Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: RM podjęła decyzję o wygaszeniu mandatów radnych Kostempskiego i Karcza!

 • Dodano: 2019-03-25 15:30, aktualizacja: 2019-03-25 17:29

Rada Miasta Świętochłowice na wniosek prezydenta Daniela Begera podjęła decyzję o wygaszeniu mandatów radnych Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza - w uzasadnieniu do uchwały padło stwierdzenie, że nie mieszkają oni na stałe w Świętochłowicach.

Do porządku obrad dodano dwa punkty dotyczące wygaszenia mandatów Dawida Kostempskiego oraz Bartosza Karcza

Ogłoszony wcześniej porządek X sesji wskazywał na trzy podstawowe zagadnienia, jakimi mieli się zająć radni podczas dzisiejszych obrad – uregulowanie systemu szkolnictwa, opłata śmieciowa oraz bonifikata za wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego. Szybko jednak okazało się, że bynajmniej nie będą to najciekawsze wątki jakimi zajmą się radni – najpierw Daniel Beger zawnioskował o przyjęcie do porządku dwóch uchwał o uchylenie mandatów radnych Dawida Kostempskiego oraz Bartosza Karcza, a następnie Dawid Kostempski zgłosił podobny wniosek w sprawie Tomasza Grudnioka. Zaskoczeni radni z klubu Platformy Obywatelskiej i Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic poprosili o uzasadnienie, na co prezydent stwierdził, że chociaż jest ono niepotrzebne, to oczywiście je odczyta.

Według prezydenta Świętochłowic Dawid Kostempski i Bartosz Karcz nie mieszkają na stałe w Świętochłowicach

Prezydent powołał się na ustawę Kodeks wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 roku, gdzie zgodnie z art. 10, §1.3.a. czynne prawo wyborcze w wyborach do organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego do rady gminy ma osoba, która jest obywatelem polskim lub obywatelem Unii Europejskiej niebędącym obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat, a który na stałe zamieszkuje na obszarze tej gminy. Ta sama ustawa w pkt.5.definiuje również pojęcie stałego zamieszkania, które jest rozumiane jako stałe zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu.

Jak przekonywał Daniel Beger w uzasadnieniach do przedstawionych radzie uchwał, ani Dawid Kostempski, ani Bartosz Karcz nie spełniają tego ostatniego warunku, a zatem ich mandaty radnych powinny zostać wygaszone. Jak zapewniał prezydent Świętochłowic, obaj panowie, chociaż deklarują, że są mieszkańcami miasta, nie są rozpoznawalni przez sąsiadów, mieszkania, które oficjalnie podają jako ich miejsce zamieszkania, nie są ujmowane w zeznaniach majątkowych, a centrum ich rodzinnego życia ma znajdować się poza granicami miasta.

Obaj radni zaprzeczają, zapewniają, że są mieszkańcami Świętochłowic i wykażą to przed sądem

Jeszcze przed przeprowadzeniem głosowania, podczas dyskusji na temat wygaszenia mandatów głos zabrał były prezydent Dawid Kostempski, który był obiektem jednej z uchwał na temat wygaszenia mandatów:

Ja od kilku dobrych lat, od 2014 roku zamieszkuję w Świętochłowicach przy ulicy Polnej i też jest mnóstwo przesłanek i okoliczności świadczących o tym, że tak się dzieje. Między innymi w 2015 roku sprawę tą badała właściwa prokuratura, która umorzyła postępowanie i nie znalazła absolutnie żadnych przesłanek do tego, iż stale nie zamieszkuję i nie prowadzę swoich funkcji życiowych na terenie miasta. - mówił były prezydent Dawid Kostemski - Organ wykonawczy i Urząd Miejski w Świętochłowicach prowadzi postępowanie administracyjne, które nie zostało jeszcze zakończone, a tutaj nadgorliwość prezydenta miasta sprawiła, że projekt tej uchwały pojawił się tuż przed zakończeniem tego postępowania. Zostały przeprowadzone dowody ze świadków, ale nie zostały przesłuchane jeszcze dwie najważniejsze osoby w tej sprawie, a więc osoba wynajmująca, która mi to mieszkanie wynajmuje, jak również moja osoba - więc czekam z niecierpliwością aż do takiej sytuacji dojdzie.

