Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Ruszają dopłaty do czynszu za lokale mieszkalne w związku z Covid-19

 • Dodano: 2021-01-27 06:30, aktualizacja: 2021-01-27 06:40

W Świętochłowicach rozpoczyna się etap wnioskowania o dopłaty do czynszów za mieszkanie komunalne.

Dopłaty w formie świadczeń będą realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej, wnioski zaś będą przyjmowane do 31 marca 2021 r.

Przyjęta przez Sejm RP ustawa z dnia 10 grudnia 2020 roku o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa wprowadza nowy instrument wsparcia najemców lokali mieszkalnych dotkniętych ekonomicznymi skutkami epidemii COVID-19, polegający na możliwości przyznawania takim najemcom dodatków mieszkaniowych powiększonych o tzw. „dopłatę do czynszu”.

Świadczenie to jest skierowane wyłącznie do osób zajmujących lokal na podstawie umowy najmu lub podnajmu spełniających warunki przyznania dodatku mieszkaniowego wynikające z ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, w przypadku, gdy:

 •  średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, zwanego dalej „wnioskiem o dodatek”, jest co najmniej o 25% niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy osiągnięty w 2019 r.
 • ubiegający się o dodatek mieszkaniowy najmował albo podnajmował lokal mieszkalny przed dniem 14 marca 2020 r., oraz
 • ubiegającemu się o dodatek mieszkaniowy nie przysługiwał wcześniej dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu.

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu przyznaje się na wniosek złożony nie później niż w dniu 31 marca 2021 r.

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu stanowi 75% miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę, jednak nie więcej niż 1500 zł. Wysokość dopłaty do czynszu stanowi różnicę między wysokością dodatku mieszkaniowego powiększonego o tę dopłatę a wysokością dodatku mieszkaniowego ustaloną zgodnie z art. 6 ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

W celu uzyskania szczegółowych informacji w sprawie składania wniosków o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu zachęcamy do wcześniejszego kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej – Działem Dodatków Mieszkaniowych przy ul. Plebiscytowej 3 (w budynku Powiatowego Urzędu Pracy) lub pod nr tel. 32 346 22 88.

Google NewsSubskrybuj Swiony.pl z Google News

Komentarze (3)    dodaj »

 • Jorg

  Piersi. Powinniście nigdy nie zaistnieć bez Kukiza a teraz ewentualnie dopłacać, wasze granie to dno i jedna ściema a najgorszy to wasz perkusista z tymi kiepskimi kawałkami o komunie.

 • Zly Karol

  Szkoda ze podatki od nieruchomości i lokali użytkowych rada miejska nie obnizy

 • Marchewa

  A może wściekła becia ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również