Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice upamiętnią Krzysztofa Zaleskiego. Kim był znany świętochłowiczanin?

  • Dodano: 2023-02-01 10:45

Krzysztof Zaleski, znany aktor i reżyser filmowy, urodził się w Świętochłowicach. Stowarzyszenie „Razem dla Świętochłowic” proponuje, aby popularny artysta został upamiętniony w swoim rodzinnym mieście. 

Znany aktor i reżyser Krzysztof Zaleski był świętochłowiczaninem

Dlaczego akurat teraz pomyślano o upamiętnieniu reżysera? W 2023 roku przypada 75. Rocznica jego urodzin i 15. rocznica jego śmierci.

- W najbliższych miesiącach wiele będzie się działo w związku z tą inicjatywą odbędą się spotkania z rodziną Pana Krzysztofa, przeprowadzimy prace nad odpowiednią uchwałą, ale przede wszystkim będziemy przybliżać mieszkańcom postać Krzysztofa Zaleskiego, oraz będziemy promować Świętochłowice w całym kraju jako rodzinne miasto tego kultowego aktora – zapowiadają przedstawiciele Stowarzyszenia „Razem dla Świętochłowic”.

Stowarzyszenie podjęło już kroki zmierzające do upamiętnienia Krzysztofa Zalewskiego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Dariusz Jurczyk. Niedawno spotkał się w Warszawie z najbliższą rodziną artysty. Rozmawiał wówczas z jego synem Janem Zaleskim oraz małżonką Marią Pakulnis, aktorką filmową i teatralną.

- Pani Maria przybliżyła biografię męża, pokazała rodzinne pamiątki oraz zdjęcia.. Ale, co najważniejsze, wyraziła słowa uznania za chęć upamiętnienia jej małżonka w miejscu urodzenia i zadeklarowała swoje wsparcie dla tej inicjatywy. Z jej pomocą z pewnością uda nam się dotrzeć do szerszej liczby odbiorców z informacją, że kultowy aktor, reżyser, scenarzysta urodził się właśnie w naszym mieście - w Świętochłowicach – poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia „Razem dla Świętochłowic”.

Kim był Krzysztof Zaleski?

Urodzony w 1948 roku w Świętochłowicach Krzysztof Zaleski był jednym z najwybitniejszych młodych twórców teatru polskiego na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Pracował jako reżyserii zarówno w teatrach, jak i w telewizji. Współpracował z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie reżyserował „Świecznik de Musseta” (1979), „Smoka” E. Szwarca (1983), „Mahagonny” Brechta/Weilla (1982), „Ślub Gombrowicza” (1983), a także słynny musical według scenariusza napisanego wspólnie z Agnieszką Osiecką „Niech no tylko zakwitną jabłonie” (1984).

Pracował także w Teatrze Dramatycznym, gdzie z kolei w 1983 roku wystawiono „Księdza Marka” Słowackiego w jego adaptacji i reżyserii, czy w Teatrze Ateneum, gdzie prezentowano „Skąpca” Moliera, „Rewizora” Gogola i „Pan Inspektor przyszedł” w jego reżyserii. A dla Teatru Muzycznego Roma wyreżyserował „Cohena”.

Współpraca z Teatrem Telewizji przyniosła z kolei takie realizacje jak chociażby: „Sprawa Stawrogina” Dostojewskiego, „Cyrano de Bergerac” Rostanda, „Chińska kokaina” Bułhakowa, „Już tylko sen Eustachego” Rylskiego, „Rysa” Mossakowskiego czy „Parady” Potockiego. Dwa lata przed śmiercią został dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a w 2007 powierzono mu funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Programu 2 Polskiego Radia. Zmarł 20 października 2008 roku i spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Komentarze (19)    dodaj »

  • dziadek K.

    dobry aktor

  • déjà vu

    to nie ślonzok ino gorol tu sie moze urodziil a potem zwiał do śtolycy nic go ze świonami w sumie nie wiązało

  • Feliks Roman

    A powinien iść do pracy we florianie. Ale najpierw studia w zakładowej uczelni przy plantach.

  • Kuna

    Bo gdyby został,to byłby taki cwokiem jak ty. A slonskosc, to nie rasa.

  • ylzokel przi delufce

    Urodzili się też: Egon Franke (złoty, srebrny i brązowy medalista w 3-ch olimpiadach, wielokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata, szermierz).Leszek Skorupa (olimpijczyk, mistrz Polski, 1-szy wicemistrz Europy i świata, 3-krotny rekordzista Polski, ciężarowiec)

  • Autochton

    Kto dzisiaj zna nazwisko God /Got/ piłkarza Śląska Świętochłowice najlepszego strzelca na olimpiadzie w Berlinie w 1936r. Wygraliśmy z Węgrami i Anglią .God zdobył historyczną pierwszą dla Polski olimpijską bramkę na olimpiadzie. Nie uszanowano nawet jego nazwiska, w kronikach PZPN nazwano GO Gad.

  • Mieszkaniec

    Jak ciemnota nie interesuje się poprawną formą nazwiska to potem tak jest

  • ylzokel przi delufce

    Gdyby nie umarł (lat temu popełnił samobójstwo) to bym nie wiedział, że taki aktor i reżyser istnieje.

  • Mieszkaniec

    Karcz ma stołek to wiadomo kto może zostać świętym

  • Graf von Habenix

    To chyba jakis krewny prezydenta ukrainy dlatego trzeba Pomnik postawic haha

  • Jorg

    Bez sensu. Jestem przeciwny.

  • Onkel Franz

    moje bajtle tysz we świonach rodzone i wielke G....z tego momy

  • hanusss

    Kurde jo tyż się urodził tukej i co i nic

  • Autochton

    Samo urodzenie w Świętochłowicach to jeszcze mało .Napiszcie co zrobił w promowaniu miasta , kiedy i gdzie występował w Świętochłowicach .

  • Zefel

    Ale atrakcja. To Stowarzyszenie już chyba nie ma co robić.

  • Świętochłowiczanin

    W Świętochłowicach urodzili się również: M. Breguła ( lider zespołu Univers), J.Bartel (aktorka), K. Hanke ( z Kabaretu Rak), G. Bułka ( aktorka).

  • Janusz

    Już wiele lat temu pisał o nich i o innych w książce "Filmowe Świętochłowice" pan Marian Piegza. A teraz wielkie odkrycie.

  • autochtōn

    ... a także kilka osób o niemieckich nazwiskach, o których POPiS-landia nie chce pamiętać z wiadomych względów. Dla nich śląscy Niemcy nigdy nie istnieli, choćby i byli laureatami Nagrody Nobla. Taki kraj, tacy ludzie.

  • Robertt

    Nagroda Nobla już dawno zeszła na psy to może i lepiej jak nikt jej nie otrzyma

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również