Dzisiejszy projekt uchwały dotyczący zarówno mnie jak i radnego Bartosza Karcza uważamy za polityczną hucpę, za kolejną próbę odwrócenia uwagi od swojej nieudolności w zarządzaniu miastem, jak również braku wizji w zarządzaniu Świętochłowicami. (...) Kampania wyborcza skończyła się 4 listopada, pan, panie prezydencie, prowadzi ją nadal, prowadzi ja przez kolejne miesiące. Ten cień dobrego prezydenta, niestety, ale panu chyba śni się w tych najgorszych, najczarniejszych koszmarach. To jest taki kompleks, który pan widzi, ale warto go odrzucić i skupić się nad Świętochłowicami, bo problemów jest bardzo wiele,a próba scedowania tego na poprzedników i próba obrzucania ich błotem - to nie jest właściwa droga. - mówił podczas sesji Rady Miasta radny Dawid Kostempski.

Ostatecznie radni podjęli decyzję o wygaszeniu mandatów radnych Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza. Teraz sprawa trafi do sądu administracyjnego, który rozpatrzy wspomniane uchwały i podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Po obradach dotyczących dalszego losu dwóch radnych poprosiliśmy o komentarz Bartosza Karcza, byłego wiceprezydenta Świętochłowic, a obecnie radnego, którego mandat - kolokwialnie rzecz ujmując - właśnie zawisnął na włosku:

Ja w Świętochłowicach mieszkam, tu mam wspólne mieszkanie z żoną. Mogę być radnym, bo zamieszkuję w Świętochłowicach i to udowodnię przed sądem. Te działania, które są podejmowane, są spowodowane tym, że zadajemy trudne pytania. Najlepiej wyeliminować przeciwnika jeżeli nie można merytorycznie zbić jego argumentów to szuka się takich sposobów, żeby go formalnie wyeliminować i tak właśnie postąpił pan prezydent, który tę uchwałę sam zawnioskował i sam podpisał - bierze on za nią pełną odpowiedzialność. W uchwale, która mnie dotyczy, znajduje się szereg nieprawd, żeby nie powiedzieć kłamstw, które oczywiście wykażę w sądzie. - mówił dla Swiony.pl Bartosz Karcz tuż po podjęciu przez Radę Miasta uchwały o wygaszeniu jego mandatu - Przykro mi, że tak to wygląda, bo to wyklucza dalszą dyskusję o mieście. Proszę pamiętać, że jestem przewodniczącym największego klubu w Radzie Miasta, bo przecież Razem dla Świętochłowic dostało 30% głosów i mnie takie zwykłe poczucie przyzwoitości nie pozwoliłoby tak postąpić, jak postąpił prezydent Beger. Szkoda, że będziemy musieli ten spór przenieść na salę sądową, przykro mi jest z tego powodu, bo to też jest źle dla naszego miasta, jeżeli merytoryczna praca jest zastępowana tylko i wyłącznie zwykłą pyskówką i wojną. Dla prezydenta Begera kampania wyborcza jeszcze się nie skończyła i to jest jego polityczna zemsta za to wszystko, co padła w kampanii wyborczej.

Cała dyskusja została zarejestrowana na poniższym nagraniu - wątek z wygaszeniem mandatów rozpoczyna się w 55 minucie.

 

Komentarze (129)    dodaj komentarz »

 • krist

  znowu fanatycy Dawida K płaczą za byłym prezydentem śmiechu warte

 • Świętochłowiczanin 81 lat

  @Wszystkich wymienić,za długo tam siedzą w tych radach.Stare miotły już tak nie zamiatają jak nowe.Pan Beger też sieje zło,zamiast doradzać się z Kostempskim,bo zna mankamenty miasta i wie jak zaradzić.Połowę urzędu zwolnić,za dużo biurokracji a za mało wyników.Skoro nic się w mieście nie dzieje bo bieda,to po co tyle urzędników.Trzeba walczyć z biurokracją.

  • Świętochłowiczanin 81 lat
   2019-04-10 13:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mariola

  Czy ten Beger nie jest czasem pociotkiem dawnej posłanki z Samoobrony Renaty Beger? Pomorze chyba nie jest pełne Begerów, ale charakterek mają podobny.

 • Renilka

  Obecny Prezydent nie widzi swoich wad lecz wytyka je Panu Dawidowi Kostempskiemu,który zrobił wiele dobrego dla miasta.A nie ma ludzi świętych wśród nas zywych.

