia zdrowia i życia;
   
 • skomunikowanie przestrzeni publicznej zdefiniowanej w planie zagospodarowania Olsztyna k. Częstochowy jako usługi kultury pod ruinami XIV wiecznego zamku w Olsztynie (największy na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej) poprzez budowę drogi dojazdowej łączącej Zamek z centrum Olsztyna, miejsc parkingowych, montaż elementów małej architektury i oświetlenia solarnego, nasadzenie roślinności oraz wykonanie systemu odprowadzania wody deszczowej.

 
Niebawem w realizacji będą również m.in.:

 • podniesienie jakości specjalistycznych usług medycznych w województwie śląskim poprzez realizację najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych w wybranych szpitalach wojewódzkich,
   
 • budowa obiektu z wyposażeniem Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej. Oferta obiektu będzie skierowana do najmłodszych, dorosłych i seniorów służąc zwiększeniu integracji społecznej dzięki bogatej, elastycznej i wielosezonowej ofercie zajęć dla każdego.


Jakie działania zostaną zrealizowane w Świętochłowicach?

Świętochłowice z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymają dodatkowy milion złotych na inwestycje. 

- Znowu mamy to! Szanowni Państwo niezmiernie miło jest mi poinformować o kolejnych dofinansowaniach z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednoznacznie widać, jak moja dobra współpraca z Prezydentami poszczególnych Miast skutkuje tym, iż jestem na  bieżąco informowana o najważniejszych programach i potrzebach gmin. Działania te sprzyjają rozwojowi poszczególnych samorządów - napisała senator Dorota Tobiszowska. 

W ramach III naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Świętochłowice pozyskały fundusze na modernizację zasobów mieszkaniowych gminy poprzez likwidację archaicznych rozwiązań sanitarnych w 75 mieszkaniach znajdujących się w zasobie komunalnym (wspólnych toalet na klatkach schodowych) i instalację nowych sanitariów bezpośrednio w mieszkaniach. 

- W ramach realizacji zakłada się pozyskanie dokumentacji, pozwoleń, wykonanie robót oraz nadzór inwestorski. Inwestycja jest zgodna z celami RFIL i odpowiada potrzebom lokalnej społeczności oraz przyczyni się do zapobiegania pandemii Covid-19 - czytamy w uzasadnieniu. 

Jak poinformował prezydent Daniel Beger, poinformował także, o kolejnej dobrej wiadomości dla mieszkańców Świętochłowic. MPGL Świętochłowice wraca do remontów klatek.

- Moi drodzy, na koniec miesiąca mam dla Was bardzo dobrą wiadomość! Dzięki dobrej współpracy z senator Dorotą Tobiszowską, Wiceministrem Jabłońskim i Premierem Morawieckim, otrzymamy z #RFIL dodatkowy 1 mln zł na remonty zasobów komunalnych! Dzięki tym środkom ok. 75 toalet zniknie z klatek schodowych i zostanie zainstalowanych bezpośrednio w mieszkaniach lokatorów. To kolejna dobra wiadomość po dzisiejszym komunikacie spółki MPGL Świętochłowice, która wraca do remontów klatek. W ub. roku wspólnie z prezesem Tomaszem Lemańskim ustaliliśmy sobie cel wyremontowania 100 klatek do końca 2023 roku. Z dodatkowym wsparciem finansowym zrobimy ich więcej! - napisał prezydent Świętochłowic.


Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - Świętochłowice

Warto przypomnieć, że w ramach poprzedniego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Świętochłowice otrzymały 28 milionów złotych!  

Dzięki rządowemu wsparciu zostanie zrealizowanych siedem inwestycji. Będzie to:

 • Modernizacja boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Szkole Podstawowej nr 5 w Świętochłowicach. 
 • Modernizacja i przebudowa boiska sportowego zlokalizowanego na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka" w Świętochłowicach.
 • Budowa wielofunkcyjnej hali sportowo-widowiskowej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka" w Świętochłowicach.
 • Ulica Zielona planowana jest jako droga gminna stanowiąca połączenie ulic: Wojska Polskiego i Śląskiej, która ma udostępnić rozległe tereny inwestycyjne w południowej dzielnicy Świętochłowic ZGODA.
 • Ulica Łagiewnicka stanowi oś układu drogowego miasta Świętochłowice na kierunku zachód-wschód w północnej części miasta. Obciążona jest ruchem lokalnym związanym z dzielnicą Chropaczów, jak również ruchem tranzytowym. Planowana inwestycja obejmuje zakres od ul. Barlickiego do granicy z miastem.
 • Modernizacja Młodzieżowego Domu Kultury, budowa przedszkola i rewitalizacja terenu parkowo-rekreacyjnego przy MDK.
 • Ulica Przemysłowa planowana jest jako droga gminna dojazdowa o łącznej długości 1410 m umożliwiająca operowanie samochodów ciężarowych o nacisku do 115 kN/oś.
Świętochłowice otrzymają kolejny milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach / redakcja

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj »

 • POmyje

  Dobrze ze DELFINA juz nie ma bo by se bańke przytulił na wòdeczke i fajki jak to on...

 • Ewa

  DELFIN ODDAJ NASZE 100 MILIONÓW

 • Ludmiła Kula

  Panie prezydencie dużo zdrowia i sił w porzadkowaniu Świętochłowickiego bałaganu.Wesołych i zdrowych świąt dla Pana Begra i całej rady miasta.

 • jbć pis

  MARNA PROPAGANDA!!!! Transza 13,5 mld, na całą polskę daje średnio na mieszkańca 350 złotych, jak przeliczyć to co otrzymały świony to wychodzi 18 złoty na mieszkańca. Czyli nas oszukali średnio na 332 złotych na mieszkańca.

 • Chropek

  Już niedługo tymi nieudacznikami zajmie się CBA

 • WstydPisu

  Brawo. Kolejna kasa z funduszy wstydu. Brawo.

 • Krzuysztof i Alicja

  Już wkrótce jak to Alina żonie Grzegorza nagrodę przyznała !

 • miki

  Alina która meble zabrała ?

 • Sp.3

  Nigdy nie zapomnimy.

 • Widzimy

  Dziękujemy ci Jacuś że ciągle jesteś z nami, gdyby nie covid to pewnie by cię w psychiatryku zamknęli.

 • Danusia

  Skrzat i twoja wyprowadzaczka psa zajmijcie się plewieniem w ogródku i podlewaniem kwiatków, nic nie osiągniecie.

 • Lipiniosz

  Kiedy skonczy sie wasze narzekanie.Jeszcze nikt sie nie urodzil,aby wszystkim dogodzil.Zawsze znajdzie jakas m..da co musi swoje brudne paluchy wsadzic,gdzie nie trzeba.

 • Klamka od zakrystii

  Takie wielkie halo zrobili na ostatniej sesji, opluli radnego że się oburzył na chęć kolejnego wsparcia dziadowskiej spółki która przeżre każde pieniądze jakie dostanie, a tu nagle okazuje się że dostanie wsparcie od rządu w postaci miliona zł. Więc o co był ten cały cyrk? A tak przy okazji jak tam te wspaniałe domki "Fińskie" z których nikt nie miał być wykwaterowany a same rudery miały być wizytówką miasta! To tam będzie topiona ta kasa a mieszkańcom wciskany kit że to przez Pana radnego ich domy wyglądają tak jak wyglądają?

 • Blondi

  Przez takiego pana radnego poprzednik kupił auto za 200 tys.

 • PAMIĘTAMY!

  Te 200 000 to była twoja kasą to wiesz bo samochód był służbowy zakupiony z miejskiej kasy. Wiesz z jaką stratą Beger go sprzedał tylko i wyłącznie złośliwie to tak jakby cię okradł? A kupił SWÓJ nowy samochód kia sportage którym jeździ służbowo wiesz ile się do tęgo dokładasz? Czy udajesz dzbana?

 • Klamka od zakrystii

  A ta reszta co to niby teraz tacy nawróceni to niby jak głosowała? Krótka pamięć jak widzę!

 • T23

  Kasa świata. Idziemy pić.

 • Ecik

  super!

 • Danusia

  Wystarczy z tego na klamka dla Gniełki

 • Kkk

  Dobrze ze DELFINA juz nie ma bo by se bańke przytulił na wòdeczke i fajki jak to on...

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.