Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice pod czujnym okiem ZIMM

 • Dodano: 2021-03-11 08:15, aktualizacja: 2021-03-11 06:21

Już wkrótce porządku na świętochłowickich ulicach i placach strzec będzie ZIMM – Zintegrowany Inteligentny Monitoring Miejski. Władze Miasta Świętochłowice właśnie podpisały porozumienie w sprawie wdrożenia programu pilotażowego.

W ramach pilotażu zamontowanych zostanie 6 kamer w dzielnicy Lipiny

Dodatkowo dwie z nich wyposażone zostaną w specjalne tuby, dzięki którym będą mogły nadawać komunikaty audio lub uruchamiać alarmy. Testowanie możliwości i efektywności systemu w wersji pilotażowej potrwa do końca maja br.

W odróżnieniu od dużych miast i metropolii, które dysponują sporym potencjałem finansowym, Miasto Świętochłowice musi dokładnie analizować swój budżet oraz dostępne możliwości, by móc wdrażać rozwiązania odpowiadające potrzebom sygnalizowanym przez mieszkańców. Mieszkańcy Lipin, ale też Chropaczowa i Centrum, od dawna zgłaszali nam potrzebę instalacji monitoringu, dlatego cieszę się, że udało nam się pozyskać doświadczonego partnera, który pozwoli nam wdrożyć system „uszyty na naszą miarę”. – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Wdrożenia testowej wersji ZIMM – Zintegrowanego Inteligentnego Monitoringu Miejskiego podejmie się firma DTM Technology Sp. z o.o. wraz z partnerami – Grupą KOK Sp. z o.o., regionalnym liderem w sektorze usług służących utrzymaniu bezpieczeństwa oraz firmą InfoAD, reprezentowaną przez dr Adama Duszeńko.

ZIMM to system półautomatyczny, pracownik nie musi na bieżąco obserwować wszystkich nagrań z kamer, ale dostaje konkretną informację w chwili, gdy system wykryje zdarzenie, którego wcześniej zostało mu wskazane jako godne uwagi – tłumaczy Tomasz Dewalski, przedstawiciel firmy DTM Technology. – W porównaniu do innych ofert dostępnych na rynku, nasz system charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością: wyłapuje aż 95% zdarzeń zaprogramowanych i odrzuca 100% zdarzeń fałszywych.

ZIMM, dzięki możliwości bezpośredniego łączenia się ze Śląskim Centrum Monitoringu będzie stanowił nowoczesne narzędzie integrujące działania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, co zwiększy szansę na wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz aktów wandalizmu już w momencie ich popełniania.

Monitoring miejski od lat działa w służbie Policji. Jak pokazują nasze doświadczenia, w strefach objętych zasięgiem kamer radykalnie zmniejsza się, a w niektórych przypadkach wręcz spada do zera, częstotliwość napadów, wybryków chuligańskich, aktów wandalizmu, kradzieży, niszczenia mienia i bójek. – dodaje Monika Francikowska, Pierwszy Zastępca Komendanta Świętochłowickiej Policji. – Wierzę, że udział w programie Zintegrowanego Inteligentnego Monitoringu Miejskiego pomoże również przedstawicielom firm wdrożeniowych czerpać wiedzę z naszych doświadczeń, jako Policji, stojącej na straży bezpieczeństwa mieszkańców. Świętochłowice wydają się być idealnym miastem do tego typu pilotażu.

Jeżeli ZIMM w wersji pilotażowej się sprawdzi, przeprowadzona zostanie dokładna analiza miejsc potencjalnych zagrożeń, która będzie podstawą do sporządzenia dokładnego planu rozmieszczenia kamer w pozostałych dzielnicach Świętochłowic.

Inteligentny monitoring miejski to pierwszy krok na drodze ku temu, by Świętochłowice stały się innowacyjnym, bezpiecznym i nowoczesnym miastem, w którym po prostu żyje się lepiej. – dodaje Adam Trzebinczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Świętochłowice. – Przed nami trzy miesiące testowania. Wierzę, że przyniesie ono realne efekty i już wkrótce każdy zakątek miasta znajdzie się pod czujnym okiem ZIMM.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Kazik

  Chyba marudzenie mocie we krwi. Inwigilacja bo 6 kamer

 • Ubaw

  6 to początek w tekście jest to wyraźnie napisane ale czytanie ze zrozumieniem nie jest twoja mocna stronę

 • Ewa

  TERAZ TO TRZEBA ZMONITOROWAC RODZINE KOSTEMPSKICH ZA WAŁKI W SW

 • mieszkaniec

  Tyle gęb do wyżywienia przy 6 kamerach, będzie to strasznie drogi monitoring, będą nabywać po 6 i dają zarobić 'partnerom" zamiast 60 w hurcie i dać zarobić sm lub policji, logika urzędnicza level Świętochłowice.

 • Jo

  A jakby kupili 60 i by nie byli zadowoleni to bys pisol rozliczyc ich z to mosz ty Łeb?

 • Berger

  Tyle niegospodarności w urzędzie, że ta jedna już nie zrobi różnicy.

 • co?

  Totalna inwigilacja a gdzie piesze patrole policji ?

 • Ola

  Racja

 • Andrzej

  Zamontować kamerę na przystanku tramwajowym Chropaczow OS. Na Wzgórzu.Postawić wiatę. Teraz jest tylko ławka, tylko kto na nią usiądzie, kiedy pada deszcz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również