Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicka drogówka podsumowała działania "Niechroniony...ale bezpieczny"

 • Dodano: 2021-04-01 08:15, aktualizacja: 2021-04-01 06:25

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki podsumowali poniedziałkowe działania „Niechroniony, ale bezpieczny”.

Nadrzędnym celem akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Mimo to policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Stróże prawa ujawnili ponad 20 wykroczeń. W ręce mundurowych wpadło 2 nietrzeźwych rowerzystów. Drogówka apeluje o rozwagę i przypomina o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu.

W miniony poniedziałek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach przeprowadzili działania o nazwie „Niechroniony, ale bezpieczny”. Nadrzędnym celem akcji jest egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ś cisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mimo to policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego, dlatego też stróże prawa podczas poniedziałkowych działań szczególnie zwracali uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników rowerów i pieszych.

Mundurowi świętochłowickiej drogówki nadzorem objęli miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. W działaniach wzięło udział 8 policjantów. Ujawnili oni łącznie ponad 20 wykroczeń. Kierujący najczęściej popełniali wykroczenie polegające na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości w obrębie przejść dla pieszych. Nałożono 13 mandatów karnych. W ręce mundurowych wpadło 2 nietrzeźwych rowerzystów. Na mężczyzn nałożono mandat karny w wysokości 500 złotych.

Przypominamy, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie

Drogówka apeluje o rozwagę i przypomina o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Rowerzyści poruszający się ulicami muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Jednoślad jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Jednak rowerzyści poruszający się ulicami naszego miasta muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Stróże prawa przypominają o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu i apelują o rozwagę. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi szczególne zagrożenie na drodze, nie tylko dla samego siebie. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Rowerzystów nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria samochodu. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego cyklista może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. W konfrontacji z samochodem rzadko kiedy ma szanse na wyjście z tego bez szwanku.

Policjanci przypominają!

W myśl obowiązujących przepisów rowerzyście, który znajduje się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu), grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywna. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (0,5 promila alkoholu i więcej) grozi kara aresztu albo grzywna. Sąd może również orzeczenia wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Znam ich

  Karać karać ta patole nie przestrzegającą przepisów Do tego ustawić kilka fotoradarów w miejscach niebezpiecznych Polak tylko przed surowa kara zwalnia i mysi apele nie pomagają Jak jadą do krajów zachodnich to są przykładnymi kierowcami i z niemieckim policjantem nie dyskutują

 • zatroskany obywafel

  Niechroniony, ale z mandatem. Kolejna akcja ściągania haraczu. Ile z tych mandatów było naciąganych i wcisnęliście je ludziom, którzy nie znają prawa, ale boją się milicji, więc na wszelki wypadek do wszystkiego się przyznają i biorą każdy mandat, byle mieć święty spokój i nie dostać paralizatorem, albo zostać gdzieś wywiezionym i potem się okażę że zaatakował głową kolano policjanta...

 • Mieszkaniec

  Mało bo muszą łupić kierowców przy rondzie, gdzie nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem, a jedynie zapychanie statystyk i kieszeni.

 • Kierowca

  Najbardziej "niebezpieczne" miejsce w Świonach, co tam było wypadków przy rondzie na Zgodzie, trzeba jeszcze większe ograniczenie prędkości postawić żeby poprawić statystyki i budżet - totalny absurd

 • Kierowca

  8 policjantów 20 wykroczeń. Srednio każdy mundurowy wypisal 2,5 mandatu na 8h dzień pracy. To chyba słabo? Jadąc samochodem po mieście w ciągu godziny widuję więcej wykroczeń.

 • inny kierowca

  a swoje wykroczenia widzisz?? czy tylko u innych??

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.