Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice znów na końcu inwestycyjnego rankingu! 

 • Dodano: 2020-10-15 08:30, aktualizacja: 2020-10-15 08:46

W Świętochłowicach bez zmian. W najnowszym rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów nasze miasto znów znalazło się na ostatnim miejscu. 

Pismo „Wspólnota” jak co roku opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych samorządów. Najnowsze zestawienie obejmuje lata 2017-2019 i można powiedzieć, że pozycja Świętochłowic wśród liderów inwestycji jest stabilna. Wydały na inwestycje niecałe 277 zł w przeliczeniu na mieszkańca i wśród miast na prawach powiatu znów znalazły się na ostatnim miejscu. Podobnie było w rankingu za lata 2016-2018, a w latach 2015-2017 tylko oczko wyżej. Wszystko wskazuje na to, że wieloletnie zaniedbania w samorządowych inwestycjach jeszcze długo będą się kładły cieniem na naszym mieście, bo w obecnej sytuacji finansowej władze Świętochłowic na wiele nie mogą sobie pozwolić. 

Jak powstał ranking pisma „Wspólnota”? 

Inwestycyjny ranking pisma „Wspólnota” przygotowywany jest od blisko 20 lat. Jego autorzy podkreślają, że jest to jedno z najbardziej przejrzystych zestawień o stabilnej metodologii. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat.

- W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu – tłumaczą autorzy rankingu.

Jak wypadły inne miasta naszego regionu? 

Liderem inwestycji wśród miast na prawach powiatu jest Świnoujście, które wydało na ten cel ponad 3 600 zł – czyli prawie 13 razy więcej niż Świętochłowice. Z miast naszego regionu najlepiej wypadły Gliwice, które zajęły 4. miejsce w tym rankingu. W pierwszej dziesiątce są jeszcze Rybnik  (7. miejsce) oraz Tychy (8. miejsce). Nieco wyżej niż nasze miasto znalazły się: Siemianowice Śląskie (44. miejsce), Mysłowice (45. miejsce) i Jastrzębie-Zdrój (46. miejsce). 

Komentarze (28)    dodaj »

 • gość

  ćwierć wieku? oj lizusie, wystarczy przygotowane pod inwestycje wciągnąć do ksse i za pięć lat miadto będzie miało zrównoważony budżet i kasę na drogi, remonty kamienic. tylko trzeba umieć i chcieć. a wy z "wadzy" to nie specjalnie poza tabelkami w exelu i klepania populistycznych farmazonów po necie.! miało być lepiej a jest jeszcze bardziej do rziyci.

 • dziennikarz

  Sensacje o Alinie i Świdratym Łukaszu poruszą

 • Jacuś

  Jedyne co Begerowi "wychodzi" to zwalnianie ludzi. Bo wieloletnich urzędników zamienił na kolesi rodem spod budki z piwem, którzy specjalizują się w śledzeniu wiceprezydenta i dywagowaniu czy i ktory ją wyruch...a jako pierwszy . Beger nie umie z nikim wspolpracować ale za to z tymi dwoma wykolejeńcami, ktorych zatrudnił w urzędzie i ktorzy z wnosku Sonii Kwaśny mają teraz sprawę w prokuraturze i owszem. Ale już za chwileczkę, będzie lament i płacz. Ciekawy jestem tylko kiedy w koncu nasi bezradni-radni tacy jak Grudniok, Garbaciok, Wojciechowska, Łataś, Jankowiak czy nawet Nowak zrozumieją ze Beger na stanowisku prezydenta to pomyłka i jeśli go nie poskromią to pociągnie ich na polityczne dno. Był już w historii taki jeden - prezydent ..... imć Eugeniusz który też sobie myślał ...... Beger z facjaty nawet do niego podobny, niektórzy prawią ze idąc dotychczasową drogą - podobnie skończy.

 • fiki miki

  Na dno to pociągnie wszystkich "nowych" kolesi i koleżanki niejaki grześ wieczny nieudacznik

 • Jacuś

  Jedyne co Begerowi "wychodzi" to zwalnianie ludzi. Bo wieloletnich urzędników zamienił na kolesi rodem spod budki z piwem, którzy specjalizują się w śledzeniu wiceprezydenta i dywagowaniu czy i ktory ją wyruch...a jako pierwszy . Beger nie umie z nikim wspolpracować ale za to z tymi dwoma wykolejeńcami, ktorych zatrudnił w urzędzie i ktorzy z wnosku Sonii Kwaśny mają teraz sprawę w prokuraturze i owszem. Ale już za chwileczkę, będzie lament i płacz. Ciekawy jestem tylko kiedy w koncu nasi bezradni-radni tacy jak Grudniok, Garbaciok, Wojciechowska, Łataś, Jankowiak czy nawet Nowak zrozumieją ze Beger na stanowisku prezydenta to pomyłka i jeśli go nie poskromią to pociągnie ich na polityczne dno. Był już w historii taki jeden - prezydent ..... imć Eugeniusz który też sobie myślał ...... Beger z facjaty nawet do niego podobny, niektórzy prawią ze idąc dotychczasową drogą - podobnie skończy.

