Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicki szpital zostanie dokapitalizowany! Placówka otrzyma 4 mln zł

  • Dodano: 2023-08-30 14:30

Szpital powiatowy ZOZ Świętochłowice otrzyma 4 mln zł w ramach dokapitalizowania. Niestety nie jest to nawet połowa z potrzebnych na pokrycie zobowiązań ponad 13 mln zł. Prezydent Świętochłowic zapowiada, że będzie zabiegał o ponowne dokapitalizowanie szpitala.

4 mln zł dla ZOZ Świętochłowice. Nie pokryje to jednak wszystkich zobowiązań placówki

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Świętochłowice 28 sierpnia radni zadecydowali o dokapitalizowaniu Szpitala powiatowego ZOZ Świętochłowice. Placówka dostanie dodatkowe 4 mln zł z budżetu państwa.

– Było to możliwe dzięki dodatkowym środkom z budżetu państwa, które udało mi się wywalczyć dla Świętochłowic w ramach uzupełnienia subwencji ogólnej. Będę zabiegał o to, aby z chwilą, gdy trafią do nas kolejne rządowe pieniądze, ponownie dokapitalizować szpital – czytamy w mediach społecznościowych Daniela Begera, prezydenta Świętochłowic.

Jak zauważa prezydent, środki te nie zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby szpitala, tylko na pokrycie jego dotychczasowych zobowiązań. W tym przypadku 4 mln zł to zaledwie mała część potrzebnej kwoty, ponieważ na ten moment szpitalowi brakuje ponad 13 mln zł.

– Sytuacja będzie się pogarszać mimo finansowych kroplówek i realizacji części założeń oszczędnościowych wypracowanych przez zespół naprawczy. Niestety, nie zmienia się rynek pracy, a wycena świadczeń medycznych jest nadal niewystarczająca w stosunku do wzrostu kosztów funkcjonowania i działalności szpitala - w tym kolejnego wzrostu płac – zapowiada.

Problemy w świętochłowickim szpitalu

W celu polepszenia sytuacji finansowej szpitala wprowadzono już kilka zmian organizacyjnych. Oddziały neonatologii i patologii noworodka zostały połączone, dzięki czemu koszty ich utrzymania zmniejszyły się, a ponowne uruchomienie oddziału chirurgii z nową panią ordynator zwiększyło przychody. Zmniejszono też liczbę pracowników administracji, a żadna z trzech odchodzących osób nie otrzymała odprawy.

Mimo że wydaje się, iż wszystko jest na dobrej drodze, szpital nadal mierzy się z wieloma problemami. Na niektórych oddziałach brakuje medyków, a część personelu medycznego oczekuje wzrostu wynagrodzeń w sposób adekwatny do reszty regionu, jednak szpital nie jest w stanie zapewnić podwyżek. Liczba porodów w szpitalu zwiększyła się, ale nadal nie poskutkowało to zbilansowaniem oddziału. Pielęgniarki i położne kontraktowe nie zarabiają stawek rynkowych, przez co odchodzą do placówek oferujących wyższe wynagrodzenie. 

– Ze swojej strony zrobię wszystko, aby szpital nadal funkcjonował. Przed nami kolejne miesiące walki o jego utrzymanie. Dziękuję tym wszystkim, którzy rozumiejąc sytuację zaangażowali się w poprawę kondycji finansowej szpitala i liczę na Wasze dalsze wsparcie – przekazuje prezydent Świętochłowic.

Prezydent Świętochłowic wkrótce planuje spotkać się z zespołem roboczym, składającym się z pracowników szpitala, radnych i ekspertów, w celu podsumowania ostatnich kilku miesięcy działań na rzecz szpitala.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Zatroskana

    Coś poszło nie tak z tym światem. Ludzi nie leczą a na każdym dosłownie kroku zrzutki, licytacje, kiermasze, skarbonki i wieczne narzekanie fundacji kocia brygada. Dobrze jest pomagać ale tu jest coś nie halo !Ogarnijmy się !Czy jest instytucja która może sprawdzić działalność fundacji ?!

  • MK

    O, wspaniała wiadomość. Szpital nie płaci stawek niższych niż rynkowe. Szpital niektórym lekarzom zatrudnionym na umowach w ogóle nie płaci. Znam osoby czekające na wynagrodzenie za lipiec .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również