Wiadomości z Świętochłowic

Szczepienia w czasach pandemii

  • Dodano: 2020-06-25 11:15

Jakie są skutki wstrzymania szczepień ochronnych i zalecanych ze względu na pandemię? Czy koronawirus nie jest na Śląsku tak groźny, jak nam się wydaje? 

 

Zaryzykuję taką tezę – przyznaje dr hab. n. med. Brygida Adamek, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii z Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu w specjalnym wywiadzie dla programu „Kierunek Zdrowie” emitowanego w Telewizji TVS- Gdyby strach przed koronawirusem był lekarstwem, dawkowalibyśmy go sobie wszyscy na świecie trzy razy dziennie. To, że jest tu u nas, na Śląsku, dużo zakażonych nie oznacza, że dużo osób choruje – mówi dr hab. n. med. Brygida Adamek. 

 

Nie oznacza to jednak, jej zdaniem, że możemy lekceważyć środki bezpieczeństwa.

- Maseczki, dystans i dezynfekcja to podstawa – dodaje dr Adamek.

Choroby zakaźne to jednak nie tylko Covid-19.  Tymczasem epidemia koronawirusa w początkowym okresie spowodowała w Polsce wstrzymanie na cztery tygodnie szczepień ochronnych i zalecanych. Obecnie konieczne staje się nadrobienie tej przerwy. Zwłaszcza że choroby, którym zapobiegamy, szczepiąc dzieci (np. odra), stanowią większe zagrożenie, niż obecna pandemia – twierdzą eksperci.

 

Koronawirusa nie może więc powodować opóźnień w realizacji programu obowiązkowych szczepień ochronnych.  Są bowiem skuteczne w zwalczaniu chorób tylko wówczas, gdy przeprowadza się je masowo i powszechnie. Dowodzą tego doświadczenia historyczne. Powszechne szczepienia przeciwko czarnej ospie doprowadziły do eliminacji tej wyjątkowo niebezpiecznej choroby w okolicach 1980 r. Jeśli zaszczepiony jest niewielki odsetek populacji lub między szczepieniami są przerwy niezgodne z dawkowaniem szczepionki, drobnoustroje chorobotwórcze mogą ulec mutacjom, w wyniku których powstają nowe szczepy chorobotwórcze, wobec których dostępne szczepionki nie są skuteczne. 

 

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: czy szczepienia w dobie pandemii są bezpieczne? Czy można ryzykować, szczepiąc dzieci wieloskładnikowymi  szczepionkami, i czy zasadne jest też szczepienie przeciw grypie?

 

W programie „Kierunek Zdrowie” zostanie wyjasnione, co dzieje się w organizmie po podaniu szczepionki. Widzowie poznają odpowiedź na pytanie, czy szczepionki na grypę mają sens, dlaczego niektórzy po szczepieniu chorują i  najważniejsze, a także kiedy doczekamy się szczepionki na koronawirusa.

 

A co z tymi, którzy w wirusy nie wierzą, a w obecnej epidemii szukają teorii spiskowych?

Niech pozostaną przy swojej wierze. To, że czegoś nie widać, nie znaczy, że tego nie ma – przekonuje dr hab. n. med. Brygida Adamek. – Kiedyś nie wierzono też w bakterie – dodaje.

Cały wywiad można będzie zobaczyć w programie „Kierunek Zdrowie” – premiera w piątek 26 czerwca o 16:45 w TVS.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: TVS / Maria Zawała (autorka programu Kierunek Zdrowie)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również