 • Że świon

  Tak dobrego prezydenta i radnych i przewodniczącego rady i jego zastępcy nigdy nie było. Wszyscy są czyści i wyprasowani. Walczą o godność Świętochłowic. O miejsca pracy zabytki slamsy i t d. Brak mi słów z uwielbienia do tego godnego grona. Niczym Danuta Holecka do Jarosława Kaczyńskiego całego PiSu i prezydenta Andrzeja Dudy.

 • Anna

  co wy chcecie od prezydenta Begera? to najlepszy prezydent od bardzo dawna stara się facet jak może żeby od dłużyc miasto i wyjść na prostą przestańcie go i jego wyborców obrażać

 • Stanley

  Gratuluję Pani Aniu tak trzymać, bo Prezydent Beger dużo zrobił już dla tego miasta a plany ma szerokie.

 • aple

  Jego wyborcy sami się obrazili stawiając krzyżyk przy nazwisku Beger na karcie wyborczej.

 • Maciek

  Brawo Pani Aniu. W końcu jakiś rozsądny głos. Pozdrawiam

 • voytek81

  zacytuje i zadam pytanie na które pewnie nie otrzymam odpowiedzi ... czy ktoś mi odpowie kto w tych latach 2015-2018 i wcześniej miał większość w Radzie Miejskiej?: "... lata 2017-2019 i można powiedzieć, że pozycja Świętochłowic wśród liderów inwestycji jest stabilna. Wydały na inwestycje niecałe 277 zł w przeliczeniu na mieszkańca i wśród miast na prawach powiatu znów znalazły się na ostatnim miejscu. Podobnie było w rankingu za lata 2016-2018, a w latach 2015-2017 tylko oczko wyżej" ... panie Karcz może pan się wypowie? najgłośniej pan "szczeka", czy podpisze się pan pod "inwestycjami w latach w których był pan viceprezydentem? w latach gdzie pana "stowarzyszenie miało większość w Radzie Miejskiej? na pana odpowiedz najbardziej liczą mieszkańcy, Kostemspkiego już nie ma i pewnie nie wróci, a pan niestety nadal w Radzie Miasta ....

 • gość

  może jesteś ślepy , ale ja widzę sporo terenów przygotowanych pod inwestycje w naszym mieście i nie jest to zasługa aktualnego. dwa lata minęły - co zrobiony by te tereny przyłączono do ksse? przygotowanie tych terenów kosztowało nas sporo i to one stanowią o długu tego miasta , ale jest jedyna realna droga na rozwój .wystarczy spojrzeć na analogiczny teren w zabrzu mikulczycach - niewiele lat potrzeba było by zostało zapełnione, przynosząc podatki , miejsca pracy i rozwój zakładów i zakładzików wokół.

 • Mieszkaniec

  Tu jak widać monopol ma chyba tylko delta trans który nie powala warunkami pracy. Natomiast jest dużo wolnego terenu od Uroczyska do Chebzia można by tam coś konkretnego postawić nie koniecznie jakieś korpo wykorzystujące pracowników ale nawet z dwojga złego nawet cokolwiek

 • voytek81

  "przygotowane przez nas" wreszcie ktoś winny zaniedbań, nadużyć i zadłużenia miasta z poprzedniej kadencji się odezwał ... Kręciliście wałki i chcecie kręcić nadal tylko dbając o własny interes a nie Nasze Miasto, kilka/kilkanaście lat doprowadziliscie miasto do tego co mamy za oknem - inwestycji nie było, rozwoju nie było, zaangażowania społecznego waszym podejściem też nie było, w statystykach bezrobocia też miasto "przoduje", to nie tylko powyższy artykuł wskazuje jak zruinowaliście Nasze Miasto - polecam informacje o mieście na stronach GUS - cyferki nie kłamią, a dywagowanie co dobrego zrobiliście, a obecny nie naprawdę jest dla mieszkańców co najmniej policzkiem (albo pokazaniem środkowego palca nam wszystkim) ...

