Wiadomości z Świętochłowic

Trzy inicjatywy związane z infrastrukturą rowerową

  • Dodano: 2022-03-11 09:00

W środę 9 marca w Tarnowskich Górach podpisano deklarację w sprawie projektowania i budowy tras rowerowych - INICJATYWA 605. Jednym z sygnatariuszy podpisanej deklaracji jest Miasto Świętochłowice.

Rowerowa INICJATYWA 605

Celem podpisanego porozumienia jest wytyczenie punktów styku i przebiegu tras rowerowych na niektórych odcinkach korytarzy nr 602, 603 i 605 – prowadzących z Gliwic do Katowic, z Gliwic do Tarnowskich Gór oraz z Bytomia do Lublińca, a więc łączących centrum aglomeracji z północą i zachodem.

Strony zobowiązały się do wspólnego określenia kosztów projektowych i budowlanych oraz analizy  i wskazania możliwości pozyskania środków na realizację tras, a także do promocji projektu na wszystkich etapach jego realizacji.

– Każdy z naszych samorządów planuje, projektuje lub buduje własne trasy rowerowe, połączenia między nami powinny być projektowanie wspólnie, między innymi dlatego, aby się wzajemnie uzupełniały. Chcemy wspólnie koordynować prace i mam nadzieję, że w przeciągu kilkunastu lat osiągniemy efekt, z którego będziemy dumni – mówił podczas podpisywania deklaracji Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.

Aby osiągnąć cel, sygnatariusze zgłosili gotowość do wzajemnego informowania się o postępach realizacji projektu, zapewnienia niezbędnego dla jego realizacji personelu oraz finansowania związanych z nim działań. Wszystkie uzgodnienia, projektowanie i budowa muszą odbywać się z uwzględnieniem kryteriów technicznych określonych w „Założeniach regionalnej polityki rowerowej Województwa Śląskiego wraz z koncepcją sieci Regionalnych Tras Rowerowych (w ujęciu korytarzowym)”.

W Świętochłowicach już wkrótce będą miały miejsce aż trzy inicjatywy związane z infrastrukturą rowerową:

  • Inicjatywa 605 – pozyskanie funduszy na stworzenie sieci połączeń między miastami – w Świętochłowicach będzie obejmować południową część miasta,
  • Velostrada, czyli szybka trasa dla rowerów, która w pierwszym etapie połączy Katowice z miastami Zagłębia Dąbrowskiego, a następnie Katowice z Gliwicami – przez Świętochłowice,
  • poprawa istniejącej już infrastruktury rowerowej poprzez naprawę ścieżek rowerowych oraz likwidację barier architektonicznych utrudniających swobodne poruszanie się po mieście na rowerze.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Janek

    Wielkie perspektywy, a nikt nie doba o to, co jest. Ścieżka rowerowa na ulicy Wiśniowej służy jako parking do samochodów. Brak tam poziomego oznakowania i oznaczenia miejsc wjazdów. Prócz tego nikt (policja, straż miejska) nie pilnuje, by rowerzyści jeździli ścieżką, a nie jezdnią! To po co wydawać kasę na nowe?

  • Odpowiedz

    Fakt. Aczkolwiek czasem ciężko jeździć po ścieżce rowerowej jeśli za każdym razem trzeba wymijać "spacerowiczów", którzy mają gdzieś, że chodzą po ścieżce. Może warto też na to zwracać uwagę.. Straż miejska - proszę się przydać na coś skoro już jeździcie sami latem na rowerach :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również