Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Skałkowy "Kwiat lotosu" odzyskał dawny blask

 • Dodano: 2021-08-09 10:15

Skałkowy "Kwiat lotosu" popularnie nazywany przez wielu - marchewką, odzyskał dawny blask. Ustawiona przy wejściu na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka" pomarańczowa modernistyczna rzeźba z 1979 roku doczekała się swojej renowacji. 

Charakterystyczna pomarańczowa rzeźba doczekała się renowacji

Już w marcu br. zarząd OSiR Skałka podjął decyzję o renowacji pomnika, którego kondycja nie była najlepsza. Od kilku dni trwały przy pomniku trwały prace renowacyjne. Dzisiaj w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia odnowionego pomnika.

Skałkowy "Kwiat lotosu"

Skałkowy "Kwiat lotosu" to dzieło Gerarda Grzywaczyka. To absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W okolicy Świętochłowic można znaleźć więcej pomników autorstwa Pana Gerarda. Artysta ma na swoim koncie wystawy w takich krajach, jak Niemcy, Włochy, Węgry, czy Francja. Jego twórczość przedstawia album wydany z okazji 50-lecia pracy twórczej, a w którym znalazł się również pomnik ze "Skałki". 

W wywiadzie prasowym, dla naszego portalu z 2012 roku, zapytany o inspirację do wykonania tego pomnika oraz różnego rodzaju interpretacje jego wymowy powiedział:

 - Słyszałem o różnych insynuacjach, niezbyt trafnych czasem. W planach miała być to rzeźba pionowa i taka też jest. Wymyśliłem, iż może być to abstrakcja biologiczna i zdecydowałem się na kwiat lotosu. Tak jak na Skałce powoli rozwijała się roślinność tak chciałem, aby było widać, jak powoli z pączka rozwija się piękny kwiat.

Link do całego wywiadu z Gerardem Grzywaczykiem znajdziecie TUTAJ

Komentarze (10)    dodaj »

 • karlus ze Hugobergu

  ciekawe jak dlugo bydzie w takim stanie, kiedy przidom kibole ruchu

 • sznita s tustym

  jak przidom kibole ruchu to bydzie i tak po ptokach hehe

 • Mieszkaniec

  Sukces naszych czasów? Po półmetku kadencji pomalować rzeźbę coś jak za PRL malowano trawę? LOLA proszę przypomnieć za czyich czasów był REMONT CAŁEJ SKAŁKI jak chociażbydroga dojazdowa ul. Parkowa, ścieżka rowerowa wokół oczka wodnego, he? A właśnie jeśli chodzi o ścieżkę rowerową wokół oczka wodnego ten kto wie to wie że już gdzieniegdzie wyrosły korzenie że nie dość że nie jest to komfortowe to i niebezpiecznie czy Beger coś tym zrobi? Odpowiem za was-ON NAWET NIE ZROBI REMONTU CHODNIKA BIEGNĄCEGO WZDŁUŻ SKAŁKI OD ULBYTOMSKIEJ.

 • Fernando

  Chryste idź płakać gdzie indziej. David nie wróci i tyle. Nawet jak będziecie skakać i płakać, krzyczeć i wzywać imienia Jego Ekscelencji.

 • J3czymucha

  fernando co jest czyżby palił się grunt pod nogami?Już wiecie że mieszkańcy Świętochłowic są głupi ale nie na tyle tępi co wieśniaki w sztumie i drugi raz nie dadzą się nabrać? Jak mi przykro :DDD

 • PAMIĘTAMY!

  To prawda Kostempski nie wróci natomiast tak jak szybko Beger pojawił się na scenie politycznej tak szybko z niej zniknie a wraz z nim 214 000zl hihihihiZa nie co ponad dwa lata wybory a wraz z nimi nowy TRANSPARENTNY Prezydent

 • Morfeusz

  Ciekawe kiedy graficiarze się tym wynalazkiem zajmą hehe

 • Anula

  Pięknie dziękuję.. warto było czekać

 • Pati

  No nazywa się to Skałka a na wejściu rozdziabana marchewa.

 • jorg

  czy tyn projektant tyj rzeżby boł łożarty albo naćpany jak to wymyśloł?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również