Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiczanie zajęli III miejsce w konkursie wiedzy o regionie "Silesia Incognita"

  • Dodano: 2020-09-07 13:00, aktualizacja: 2020-09-08 13:10

Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (pod opieką Katarzyny Jendrusiewicz) z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" w Świętochłowicach zajęli III miejsce w konkursie wiedzy o regionie "Silesia Incognita 2020"!

W piątek, 4 września 2020 roku, poznaliśmy wyniki konkursu "Silesia Incognita 2020". Najlepsze dwuosobowe drużyny, wyłonione w eliminacjach 26 marca 2020 roku spotkały się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 7 drużyn z 7 szkół z 6 miejscowości: 14 uczniów przygotowanych przez 7 nauczycieli, z czego 1 nauczyciel przygotował więcej niż jedną drużynę! 

Świętochłowiczanie zajęli III miejsce

W zmaganiach finałowych, które dostarczyły sporo emocji, młodzi znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Było to możliwe dzięki  patronowi honorowemu konkursu, Łukaszowi Kohutowi, posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

- Dziękujemy drużynom i nauczycielom–opiekunom za ich pracę i zaangażowanie. Gratulujemy wszystkim laureatom i znawcom Śląska. A zwycięzcom życzymy niezapomnianej przygody w Brukseli, tak jak niesamowitą przygodą jest odkrywanie Śląska, tego niezwykłego miejsca - piszą organizatorzy konkursu. 

Oto najlepsi z najlepszych:

  • I miejsce:
    • Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach / 88,5 pkt.
       
  • II miejsce:
    • Wojciech Biolik i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 85,25 pkt.
       
  • III miejsce:
    • Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach / 85 pkt.
       
  • IV miejsce:
    • Stefania Podleśny i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych nr 5 w Rybniku / 80,5 pkt.
       
  • V miejsce:
    • Julia Cieślikowska i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach / 79,75 pkt.
       
  • VI miejsce:
    • Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu / 78,5 pkt.
       
  • VII miejsce:
    • Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 70,5 pkt.
       

Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (pod opieką Katarzyny Jendrusiewicz) z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" w Świętochłowicach zajęli III miejsce w konkursie! Uczniowie stworzyli prezentację pt. "Życie na osiedlu robotniczym".

- W ścisłym finale brało udział tylko siedem drużyn - Świętochłowice reprezentowała tylko nasza szkoła. Do drugiego miejsca zabrakło 0,25 punkta! Jestem bardzo dumna z naszych chłopaków - skomentowała Katarzyna Jendrusiewicz - opiekunka grupy. 


Na czym polega wyjątkowość "Silesia Incognita"?

- "Silesia Incognita" to je [...] tako trocha rock'n'rollowo edukacjo regiōnalno. [...] Chcymy pokozać tyn efekt "Wow!", efekt "Jezderkusie!". Chcymy, coby te bajtle yntliś pedziały same do sia: "Jezderkusie! My to mōmy ale szczynście, że miyszkōmy prawie na Ślōnsku!" – tak o konkursie mówi Marcin Melon, jego pomysłodawca ze Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.

Do uczestnictwa w konkursie zaproszono uczniów starszych klas szkół podstawowych (V–VIII) z województwa śląskiego. Najwyżej ocenione prezentacje poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: 

  • historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, 
  • historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach), 
  • etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) 
  • i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki "Domy bezdomne").


Konkurs składał się z dwóch etapów

Eliminacje, których wyniki podano 26 marca 2020 roku, polegały na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlegała wiedza autorów najwyżej ocenionych 32 prezentacji – podczas zmagań finałowych czekały nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji.

Przewodniczący jury, Michał Dzióbek, wskazuje, że poziom nadesłanych projektów, podobnie jak w poprzednich edycjach, był zróżnicowany, na co wpływa m.in. spora rozpiętość wiekowa uczestników oraz stopień zaangażowania nauczyciela–opiekuna. Również w tym roku uwagę jurorów zwróciła różnorodność podjętych tematów: w prezentacjach są przykłady zarówno wątków ogólnoregionalnych, syntezujących informację o najważniejszych wydarzeniach (np. powstania śląskie) czy postaciach historycznych (np. Joanna Schaffgotsch), jak i wątków lokalnych. 

- Twórcy podejmujący tematy dotyczące miejscowości, zabytków czy postaci ważnych dla lokalnych społeczności bardzo często splatali je z własnymi wątkami genealogicznymi – dodaje Michał Dzióbek. 

Na konkurs wpłynęło 49 zgłoszeń drużyn z 40 szkół z 21 miejscowości! Do finału konkursu zakwalifikowały się 32 drużyny z 28 szkół z 18 miejscowości: 64 uczniów przygotowanych przez 29 nauczycieli, z czego 3 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! 

Organizatorem konkursu było Muzeum Miejskie w Tychach i Szkoła Podstawowa nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Patronat merytoryczny objął Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również