Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości

  • Dodano: 2022-11-12 11:00

Msza św. w intencji Ojczyzny, przemarsz pod pomnik w parku Heiloo, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz koncert "Niepodległość w dźwiękach" - tak świętochłowiczanie uczcili tegoroczne Święto Niepodległości.

Uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w kościele Parafia NSPJ w Piaśnikach. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik w parku Heiloo. W przemarszu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta i poczty sztandarowe.

- Kwiaty, które złożyliśmy przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Parku Heiloo są symbolem hołdu i czci, które  oddajemy dziś poległym w obronie naszej ojczyzny. Symbolem podkreślającym wartość wolności i niepodległości były białe gołębie, które pofrunęły nad naszym miastem - napisał prezydent Świętochłowic - Daniel Beger. 

Podczas uroczystości prezydent wręczył dyplomy tegorocznym kadetom II LO z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Reja w Świętochłowicach, którzy złożyli przysięgę.

- Dziękuję wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystościach: duchowieństwu z ks. dziekanem na czele, przewodniczącemu Rady Miejskiej i Radnym, Komendantom służb mundurowych, pracownikom oświaty i jednostek publicznych, przedstawicielom organizacji pozarządowych, licznym pocztom sztandarowym i wszystkim Mieszkańcom - napisał prezydent Świętochłowic.

Później mieszkańcy Świętochłowic wspólnie odśpiewali hymn narodowy Rzeczypospolitej Polskiej. Na scenie natomiast podczas koncertu "Niepodległość w dźwiękach" zaprezentowali się młodzi świętochłowiccy artyści.

- Wspólne świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości to nie tylko oficjalne, miejskie uroczystości. To również setki kotylionów wykonanych przez pracowników Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach, które pięknie prezentowały się podczas wspólnego śpiewania hymnu przez mieszkańców Miasto Świętochłowice oraz rodzinnego świętowania w ramach plenerowego koncertu "Dźwięki Niepodległości" w wykonaniu podopiecznych Młodzieżowy Dom Kultury w Świętochłowicach - napisał Daniel Beger. 

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. 

Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Komentarze (7)    dodaj »

  • miejscowy

    Życzę Polsce jak najszybszego odzyskania niepodległości, żeby np. mogła wydobywać własny węgiel, w potrzebnej ilości, a nie musiała sprowadzać minerały na których "śpimy" z drugiego końca świata. Chociaż jak patrzę na dzisiejszy rząd, a także opozycję, to obawiam się, że przyjdzie nam poczekać następne 123 lata. Albo i dłużej

  • Gulikmajster

    Echt ślonzoki tego szajsu niy fajrujom!Tam byli wazeliniorze i takie co korzaść z tego systemu majom.

  • Karolina

    Naprawdę piękna impreza. Brawa dla władz miasta za organizację. Widok Kostempskiego z jego "żołnierzykami" pod publiczkę, lepiej by wyglądał z bransoletkami na rękach.

  • Ewa

    No żenujace to bylo jak stał koło koscioła,ale nikt do niego nie podchodził

  • gość

    beger jak zawsze bredzi. tzw powstańcy nie bronili swojej ojczyzny, tylko napadali na sąsiedni kraj w celu "zbudowania" jakiejkolwiek gospodarki. nie szanuję ani powstańców, ani aktualnych władz, ani narodu który musi pisać historię polityczną od nowa i wstydzi się swojej histori. niczym nie różni się od związku radzieckiego i rosji putina. pytsk!

  • Kalor Lagerfjeld

    Widzę że kto by nie rządził tym miastem to marszę ze zgonionymi dziećmi ze szkoły i pracownikami urzędów "zachęconymi" ewentualnym brakiem premii są już tradycją w naszym mieście.

  • Rodzic

    Dzieci były dumne bo składali przysięgę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również