Wiadomości z Świętochłowic

Taneczna opowieść o życiu "doktórki od familoków" w Świętochłowicach

  • Dodano: 2024-02-21 13:45

Uczniowie klasy 7as ze świętochłowickiej Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Matka Boska Szopienicka”, opowiadającym o pracy doktor Jolanty Wadowskiej – Król.

Spektakl teatralny w Świętochłowicach

W latach 70. pani doktor zapoczątkowała badania dzieci, mieszkających w katowickiej dzielnicy Szopienice, w bezpośrednim sąsiedztwie huty ołowiu. Badania wiodły do odkrycia nieznanej dotąd choroby, ołowicy. Działania lekarki doprowadziły do przebadania i objęcia opieką prawie 5000 dzieci.

Reżyserką tego tanecznego widowiska jest pani Agnieszka Cygan, prywatnie wnuczka pani doktor. Na scenie, oprócz tancerzy, pojawiły się także archiwalne materiały telewizyjne z lat 70. oraz wypowiedzi samej doktor Wadowskiej – Król. Po przedstawieniu reżyserka, wraz z tancerzami, odpowiadała na pytania młodej widowni, nie zabrakło dodatkowych komentarzy i refleksji.

- Wcześniej nie słyszeliśmy o tej postaci – komentowali uczniowie SP2  - Spektakl przybliżył nam sylwetkę pani doktor, z pewnością była to bardzo odważna i nieustępliwa kobieta – dodała Ola Śliwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również