Profilaktyk społeczna ze świętochłowickiej komendy policji wspólnie z funkcjonariuszem miejscowej straży miejskiej odwiedziła Państwową Straż Pożarną w Świętochłowicach.
W prelekcji, która miała na celu omówienie zagrożeń, jakie niosą za sobą narkotyki i dopalacze wzięli udział świętochłowiccy strażacy.
Podczas spotkania zaprezentowano walizkę edukacyjną, która służy do obrazowego przedstawienia wyłącznie osobom dorosłym, jakie formy mogą przybierać substancje psychoaktywne oraz jakie przedmioty wskazują na to, że ich posiadacz je zażywa.
Pod koniec minionego tygodnia profilaktyk ze świętochłowickiej komendy policji odwiedziła miejscową jednostkę Państwowej Straży Pożarnej. Policjantka wspólnie ze strażnikiem miejskim przeprowadziła warsztaty dla strażaków z zakresu profilaktyki uzależnień w ramach kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Piątkowa prelekcja była pierwszym spotkaniem z cyklu szkoleń poruszających problematykę zażywania środków psychoaktywnych. Mundurowa wraz z funkcjonariuszem świętochłowickiej straży miejskiej opowiadała strażakom o tym, jak szkodliwe i niebezpieczne są narkotyki i dopalacze oraz o tym, jak wpływają one na zachowania osób, które je zażywają. Bez wątpienia bardzo pomocnym narzędziem podczas prelekcji okazała się walizka profilaktyczna, w którą zostali wyposażeni zarówno mundurowi miejscowej policji, jak i straży miejskiej. Za sprawą współpracy miejscowej komendy ze świętochłowickim magistratem, pod koniec stycznia br. Prezydent Świętochłowic Pan Daniel Beger przekazał nowe narzędzie do walki z substancjami psychoaktywnymi w ręce szefa miejscowej policji kom. Bogdana Kołodzieja. Kuferek edukacyjny zawiera atrapy najbardziej popularnych narkotyków i dopalaczy i służy do obrazowego przedstawienia wyłącznie osobom dorosłym, form jakie mogą przybierać narkotyki oraz jakie przedmioty wskazują na to, że ich posiadacz zażywa środki odurzające. W prezentowanej przez policjantkę walizce edukacyjnej każda substancja opatrzona jest specjalnym opisem wraz z nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Zawiera także przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania, przechowywania, dystrybucji i wykrywania narkotyków, a które powinny wzbudzić niepokój u dorosłych opiekunów. Omówiono także przykłady najczęściej wybieranych miejsc oraz sposobów ukrywania narkotyków przez nieletnich. W trakcie spotkania zaprezentowano również alko i narko-gogle, które imitują świat widziany oczami osoby po zażyciu substancji psychoaktywnych lub alkoholu.