Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice otrzymały 2,5 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych

 • Dodano: 2019-09-13 11:15, aktualizacja: 2019-10-09 12:44

Samorządy z województwa śląskiego otrzymały czeki na realizację inwestycji drogowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wśród nich są także Świętochłowice.

FDS jest nowym narzędziem wsparcia samorządów w modernizacji infrastruktury drogowej

Dzięki rządowemu wsparciu dla samorządów możliwe będzie zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom. Dla wielu powiatów i gmin zbyt niskie dochody były dotychczas przeszkodą dla realizacji koniecznych inwestycji. Biedniejsze samorządy mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości nawet 80 proc. wartości realizowanych zadań.

Środki Funduszu Dróg Samorządowych są przeznaczane na:

 • dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych;
 • dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
 • finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.

Na liście podstawowej do dofinansowania w 2019 roku znajduje się 46 powiatowych i 98 gminnych inwestycji.

– Nigdy do tej pory nie trafiły takie pieniądze do naszego województwa na budowę, przebudowę i modernizację dróg. Dla porównania w 2015 roku przeznaczono 69 mln zł. Teraz jest to kwota blisko 300 mln zł – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wczoraj (12 września) wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazał symboliczne czeki na łączną kwotę ponad 40 milionów złotych. Z rąk wojewody odebrali je przedstawiciele Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Mysłowic, Chorzowa, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej oraz gmin: Lędziny, Imielin, Bieruń i Bojszowy. Przedwczoraj z kolei czeki na inwestycje drogowe otrzymały gminy z powiatów tarnogórskiego i rybnickiego oraz miasto Jaworzno.

Świętochłowice z Funduszu otrzymały ponad 2 i pół mln złotych. Chorzów na budowę i remont dróg otrzymały ponad 14 milionów złotych, a Ruda Śląska 380 tysięcy złotych.

Z rąk Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski otrzymałem dziś czek na ponad 2️,5️mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Jestem przekonany, że to dopiero początek dobrej współpracy na rzecz miasta i naszych mieszkańców - napisał na Facebook'u Daniel Beger.

Jak przekonuje prezydent Daniel Beger, miasto już wkrótce składać będzie kolejne wnioski. Najpierw jednak urzędnicy muszą pochylić się nad pozyskaniem środków na dokumentację techniczną.

Świętochłowice otrzymały 2,5 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych

Komentarze (48)    dodaj »

 • hanus

  Ja proponuję spłacić dług za te pieniądze. I podziękować Kostępskiemu za to myślał perspektywicznie o inwestycjach.

 • Eric

  Z kim Pan Beger chce realizować te inwestycje?. Dwóch doświadczonych naczelników Wydziału Inwestycji już podziękowało za współpracę, no bo jak z kimś takim współpracować? A nowego szuka z łapanki teraz, bo kolesie to są ale do promocji, organizacji i innych [...] ale do konkretnej inżynierskiej roboty to co innego.

 • Bart.

  Szampi to ty?

 • Eric

  Jaki sazmpi? sam jesteś szampi begerowy trollu. Prawda w oczy kole.

 • mieszkaniec

  Ktoś przypomni ile kosztowała przebudowa ulicy Harcerskiej z podobnej puli kilka lat temu.

 • Jano

  Ten Beger to de beściak, oczywiście cala jego ekipa to same de beściaki

 • ala

  oj tam oj tam

 • leopold

  Cóż za radość!!!! 2,5.miliona, nadrogi!!! Chciałem przypomnieć ciem ej i tępej masie w tym wiu radnym byłym i obecnym, że upadły Dawid za ich zgodą, na ich polecenie i zgodnie z klepni~tymi posłusznie i bezmyślnie uchwałami wydał był na budowę drogi po lipińskiej hałdzie prowadzącej wg ówczesnego stanu do nikąd. I wszyscy bili brawo, że się hałdy zabudowało. W swojej naiwności sądziłem, że ta droga poprowadzi do tego całorocznego stoku narciarskiego co go planowała inna ekipa tumnów i matołów i w imię czego zwieziono do grajdół tysiące ton odpadów, aby ta góra z tym stokiem była wysoka i to też klepały te liczne zasiadające do dzisiaj matoły. Taką gmina!

