Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku

  • Dodano: 2021-01-31 09:45

W sobotę w Świętochłowicach upamiętniono ofiary komunistycznych represji, które dotknęły tysiące mieszkańców regionu po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 r. Z powodu obostrzeń sanitarnych nie odbył się tradycyjny Marsz na Zgodę organizowany przez Ruch Autonomii Śląska. Zostały jedynie złożone kwiaty i zapalone znicze w miejscach upamiętniających ofiary.

Obóz Świętochłowice-Zgoda

Ustanowiony dziesięć lat temu przez śląski sejmik Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r. jest obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia, jednak główne uroczystości odbyły się w sobotę przy bramie dawnego obozu Świętochłowice-Zgoda, gdzie przed laty trafiali Górnoślązacy.

Wcześniej w tym miejscu znajdował się niemiecki podobóz koncentracyjny, który został zamknięty 23 stycznia 1945 roku. Otwarto go ponownie w 1945 r., gdy sowieccy żołnierze wkroczyli na Górny Śląsk. Obóz Świętochłowice-Zgoda działał od lutego do listopada 1945 r. i podlegał polskiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego.

W obozie w okresie powojennym więzionych było co najmniej 5764 więźniów, z których niemal 1/3 nie przeżyła pobytu. IPN udokumentował liczbę zmarłych w obozie na 1855 osób. Istnieją jednak przesłanki, aby całkowitą liczbę ofiar w okresie od lutego do listopada 1945 roku szacować na około 2,5 tysiąca. Ginęli z powodu tragicznych warunków, chorób i nieludzkiego traktowania.

- Można odnieść wrażenie, że Polska dla Polaków, budowana niegdyś przy pomocy wypędzeń, obozów, deportacji, dziś ustanawiana jest przez zamilczenie, zbagatelizowanie, wykluczenie z polityki pamięci i oficjalnej opowieści o przeszłości. Przychodzimy tutaj co roku, by to zmienić - mówił lider Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik.

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.

Z powodu epidemii koronawirusa nie odbył się tradycyjny marsz na Zgodę - z Katowic do Świętochłowic. Zamiast tego kilkanaście osób, głównie zwolenników Ruchu Autonomii Śląska, wyruszyło z placu Wolności pod pomnik Ofiar Tragedii Górnośląskiej, który znajduje się na skwerku przy ul. Gliwickiej. Tam zebrała się już trochę liczniejsza grupa, która samochodami udała się do Świętochłowic-Zgody.

Uroczystości pod bramą rozpoczęły się od symbolicznej minuty ciszy oraz modlitwy. Później nadszedł czas na złożenie kwiatów przez delegacje przybyłe na uroczystości. Następnie głos zabrali m.in. Prezydent Świętochłowic - Daniel Beger, wiceprezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk, europoseł Łukasz Kohut, wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz przewodniczący Ruchu Autonomii Śląskiej Jerzy Gorzelik.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka podkreśliła w swoim wystąpieniu, że pamięć o ofiarach Tragedii Górnośląskiej ma znaczenie szczególne. 

- Ślązakom zabroniono pamiętać; na kilkadziesiąt lat wymazano z pamięci te wydarzenia, spuszczono na nie zasłonę milczenia. Zabroniono pamiętać o niewinnych ofiarach mordów, gwałtów, okaleczeń, wywózek, deportacji w głąb ZSRR; o ludności wolnego Śląska. Wtedy, kiedy dzieje się krzywda, nigdy nie wolno zasłaniać się niepamięcią. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach dla tych ludzi – dla ofiar, ich rodzin, ale również dla szacunku dla samych siebie. I dlatego, aby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły - mówiła wicemarszałek Senatu.

Wśród przemawiających podczas sobotnich uroczystości byli również m.in. senatorowie Dorota Tobiszowska (PiS), Halina Bieda i Marek Plura (KO) oraz posłanka Monika Rosa (KO), a także samorządowcy.


Źródło: Redakcja / PAP

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Ślōnzok

    Brawo. Trzeba pamiętać o tym, jak Ślązacy zostali potraktowani przez radzieckich i polskich komunistów. W obecnych czasach - niestety - Polacy nadal starają się wyrugować regionalizm śląski z przestrzeni publicznej, sprowadzając go do poziomu krupnioka i kufla piwa w święto miasta. Pamiętajcie, aby w spisie powszechnym deklarować narodowość śląską!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.