Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Za nami nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej

 • Dodano: 2020-11-18 06:30, aktualizacja: 2020-11-18 06:42

16 listopada odbyła się XXIII sesja Rady Miejskiej Świętochłowic. Była to sesja nadzwyczajna zwołana na wniosek prezydenta miasta. Radni zdecydowali m.in. o przedłużeniu terminów spłaty obligacji wyemitowanych w latach 2012-2014 oraz głosowali ws. wysokości niektórych podatków na rok 2021.


W związku z epidemią koronawirusa sesja odbyła się w systemie hybrydowym – 16 radnych znajdowało się w sali sesyjnej, natomiast 5 radnych łączyło się za pomocą wideokonferencji.

W latach 2011-2018 miasto Świętochłowice wyemitowało obligacje łącznie na kwotę 71,8 mln zł, a spłaciło w tym okresie zaledwie 3️7,5 mln zł. Na kolejne lata do spłaty pozostało 44,3 mln zł. Decyzją radnych dojdzie do przesunięcia w czasie spłaty tych obligacji.

W Wieloletnim Planie Finansowym (WPF) doszło do zmian polegających na urealnieniu terminów i kwot realizacji inwestycji drogowych, tj. przebudowy ul. Katowickiej, remontu ul. Łagiewnickiej i zjazdu z Drogowej Trasy Średnicowej wraz z przebudową ul. Przemysłowej. Jak przekazał radnym prezydent miasta Daniel Beger, dwie ostatnie inwestycje uzyskały zatwierdzenie przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, teraz trafią do ministerstwa i następnie do podpisu przez Prezesa Rady Ministrów. Z WPF wykreślono projektu rozbudowy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w związku z informacją, iż przygotowany wiosną tego roku wniosek nie znalazł się na liście projektów do dofinansowania. Władze miasta zadeklarowały podjęcie rozmów z władzami wojewódzkimi, aby inwestycja ta mogła być rozpoczęta w 2022 roku. W WPF umieszczono za to zadanie pn. “Dokumentacja projektowa budowy boiska sportowego na terenie OSiR Skałka” w związku z planowaną budową pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią na tzw. żwiroku. W wieloletnim planie zaktualizowano także kwoty oraz terminy na budowę punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, tzw. PSZOK, o który miasto stara się od 2016 roku, ale dopiero w roku bieżącym, został właściwie przygotowany wniosek i uzyskano dofinansowanie.

Miejscy radni zajęli się także zawsze wywołującą sporo emocji sprawą ustalenia kwot podatków od nieruchomości oraz środków transportu. Wnioskodawcy argumentowali, że podobnie, jak w roku ubiegłym, przyjęte muszą być maksymalne stawki. Takie samo stanowisko wyraża większość gmin w Metropolii, co wynika m.in. z mniejszych od planowanych w tym roku wpływów z podatku PIT. Przyjęto takie rozwiązanie w stosunku do kwot podatków od środków transportu. Na wniosek prezydenta głosowanie ws. podatków od nieruchomości zdjęto z porządku obrad. Projekt skierowany będzie do dalszych analiz i konsultacji.

Nie zyskał akceptacji radnych projekt przekazania Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Lokalowej trzech nieruchomości zlokalizowanych w Świętochłowicach, co miało na celu podwyższenie kapitału przedsiębiorstwa i uzdrowienie jego sytuacji finansowej pozwalającej na budowę filara komercyjnego.

Jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania gmin Chorzów, Świętochłowice i Katowice w celu wyznaczenia aglomeracji Chorzów-Świętochłowice w zakresie wodno-ściekowym.

Komentarze (17)    dodaj »

 • ecik

  Ciekaw jestem dlaczego zamiast remontować główne boisko na "Skałce" chcą ładować pieniądze w budowę boiska na "żwiroku"

 • DzierzgońSKY

  Nie wiesz ? Modna ostatnio opcja w mieście "Zamienić dobre na nowe"

 • DzierzgońSKY

  Cytuję :Na wniosek prezydenta głosowanie ws. podatków od nieruchomości zdjęto z porządku obrad. Projekt skierowany będzie do dalszych analiz i konsultacji" Czyli beger najpierw przedstawia spartaczony projekt a potem po krytyce dopiero będzie "dalej" go analizował i konsultował ? Z kim ? Z wózkowym i straganiarzem ?