 • [O_o]

  Należy również zacząć cierpliwie myśleć nad godnym zaufania kandydatem, aby nie było już w Świętochłowicach nieporozumienia, że wybieramy na prezydenta mniejsze zło, mieszkańcy zasługują na większe dobro, chyba już wystarczająco wycierpieli, aby w końcu doczekać w mieście czegoś dobrego. Jest kilku ciekawych, dobrze zapowiadających się kandydatów. Siebie oczywiście widzę jako szeregowego radnego, więc nie piszę o sobie. Prezydent to służba na pełen etat, a ja tam sobie w słusznej sprawie lubię ręce pobrudzić w pracy, aby naprostować sprawy. Aktualnie zostałem wręcz zmuszony, aby złapać łacha za kołnierzyk i go naprostować, skoro dał się współpracownikom tak skrzywić. Naiwny w tak krótkim czasie dać się nabrać i zwariować.

 • My

  fabian a długi już spłaciles?

 • [O_o]

  Od czasu szkolenia z komunikacji w tym z komunikacji z mediami na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z doradcą Billa Clintona prezydenta USA, przeniesienia do Wojsk Obrony Terytorialnej, pracy w Netii B2B SME, certyfikat Google i perełka na torcie, kurs spawacza pierwszy i drugi stopień MAG oraz pierwszy TIG, pracy mam aż za dużo, na brak zajęć nie narzekam, w sumie to RM by mnie musiało uprzejmie poprosić, żebym chciał zasiadać w ławach RM Świętochłowice, ewentualnie Chorzów, stawki branżowe, więc na doradztwie miastu bym tracił czas, skoro czas to i pieniądze. Naprawdę musiałabym nie mieć ambicji, żeby chcieć być radnym albo prezydentem, będąc bez ambicji, równie dobrze mógłbym zostać doradcą obecnego prezydenta miasta.

 • My z Wa-wy

  Z oświadczeń majątkowych dostępnych na BIP Świętochłowice wynika, że 340,00 zł zobowiązania pana Fabiana to nic przy kredycie mieszkaniowym pani radnej o tym samym nazwisku co pana prezydenta miasta, dziwne zaznaczone mają w oświadczeniach wspólnotę majątkową, a dług ten, nie wykazany został w oświadczeniu pana prezydenta. Urzędnicy w Świętochłowicach mają zdecydowanie większe zobowiązania od pana Fabiana, z tym, że w przeciwieństwie do aktualnego prezydenta Świętochłowic, który na lewo i prawo rozdaje pieniądze mieszkańców, przedsiębiorcom, którzy nie wykonali powierzonych prac na rzecz miasta. Pan Fabian po prostu nie daje się oszukiwać na pieniądze i o każdy grosz walczy w sądzie.

 • [O_o]

  MPGL też ma mój numer konta i coś się nie spłaca, a trochę mają mi do zwrotu.

 • inka

  Hahaha MPGL to patologia robiąca łaskę w obsłudze wspólnot gdzie według tego co głoszą na swojej stronie internetowej powinni świadczyć usługi dla w/w bo robią to za pieniądze a nie w wolontariacie. Administracja działająca z szkodą dla wspólnot,naciąganie na koszty i niekompetencja pracowników,olewanie zgłoszeń itd. Taka to poprawa tam nastąpiła.

 • Grill

  Racja nic sobie nie robią z właścicieli nie potrafią zwykłego koszenia trawy i sprzątania przypilnowac.

 • klucz do sukcesu

  A co się dziwić jak tam za nasze pieniądze siedzi sam kwiat kolesiarstwa ,znajomych od znajomych i rodzinne pocioty. Pracowników fizycznych jak na lekarstwo. Chyba trzeba będzie samego prezesa Jarosława poprosić o pomoc w osuszeniu tego bagna.

 • [O_o]

  To jest B2B, jest umowa, jest kontrakt, mają realizować, pracowałem jeszcze w MZBM, byłem stażystą rok w trakcie restrukturyzacji, a właściwie reorganizacji, później MPGL. Pracownicy jeszcze robią co mogą, tylko mało mogą, na wszystko potrzebują opinii radcy prawnego. Każdy dział powinien mieć swojego no ale właśnie, tu jest wyzwanie. Brakuje jakości. Zresztą wszędzie jest co robić w mieście, tylko mało im się chce wychylać, bo zrobisz coś dobrego, prezydent będzie zazdrosny i będzie się mścił bo zasługi chce przypisać sobie, albo ktoś z ekipy prezia, nie ma nawet co się dzielić własnością intelektualną, bo zamiast zapłacić pracownikowi za pracę, sam chce się na jego pracy dorobić. Chyba tyle w temacie.

 • Edna

  Ludzie się po mału zwalniają bo nikt normalny nie wytrzyma tego zarządzania

 • Oberżyna

  Tam jest straszny mobbing a zarząd udaje że nic nie widzi....

 • Blil

  To prawda ale nikt tego głośno nie mówi!

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również