Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicka drogówka podsumowała działania "Niechroniony...ale bezpieczny"

 • Dodano: 2021-04-01 08:15, aktualizacja: 2021-04-01 06:25

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki podsumowali poniedziałkowe działania „Niechroniony, ale bezpieczny”.

Nadrzędnym celem akcji jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Mimo to policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Stróże prawa ujawnili ponad 20 wykroczeń. W ręce mundurowych wpadło 2 nietrzeźwych rowerzystów. Drogówka apeluje o rozwagę i przypomina o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu.

W miniony poniedziałek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach przeprowadzili działania o nazwie „Niechroniony, ale bezpieczny”. Nadrzędnym celem akcji jest egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ś cisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mimo to policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego, dlatego też stróże prawa podczas poniedziałkowych działań szczególnie zwracali uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników rowerów i pieszych.

Mundurowi świętochłowickiej drogówki nadzorem objęli miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. W działaniach wzięło udział 8 policjantów. Ujawnili oni łącznie ponad 20 wykroczeń. Kierujący najczęściej popełniali wykroczenie polegające na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości w obrębie przejść dla pieszych. Nałożono 13 mandatów karnych. W ręce mundurowych wpadło 2 nietrzeźwych rowerzystów. Na mężczyzn nałożono mandat karny w wysokości 500 złotych.

Przypominamy, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie

Drogówka apeluje o rozwagę i przypomina o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Rowerzyści poruszający się ulicami muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Jednoślad jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Jednak rowerzyści poruszający się ulicami naszego miasta muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Stróże prawa przypominają o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu i apelują o rozwagę. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi szczególne zagrożenie na drodze, nie tylko dla samego siebie. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Rowerzystów nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria samochodu. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego cyklista może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. W konfrontacji z samochodem rzadko kiedy ma szanse na wyjście z tego bez szwanku.

Policjanci przypominają!

W myśl obowiązujących przepisów rowerzyście, który znajduje się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu), grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywna. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (0,5 promila alkoholu i więcej) grozi kara aresztu albo grzywna. Sąd może również orzeczenia wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Znam ich

  Karać karać ta patole nie przestrzegającą przepisów Do tego ustawić kilka fotoradarów w miejscach niebezpiecznych Polak tylko przed surowa kara zwalnia i mysi apele nie pomagają Jak jadą do krajów zachodnich to są przykładnymi kierowcami i z niemieckim policjantem nie dyskutują

 • zatroskany obywafel

  Niechroniony, ale z mandatem. Kolejna akcja ściągania haraczu. Ile z tych mandatów było naciąganych i wcisnęliście je ludziom, którzy nie znają prawa, ale boją się milicji, więc na wszelki wypadek do wszystkiego się przyznają i biorą każdy mandat, byle mieć święty spokój i nie dostać paralizatorem, albo zostać gdzieś wywiezionym i potem się okażę że zaatakował głową kolano policjanta...

 • Mieszkaniec

  Mało bo muszą łupić kierowców przy rondzie, gdzie nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem, a jedynie zapychanie statystyk i kieszeni.

 • Kierowca

  Najbardziej "niebezpieczne" miejsce w Świonach, co tam było wypadków przy rondzie na Zgodzie, trzeba jeszcze większe ograniczenie prędkości postawić żeby poprawić statystyki i budżet - totalny absurd

 • Kierowca

  8 policjantów 20 wykroczeń. Srednio każdy mundurowy wypisal 2,5 mandatu na 8h dzień pracy. To chyba słabo? Jadąc samochodem po mieście w ciągu godziny widuję więcej wykroczeń.

 • inny kierowca

  a swoje wykroczenia widzisz?? czy tylko u innych??

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również