Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach włączyła się w realizację projektu „Schody dla życia”, który ma na celu przypomnienie algorytmu postępowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia, a także promowanie idei udzielania pierwszej pomocy. Pomysłodawcą projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która do udziału w nim zaprosiła wiele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zdrowie.
Świętochłowicka policja włącza się w projekt "Schody dla życia"
Świętochłowiccy policjanci włączyli się do projektu o nazwie "Schody dla życia". Polega on, na oklejeniu tak zwanych podstopnic schodów, algorytmem udzielania pierwszej pomocy. Każdy stopień to punkt algorytmu, zgodnego z obecnie obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Projekt ma na celu przypomnienie algorytmu postępowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia, a jego powtarzanie, pozwoli w sytuacji stresowej działać automatycznie. Oprócz przypominania zasad, idea „Schody dla życia” ma na celu, także zachęcać do udzielania pierwszej pomocy.
Do realizacji projektu włączyli się m.in.: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Centrum Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Bielskie Pogotowie Ratunkowe w Bielsku-Białej, Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach oraz Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.
Odpowiednia pomoc ratuje życie
Pamiętajmy, że w przypadku zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia ważna jest każda chwila. Im szybciej osobie poszkodowanej zostanie udzielona pomoc, tym większe są szanse na jej uratowanie.
Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:
- Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
- Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
- Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
- Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
- Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
- Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.