 • gość

  jesteś zwykłą urzędniczą men... aktualnej włądzy! nigdy nie pracowałem w urzędzie , nie byłem radnym , ani powiązany z tym czymś , ba ja nawet nigdy nie zagłosowałem za kostempskim , bo nie jest z mojej bajki. w odróżnieniu od ciebie , sprzedajnej za 60 gr kreatury ( jeśli robisz to za darmo to jeszcze gorzej) staram się patrzeć realnie na to co dzieje się w tym mieście. dziwne , ale spokojnie pracując , w normalnej firmie zarabiam podobnie jak nie lepiej od prezydenta tego miasta , płacę tutaj podatki więc czuję się sponsorem , jak i wierzycielem długów mojego miasta ( to ja je będę spłacał) a nie obszczymurek twojego pokroju. jesteś zwykłym demagogiem... nie dotykaj rocznika statystycznego , bo nie znasz godziny kiedy trafisz na ekonometrystę , statystyka , czy demografa. rocznik statystyczny też trzeba umieć czytać. ty tylko powołując się na niego błaźnisz! chociażby tekstem o bezrobociu. świony to nie wyspa i dwa, trzy kilometry dalej są miasta o bezrobociu systemowym ( nie wiem czy to rozumiesz} a w samych świonach ofert pracy jest całkiem sporo.co do statystyk to przychody miasta maleją w liczbach rzeczywistych mimo inflacji, jedyne co wzrosło to pobory begerowi z marnych mniej niż 3 tysie nosiciela teczki profesora na politechnice do stawek normalnej middle class. żaden z twoich argumentów nie jest do obrony , możesz sobie co najwyżej wylewać swój humanistyczny populizm - kto nie z begerem to przeciwko was! jedyne co mogę ci obiecać to to , że w najbliższych wyborach zagłosuję przeciwko begerowi nawet jakbym miał głos oddać na kozę , owczarka niemieckiego , spikerkę telewizji planszowej , czy jej szefa , chociaż z nim było by przynajmniej wesoło bo niezły jajcarz, dwa lata minęły i jedyny sukces aktualnej "wadzy " to remont metalowców ....delikatnie mówiąc koślawy. żegnam! i nie szanuję bo nie ma czego!

 • Mieszkaniec

  Miastalo upadło od upadłości Huty Florian, ZuT Zgoda i KWK Polska. Wiesz w których latach a może jeszcze cię wtedy w Świętochłowicach nie było :D? I co to wina Kostempskiego? Co do bezrobocia nie oczekuj zbyt wiele od ameb których w Świętochlowicach jest co nie miara.

 • voytek81

  Miasto upadło bo przemysł upadł? Katowice - likwidacja kopal, hut (ogólnie cały przemysł) - jedno z najmniejszego bezrobocia w kraju, powiesz miasto wojewódzkie to się "udało" bo wykorzystało szanse, ok można tak powiedzieć, Siemianowice Śląskie - kilkanaście lat temu miasto w statystykach niżej niż Nasze Świętochłowice - teraz o wiele wyżej (polecam dane GUS), można? można! trzeba umieć zarządzać miastem, a nie okradać je (rodziny radnych z kamienicami w centru miasta), czy żyć na koszt Mieszkańców jak karcz i kostempski, głosować bezmyślnie nad uchwałami nie mając pojęcia o zarządzaniu gmina (g.krol radna - brak umiejętności obsługi komputera) - tak to jest poziom włodarzy miasta przez ostatnie kilkanaście lat!!! Powiadasz przemysł upadł ... na jakich miejscach wśród powiatów znajdują się Świętochłowice w rankingu pozyskania funduszy unijnych za kadencji stowarzyszenia "razem..."? to też wina upadającego przemysłu? ps poziom stowarzyszenia "razem..." nazywać mieszkańców miasta amebami ... fakt na to liczycie że bezmyślnie powicie jak wiele zrobiliście dla Świętochłowic, jak dobrze było za waszej kadencji by dostać się znów do koryta ...

 • Mieszkaniec

  Voytek81Widzisz nie wiem czy jesteś malolatem czy przyjezdny ale po Twoim wpisie ewidentnie nie wiesz co się stało w Świętochłowicach od 1990-2000r

 • voytek81

  to wytłumacz mi i mieszkańcą co sie stało w latach 1990-2000? ps pamiętam jeszcze co było przed 1989 ;)

 • ewa

  te - wykształcony inaczej - wróć do podstawówki i powtórz deklinację słowa mieszkańcy, zwłaszcza celownika liczby mnogiej

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również