Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiczanin złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

  • Dodano: 2020-07-22 06:45, aktualizacja: 2020-07-22 06:59

Mundurowi ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego, który nie zatrzymał się na czerwonym świetle. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Grozi mu teraz do 5 lat więzienia

W dniu wczorajszym przed godziną 9:00 rano, na ul. Wojska Polskiego świętochłowicka drogówka zatrzymała do kontroli kierującego osobowym renault,  który nie zatrzymał się na czerwonym świetle. Za kierownicą auta siedział 54-letni mieszkaniec miasta. Podczas czynności okazało się, że mężczyzna ten nie ma przy sobie prawa jazdy, następnie podczas sprawdzania świętochłowiczanina w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że posiada on aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd.  Ponadto renault, którym podróżował mieszkaniec Świętochłowic, nie posiadało OC.  Wkrótce nieodpowiedzialny mężczyzna odpowie za złamanie sądowego zakazu. Za niestosowanie się do orzeczenia sądowego 54-latkowi grozi nawet do 5 lat więzienia.

Przypominamy: 

Art. 244 Kodeksu Karnego

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, [...], prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową [...], podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Art. 130a Ustawy prawo o ruchu drogowym

Ust. 1 pkt 6) Pojazd usuwany jest z drogi na koszt właściciela w przypadku kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienia do kierowania tym pojazdem [...].

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Rada

    Niech powoła się na precedens NAJSZTUBA i

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.