Wiadomości z Świętochłowic

Trwa oczyszczanie stawu Kalina w Świętochłowicach. Jakie postępy poczyniono?

 • Dodano: 2022-01-20 13:45

W Świętochłowicach od wielu miesięcy realizowany jest projekt „Poprawa, jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności”. O to jak wygląda stan prac, dopytuje Łukasz Respondek, jeden ze świętochłowickich radnych, a magistrat odpowiada.

Jak wyglądają postępy realizowanej inwestycji?  

Okazuje się, że ze stawu Kalina udało się już wydobyć 60 procent osadów dennych. Zakończono proces termicznej destylacji w tzw. pryzmie pilotażowej. To jednak nie wszystko.

Jak wyjaśnia magistrat, obecnie trwają roboty związane z wydobyciem i odwodnieniem (komprymacją) osadów dennych. Uformowano pierwszą pryzmę pełnowymiarową. Prowadzone są prace związane z zabudową części technologicznej zgodnie z zaproponowaną przez wykonawcę technologią. W zakresie branży sanitarnej zakończono betonowanie komory mieszania na terenie pompowni  Komandra.

- Zgodnie z przyjętą przez wykonawcę kolejnością prowadzenia robót po wydobyciu osadów dennych z dna stawu i ich unieszkodliwieniu rozpoczną się prace związane z docelowym zagospodarowaniem terenu. Zakres i elementy zagospodarowania terenu zostały określone w zatwierdzonej koncepcji zagospodarowania terenu wokół stawu Kalina – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.


Źródło: UM Świętochłowice, własne, Łukasz Respondek

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj »

 • FAELIX42

  SUPER , KOSTEMPSKI TAK REWITALIZOWAL ZE POSZEDL SIEDZIEC RAZEM Z MATKA

 • Mieszkaniec

  Szybciej zrobią staw Kaline niż ulice Nowa , do 30 listopada miały zostać ukończone roboty wymiany kanalizacj , wraz z obudową chodników i nowej nawierzchni drogi .Chodniki nie odebrane a już się zapadają , a krzywe jak fale Dunaju, zresztą co się dziwić jak firma robiaca chodniki pije alkohol podczas prac .Chodniki robią od podstaw a krzywo że wstyd , ciekawe który urzędnik się podpisze pod odbiorem Po drugie firma powinna płacić kary za nie wykonanie pracy w terminie

 • Karlus ze Hugobergu

  widza że tyn nasz mody radny niy je taki bezradny,Łukasz dej pozor na to jak sie tam kulo.

 • Dumny z miasta

  A co ma radny do tego?? Każdy może pójść i sprawdzić na jakim etapie jest realizacja projektu. Dobrze, że wreszcie nowy prezydent wziął się uczciwie za to. Widać efekty.

 • Karlus ze Hugobergu

  no twoji nowiny i sprawozdanio z bauplacu w magistracie niy wysłuchajom a Łukasza TAK

 • niywierny tomek

  Efekt bydzie dopiyro wtedy jak sie prezydynt i szef tyj firmy sie wykompiom w Kaline.

 • Pilot

  Super! Może już nie będzie śmierdzieć! A na spacer będzie gdzie chodzić

 • Owad

  Ostatnio mniej śmierdzi , a to plus.

 • tylko PiS

  mniej śmierdzi bo POpaprańcy się nie pokazują

 • Felek

  Cieszę się bardzo że prace idą do przodu, wreszcie,tyle lat to trwało.Brawo . Porządna firma ,mieszkam obok i obserwuję.

 • nie pijcie tyle!

  "Proces destylacji"?! Chyba wy za dużo "destylujecie"!!!

 • jorg

  mosz smak prziłaż z flaszką i pij z nimi

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.