 • krist

  taaa tyle dobrego zrobił były prezydent że zadłużenie miasta jest jedne z największych w polsce

 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  Obecny Prezydent pan Berger powinien współpracować z byłym Prezydentem Kostempskim a nie walczyć nim.8 lat służył nam mimo,iż Świętochłowice są biednym miastem a jednak zawsze jakieś pieniądze wywalczył i nie powinien być traktowany jak intruz.Tylko zgoda utrzymuje świat a nie walki słowne między sobą.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2019-03-28 16:37
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • blondyn

  Pan prezydent Beger na forum rady miasta i internautów opowiada jak bardzo niekorzystnie mu się podróżowało do Warszawy jakże przepłaconym samochodem.Stwierdził ,że samochód prowadzili w trojkę każdy po trochu,bo wystarczy ,ze mają kat B prawa jazdy.Otóż każdy samochód zarejestrowany jako"sluzbowy" i wykorzystywany w celach sluzbowych,zgodnie z prawem pracy w tym kraju powinna prowadzić osoba,która spelnia kryteria kierowcy zawodowego,czyli po psychotestach i mieć wpisane stanowisko kierowca w ramach wykonywanej pracy.Stąd nawet akwizytorzy jezdżacy powinni mieć takie uprawnienia,a nawet policjant slużby drogowej nie poprowadzi radiowozu bez odpowiedniej "wkładki",ale nasi rajcowie takowych nie potrzebują.!!!!!!!!

 • Fiona

  Samochód to nie statek kosmiczny że trzeba specjalnych uprawnień.

 • Barbara

  dla Begera nadają się tylko taczki pchane przez Świętochłowiczan

 • Tj

  Berger Świętochłowice zastal murowaną a zostawi....słomianą.

 • Bracia Grimm

  Czyli w poprzednich kadencjach pan Kostempski nie ubiegał się o mandat radnego i nie był radnym ani przez chwilę?Porostu tak jak teraz pan Beger odrazu był prezydentem ?????I wtedy to wlasnie wszystko było git a teraz to nie?!

 • Bracia Grimm

  Kolego Sledczy skoro tak stanowi prawo jak twierdzisz,to jakim cudem sie pytam,ten pan byl nawet prezydentem miasta w ,ktorym nie mieszka????????????????? Co nagle inne prawo jest.Nie ,poprostu radzie było wygodnie to byl a teraz ta sama rada ich wyklucza.???!!!

 • śledczy

  Odpowiedz jest bardzo prosta.Prawo w zakresie funkcji Prezydenta jest inne od funkcji Radnego. Prezydentem nie musi być mieszkaniec danego miasta a w przypadku Radnego musi on zamieszkiwać co w definicji oznacza ma pełnić funkcje życiowe, w skrócie nie wystarczy zameldować się u kolegi.

 • Ronilka

  Ja mieszkam od urodzenia w Świętochłowicach i od urodzenia jestem Ślązaczką.Wiéc niech mnie wybiorą mieszkańcy na radną przynajmniej

 • leopold

  Wstyd! Z takim mózgiem?

 • Bracia Grimm

  Nie jest problemem czy ktos widywał Kostempskiego na polnej czy nie.Problemem jest zwykłe prawo...Przed wyborami nikt nie składal protestów do komisji wyborczych itd a teraz ,kiedy nowa władza pokazuję brak kompetencji to najwiekszym zagrożeniem jest opozycja.Mam nadzieję,że jednak sądy cofną tę decyzje,nie z miłości do pana D.K ale po to ,zeby paru ignorantom,którzy na FB obrośli w piórka.utrzec przysłowiowego ryja.Bo gdyby oceniać obecny zarząd miasta po wypisywanych bzdurach na FB,to Swiony do lata ,będą pełne sukcesów..Poza tym gdzie są wyliczenia remontów finów ,gdzie opinia prokuratury na temat piątkowych wydarzeń z przed 2 tury .

 • tymon

  Problemem jest Beger, który zamiast pracować dla miasta zajmuje się awanturą. Niczym więcej :(

 • śledczy

  Problemem jest właśnie prawo a ono stanowi że Radnym może być tylko mieszkaniec i nie ważne w którym momencie podejmuje się czynności prawne aby winnych dosięgła sprawiedliwość. Z tego co powszechnie wiadomo to protest w trybie wyborczym był a to jak twierdzisz według ciebie nie jest ważne czy ktoś widuje Kostempskiego jest słabe, można oczywiście w dzisiejszych realiach nie widywać sąsiada ale nie widywać Radnego i jego rodziny to chore. Prawo jest prawem.

 • Nom

  Kto pisze te komentarze ?? Chyba każdy to wie...

 • Zofia

  Ja też mieszkam na ulicy Polnej i nigdy nie widziałam na tej ulicy i w okolicy byłego prezydenta spacerującego czy jadącego na rowerze do pracy.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.