 • krist

  już dawno powinni te fińskie rudery zburzyć tylko szpecą wizerunek miasta

 • Bracia Grimm

  Nasz prężony Prezio razem z inteligentnym przewodniczacym przed wyborami raczył nas protestami w obronie ludzi z domków fińskich .Ze zrobią wszystko dla nich wyremontuja im te stare rudery.Teraz się okazuje ,źe za nasze pieniądze wyremontuja, ale na potrzeby własne. Powstanie inkubator "przedsiebiorczosci ".Ludzi i tak wyprowadzą i trzeba im dać mieszkania a za nasze pieniądze zrobią sobie kolejne źródeł kochający dochodow

 • Chrop

  Ale ty zły człowiek jesteś. Brawo dla władzy za słuszne decyzje.

 • gość

  tylko ta decyzja jest zwyczajnie idiotyczna. co innego obiecali w wyborach co innego robią. de domy nie mają żadnej wartości historycznej, remont przewyższy koszt racjonalnej budowy budynków o podobnej kubaturze, a sytuowanie instytucji publicznch i budżetowych w tak drogiej jak na miasto lokalizacji jest marnowaniem potencjału miasta.

 • Tomek

  W nowej kadencji cała Rada do wymiany z obecnym prezydentem i jego zastępcami na czele!!! Świętochłowice czas się obudzić!

 • Marcin

  Nie wszystkich

 • Henryk

  Problemem w polityce nawet tej lokalnej jest dążenie ludzi do interesów zapominając o powołaniu. Poddać analizie ludzi zasiadających w ławach rady, co i ile niektórzy dostają od lat i ilu wśród nich takich co naprawdę jest z powołania, ci którzy dla własnych interesów blokują inicjatywy i działania miejskie powinni zostać poddani weryfikacji a to niestety możemy zrobić tylko podczas wyborów. Ruch Ślązaków wszystko na NIE. Razem dla Świętochłowic podobnie choć nieco widać mądrzeją. Obóz skupiony przy Prezydencie niestety słaby osobowo i tacy jak Grudniok czy Jankowiak mimo że tuzami inteligencji nie są to będą pogrywać ze szkodą dla wizerunku i ciągłej niepewności. Okręgi jednomandatowe to jedyne rozwiązanie aby dokonać prawdziwej rewolucji osobowej, obecny system jest wypaczony bo w ławach zasiadają ludzie z klucza a nie ci którzy uzyskują największą ilość głosów, najlepszym przykładem jest Gniełka który mimo że otrzymał około 100 głosów wjechał dosłownie na plecach Kostempskiego do rady.

 • Swój chlop

  Ty Obiektywny walni się w czacha. Nie rób z Nowaka jakiegoś inteligenta. Władza pizła mu na dekel.

 • płacący

  Najlepiej podnieść maksymalnie czynsze i eksmisje dla niepłacących

 • Obiektywny

  Jeszcze nie miałem okazji zobaczyć tej sesji ale jestem pewny ze były kolejne prostackie prowokacje w wykonaniu niektórych awanturników.Przewodniczącemu do pięt nie dorastacie.

 • Bolo

  Pan Przewodniczący tak wczuł się w rolę, że już nie ma bata. Ze swoim przyjacielem D. Begerem próbują wszystko wcisnąć a nuż ciemny lud Świętochłowic to kupi. Do czasu.......A już pomoc dla MPGL ? dobrze, że uchwała nie przeszła.

 • głos sumienia

  Przewodniczący Rady Miejskiej osoba która powinna świecić przykładem, maseczkę nosi prawie na brodzie i robi cyrk z ustawieniem kamery ŚTM. Sądzę że to złośliwe zagrywki i celowe mające na celu pozbycia się kamer ŚTM z obrad raz na zawsze. Złośliwość i obłuda jest silniejsza od chęci współpracy dla dobra miasta! Panie Przewodniczący pora się opamiętać, przepada pan w oczach wyborców z sesji na sesję. Te trzy pozostałe lata które wam pozostały w tej kadencji ( o ile ją dociągniecie do końca) szybko miną, a potem może być różnie !

 • tak ino pytom

  Radni zdecydowali o przesunięciu, ale co na to właściciele obligacji? Albo RIO? Do tego fajna mi to sesja hybrydowa jak tylko 5 online. To raczej powinno być na odwrót. A może radni są już tak przepracowani, że kożdy chce iść na kwarantannę?

 • Były pracownik,-

  Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Lokalowej pomagać to tak jak pomagać bezrobotnemu co pracy nie chce podjąć. Tz ,,studnia bez dna"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również