Wiadomości z Świętochłowic

Trwają uzgodnienia techniczne do budowy Centrum Przesiadkowego Mijanka

 • Dodano: 2021-03-08 08:15, aktualizacja: 2021-03-08 06:16

Projekt Centrum Przesiadkowego "Mijanka" wraz z przebudową skrzyżowania ulic Katowickiej i Wojska Polskiego jest przedmiotem wielu uzgodnień.

Budowa przystanku kolejowego przy Mijance także staje się realna

W czwartek, 4 marca 2021 r., odbyła się wideokonferencja zastępcy prezydenta miasta Adama Trzebinczyka, pracowników Biura Dróg i Mostów wraz z projektantem nowoprojektowanego TUNELU z przedstawicielami PKP PLK i GZM. Spotkanie dotyczyło uzgodnienia warunków technicznych budowy obiektu inżynierskiego – tunelu drogowego w ramach zadania pn. „Projekt rozbudowy dróg powiatowych ulicy Katowickiej oraz ulicy Wojska Polskiego wraz z budową zintegrowanego centrum przesiadkowego „Mijanka” w Świętochłowicach” z uwzględnieniem projektu przebudowy linii 137 oraz budowy linii metropolitarnej opracowywanej w ramach programu Kolej+.

Podczas rozmów ustalono, że nowy tunel zostanie zaprojektowany tak, aby wyjść naprzeciw założeniom planowanego układu torowego kolei metropolitarnej oraz nowego przystanku kolejowego „Mijanka”. Dodatkowo w tunelu mają znaleźć się wejścia na perony przyszłego przystanku kolejowego.

– Warto rozmawiać i tworzyć projekt, który będzie nie tylko dobry teraz, ale także w przyszłości, by nie blokować rozwoju Świętochłowic. Cieszę się, że wspólnymi siłami dążymy do przebudowy tego ważnego skrzyżowania, a także budowy nowego przystanku kolejowego, który w połączeniu z Centrum Przesiadkowym „Mijanka” stanie się centralnym węzłem komunikacji publicznej w Świętochłowicach. Dziękuję za zaangażowanie panu posłowi Jerzemu Polaczkowi, który pilotował sprawę od samego początku i pomógł w wielu aspektach – mówi Adam Trzebinczyk, zastępca prezydenta Miasta Świętochłowice.

Obecnie trwają prace projektowe w ramach przedmiotowego opracowania. Kompletna wielobranżowa dokumentacja projektowa powinna być gotowa w ciągu najbliższego roku, tak aby możliwe było rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w 2023 roku (posiadając zapewnienie finansowania zadania inwestycyjnego).

Komentarze (15)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Pomijając fakt, że wyciąganie tego projektu trochę śmierdzi, to uważam, że perony planowanego przystanku kolejowego powinny być dokładnie nad przyszłym tunelem: da to nieco mniej drogi z przystanków autobusowych i tramwajowych. Oprócz tego, aby uelastycznić układ torowy należy utworzyć skręty w relacji Świętochłowice Centrum --> Zgoda i odwrotnie, co da możliwość zawracania tramwajów na Mijance: na pewno umożliwi to zachowanie ruchu tramwajów w Świętochłowicach w trakcie remontów bezpośrednio sąsiadujących z Mijanką torowisk oraz na wypadek awarii na trasie.

 • Stefan

  nawet powiedzialbym ,ze przy planowanym remoncie torowiska tramwajowego od ul.Zolnierskiej nalezaloby zabudowac rozgalezienie od Gazowni do Chorzowa z kierunku Chorzowa Batorego.

 • Robertt

  A fińskie domki jak złoto są już widoczne z międzynarodowej stacji kosmicznej. Brawo rudy

 • Ztm

  Przystanek kolejowy na mijance? Nie nie, wystarczy przystanek autobusowy 870 przy rondzie, gdzie w porywach wysiadają dwie osoby, a autobus musi zjeżdżać z DTS i często staje w korkach w godzinach szczytu na samym dojezdzie do ronda. I tak oto z szybkiego połączenia Katowice - Gliwice zostały wspomnienia.

 • Staruch

  Póki co to naprawcie do poziomu równego z torami tramwajowymi nawierzchnię po obu stronach przystanku przy kościele na ul. Katowickiej. Teraz do tramwaju nawet niskopodłogowego trzeba się wspinać, wdrapywać. O wykonaniu tam peronu nie wspomnę nawet. bo to chyba za tanio by wyszło.

 • leopold

  Prezydent sypie pomysłami z rękawa. Co prawda z braku lotności korzysta z tego co kiedyś sam odrzucił, ale zaskakuje mnogością rozkręcanych spraw. Jest jednak takie małe ale. Ale na większość tych pomysł ów nie ma pokrycia finansowego. Nie ma dziś i nie będzie w najbliższych latach. Ale w tym mieście do tradycji należy robienie projektów do szafy z projektem wykonania za kilka kadencji, co ma usprawiedliwić wyborcze zawołanie jednego z miszcz ów : "dajcie mi dokończyć". A jak już wspomniałem z braku zajęcia pan Prezydent studiuje działania poprzedników w kierunku jak utrzymać władzę i jakich błędów nie popełnić. Najważniejsze co odkrył to to iż wyborcy lubią aby im wiele opowiadać, obiecywać i robić liczne spędy i narady aby ludzie w durnych pałach zakodowali sobie, że to oni o czymś decydują. Fakem nie do ukrycia jest to, że tych opowiastek nie trzeba wcale realizować. Motłoch jest zachwycony samymi opowieściami i w trakcie następnej kampanii nawet nie obejrzy się za siebie aby stwierdzić, że opowieści te nie mają dalszego ciągu. Oczywiście mimo upływu kilku lat od wyborów jak coś gdzieś zaśmierdzi to Pan Prezydent zawsze wskazuję, że to ciągle jeszcze pierdy jego poprzednika. Słyszeliśmy wszyscy o niesamowitych aferach może ktoś zna kogo, kiedy i za co rozliczono. Ja nie słyszałem.

 • Mol

  Nieprawda Dawid Kostempski Pseudonim DELFIN , ma piec zarzutow prokuratorskich i dochodzenie CBA , wszystko w necie jest wystarczy wpisac kostempskiwonzeswion

 • AM

  Leopold na prezydenta.

 • Leni 234

  Swieta prawda,ze najblizsze wybory moga niektorym bardzo zaszkodzic.W sprawie budowy CP w Swietochlowicach do niedawna byla odpowiedz negatywna ,a to ,ze inwestycja ta przekracza mozliwosci finansowe...itp.Teraz ni stad niz owad nagle ruszaja prace na ten temat.Cos mi z realizacja tego projektu poprostu SMIERDZI.Obym sie mylil.

 • Ze Świon

  Nie uwierzę, dopuki nie przejadę nowym tunelem.... Bo wbicie pierwszej łopaty i rozpoczęcie prac nie oznacza kompletnie nic. Przykład kaliny i stadionu na skałce.

 • DzierzgońSKY

  No i wyciągnął nasz Wielki Wuc "trupa z szafy Kostempskiego"

 • Pixi Dixi

  Widać że wybory się zbliżają a stołek mocno zaczyna parzyć w cztery litery. Tonący brzytwy się chwyta jak już nawet ten projekt a raczej pomysł delfina idzie w ruch. W sumie to dobra wiadomość tylko czy to nie kolejna ściema przedwyborcza? Obietnic i kłamstw było mnóstwo a jak będzie teraz to się okaże.

 • hahahaha

  Wtedy ponoć nas nie było stać, a teraz wychodzi, że mieszkamy w krainie mlekiem i miodem płynącej. Normalnie cud gospodarczy! Beger na premiera!

 • Mieszkaniec

  taśm Begera jeszcze nie wydali, ale kto wie...

 • PAMIĘTAMY!

  Słuchaj prosta piłka. Kiedy następne wybory, 2023r? Jeżeli do tego CZASU!!! POWSTANIE:centrum przesiadkowe, hala widowiskowo-sportowa na skałce wraz z stadionem, remont Łagiewnickiej BA lub chociaż Bytomskiej czy inne. No to jest szansa że MOŻE wygra. A tak wątpię że nawet Lipino-Chropaczowska patola ponownie da się nabrać na te kłamstwa żeby oddali na niego głos.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również